Рубрика «Погляд», спеціально для Крим.Реалії
Пожвавлення розмов про переговори Росії та України, зрозуміло, ставлять у центр дискусії питання окупованих територій України. Хоча насправді варто було б задуматися про реальність самих переговорів. Незважаючи на те, що вже не лише на Заході, а й у самій Україні говорять про можливість переговорів, Кремль явно не виявляє жодного бажання провести саме реальні переговори щодо миру, а не консультації щодо української капітуляції.
Особливих надій на те, що російська та українська делегації в найближчому майбутньому опиняться за столом переговорів – саме переговорів про справедливий світ – я не маю.
Але уявімо, що переговорний процес справді обговорюється. Варто в такому разі нагадати, що лідер РФ Володимир Путін, коли говорить про переговори, наполягає, що умовою для їх проведення є виведення українських військ з українських територій – тобто з тих територій Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей, що знаходяться під контролем українського уряду.
Багато хто вважає, що це таке підвищення планки для можливих переговорів, щоб погодитися потім на припинення вогню на лінії розмежування. Але я думаю, що це цілком серйозна вимога, а ніяке не підвищення планки. Російський президент просто почувається у пастці, в яку він сам себе і загнав, коли оголосив про анексію українських регіонів. І він – принаймні поки що – не уявляє собі припинення війни, за якого під контролем України залишаться території, які Росія оголосила своїми.
Це, певен, не стратегічна, але тактична мета Путіна. Але чому ж російський президент при цьому не згадує Криму? А тому, що для нього питання Криму «закрите».
Кримчанин із ЗСУ: «Криму потрібно готуватися зустрічати українські війська»
На території Кримського півострова українських військ немає, вимагати нема чого, а окупована Херсонська область має стати «санітарною зоною» для Криму. Упевнений, жодних переговорів щодо долі півострова Путін проводити не має наміру.
Тоді чи можна вважати, що українська та російська делегація проведуть переговори, які стануть фактичною відмовою України від окупованих територій? Громадського запиту на переговори немає.
І найголовніше – у таких переговорах навряд чи буде зацікавлена сама Росія. Для Кремля саме існування України є нагадуванням про порушення міжнародного права, про те, що РФ контролює чужі території, належність яких їй практично ніхто не визнає.
І навіть якщо уявити собі рішення, яке обходить окуповані території стороною, у Москві чудово усвідомлюватимуть, що будь-яка зміна політичної та військової ситуації дозволить Україні повернутися до питання окупованих територій.
Таким чином, Росія сама поставила себе в ситуацію, коли єдиною відповіддю на питання про майбутнє вкраденого Криму та інших українських земель може бути виснаження України або виснаження самої Росії.
Ця формула значно точніша, ніж українська «формула світу», описує реалістичність українсько-російських переговорів. Якщо агресор не бажає справедливого світу і не вірить у стабільність несправедливого світу, то навряд чи якісь переговори в найближчому майбутньому будуть.
Віталій Портников, журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода та Крим.Реалії
Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не обов’язково відображають позицію редакції
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .