Російські військові продовжують облаштовувати укріплення в анексованому Криму. Нові вогневі позиції та скупчення військ там фіксують на тлі заяв про підготовку Росією наступальних операцій на півдні материкової частини України. Що відбувається на Кримському півострові, поки Росія воює з Україною, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.
Півострів з перших днів повномасштабного вторгнення Росії в Україну служить плацдармом для перекидання російської техніки та живої сили на південний фронт.
У грудні український партизанський рух «Атеш» зафіксував чергове переміщення колони з бронетехнікою, танками, БМП та БТР, військовими тягачами та вантажівками трасою на північ Криму. Вона, ймовірно, прямувала в бік окупованої РФ частини Запорізької області, де російські війська планують наступальні дії, повідомляють в «Атеш».
Про запланований наступ російських військ на Запорізькому напрямку заявляють різні речники Сил оборони України.
Російські війська мають досить амбітні плани взяти під контроль всю територію Запорізької та Херсонської областей, заявляє полковник ЗСУ у відставці, кримчанин Владислав Селезньов. Військовий експерт зазначає, що Росії необхідно «надто багато ресурсів зосередити», щоб реалізувати цей план.
Виходячи з цього, не виключено, що найближчим часом у Криму можна буде помітити ще більше накопичення військової техніки та військ РФ, якщо логістичні шляхи на материкову частину України збережуться.
Вогневі точки на узбережжі
У Криму на тлі заяв про планований наступ РФ на півдні України з'являються нові укріплення та пости спостереення російської армії. Їх кореспондент Крим.Реалії помітив у Євпаторії на початку грудня. Характерні мішки з піском були стягнуті прямо перед набережною міста – на перехресті вулиць Горького і Фрунзе.
Очевидно, в місті продовжуються заходи з «протидесантної оборони». Окопи та фортифікації на пляжах західного узбережжя Криму вже фіксували у 2022 та 2023 роках.
Але масштабний шторм, що накрив узбережжя Криму восени 2023 року, знищив місцеву інфраструктуру та зрівняв із землею багато об'єктів на пляжах, включаючи військові. Нові піщані вогневі позиції армії РФ встановлені тепер на набережній Терешкової в Євпаторії.
Кілометри фортифікацій та блокпости
В українському партизанському русі «Атеш» фіксують такі укріплення не лише в Євпаторії, а й загалом на західному узбережжі Криму. Їх помітили на околицях Євпаторії та в Чорноморському районі.
Крім постів спостереження, поряд із санаторіями російські військові обмежують рух транспорту, встановлюють блокпости для огляду громадян.
Якихось офіційних попереджень для місцевих про такі обмеження в цьому регіоні знайти не вдалося. Опорні пункти з мішків із піском помічені на в'їздах до селища Заозерне під Євпаторією, Бахчисарайському районі та півночі півострова.
«Вогнева точка окупантів біля Воронцовського перехрестя у Красноперекопському районі. Такі точки встановили на важливих перехрестях і дорожніх розв'язках у межах навчань. Після завершення навчань вогневі точки, укріплення, бліндажі та інші фортифікаційні споруди по всьому Криму залишилися на місці, їх не розбирали та не вивозили. Таким чином, вони можуть надалі використовуватися в реальних бойових умовах», – пише Telegram-канал «Крымский ветер».
Найбільш укріпленими російськими фортифікаціями в Криму є регіони північної частини півострова, з'ясували раніше Крим.Реалії за допомогою супутникових знімків.
Їх розподіляють як поблизу населених пунктів, так і біля автотрас. Протяжність російських траншей військового призначення у Криму – понад 70 км, заявляють в «Українській природоохоронній групі», яка досліджувала негативний вплив цих укріплень на довкілля.
Часто це не просто окопи, а «цілі величезні підземні споруди» в степах і на солончаках, зазначають дослідники.
Якими є реальні масштаби російських військових укріплень у Криму, достеменно невідомо.
Нові місця дислокацій
У селищі Уютному під Євпаторією російські військові розташували на території військової частини установки РЛС 5Н84А та «Оборона-14», заявляють в «Атеші».
«Вони забезпечують моніторинг повітряного простору та передачу даних на командні пункти для оперативного реагування на загрози. Цей об'єкт відіграє важливу роль у контролі над повітряним простором над Чорним морем та координації військових операцій окупантів», – стверджують партизани.
Наявність російських РЛС у цій місцевості фіксували і раніше. Вони просто стояли серед поля під Євпаторією і навіть потрапляли в кадр місцевих пляжників.
У Чорноморському районі представниками партизанського руху виявлено ланцюжок оборонних укріплень з особовим складом та озброєнням для відбиття можливих атак з боку ЗСУ. Вони також стверджують, що встановили приховане місце дислокації російських військових і техніки на базі відпочинку в селі Мар'їне Чорноморського району.
Там помітили броньовані «УРАЛИ», квадроцикли та мотоцикли російських військ.
«Окупанти добре знають, що розташовувати війська на цивільних об'єктах – злочин, але продовжують нехтувати законами та звичаями війни, а також наражають на небезпеку мирне населення», – заявляють в «Атеш».
Перевірити цю інформацію з незалежних джерел в умовах бойових дій між Україною та Росією неможливо.
Для захисту Криму від ЗСУ російська влада Криму формує територіальну оборону, до якої записують чиновників та бойовиків-добровольців.
Публічно ж кримчан запевняють, що півострову наступ ЗСУ «не загрожує».
Кримських «БАРСів» кинуть на передову?
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.