«Усе це даремно». Волонтери стривожені проблемами з реабілітацією птахів у «Тайгані»

7

Ситуація з порятунком диких водоплавних птахів, що постраждали від мазуту, залишається дуже складною і все більш закритою в анексованому Криму. Що це за складнощі і чому через два місяці з початку роботи з порятунку птахів вони продовжують залишатися невирішеними, читайте в матеріалі Крим.Реалії.

Після аварії в грудні минулого року двох танкерів з мазутом в акваторії Керченської протоки тисячі диких водоплавних птахів виявилися жертвами мазуту, що розлився і розносять течії і шторму. Все головне навантаження щодо порятунку постраждалих птахів взяли на себе волонтери. У багатьох прибережних містах створили волонтерські штаби з вилову та відмивання птахів. Приймати постраждалих птахів на реабілітацію добровільно зголосилося керівництво львівського парку «Тайган».

«Кожного птаха контролює Міністерство природи та всі наглядові служби. Включилась навіть природоохоронна прокуратура Криму. Йде контроль обліку живих і полеглих птахів, відбувається утилізація птахів через державні підприємства та лабораторії. Звичайно, особлива увага приділяється червонокнижним птахам та підготовці до випуску їх у природу. Але всі рішення ухвалюватимуться колегіально», – розповів власник парку левів «Тайган» Олег Зубков.

Волонтери пишуть, що їм не вистачає людей, а через погіршення у лютому погодних умов охочих працювати на волонтерських засадах поменшало.

«Знову почався шторм, снігопад по всьому узбережжю. Машини на підйомах буксують, берег весь у кучугурах, народ поховався в тепло… А птахам ще гірше. Рятувати їх стало набагато складніше. Їх багато гине, навіть на етапі реабілітації. Наразі ми зіткнулися з новою хвилею замазучених птахів. Нам потрібні добровольці…» – пише волонтерка Світлана Слободчикова.

Бракує волонтерів і в реабілітаційному центрі у парку львів «Тайган».

«У засніженому «Тайгані» у важких умовах реанімації чекають на допомогу птиці. Їх щодня звозять туди для лікування та реабілітації, а рук відчайдушно не вистачає! Спочатку їх відмивають від липкого отруйного мазуту, який склеює їм пір'я та обпалює шкіру. Потім проводиться цілий комплекс маніпуляцій підтримки їх маленького життя. Нині у зоопарку «Тайган» дуже холодно. Але там працюють люди та рятують птахів. Адже море продовжує плюватися мазутом, а птахи потраплятимуть у цей капкан», – написала волонтер Надія Лебєдєва.

Парк левів «Тайган». Крим, архівне фото
Парк левів «Тайган». Крим, архівне фото

За інформацією орнітологів, ситуація з реабілітацією птахів у «Тайгані» викликає велике занепокоєння фахівців. На спільній раді орнітологів та екологів представниця «Союзу охорони птахів Росії» повідомила, що ситуація із загибеллю птахів у «Тайгані» лише погіршується.

«Терміново потрібен реабілітаційний центр для птахів у Криму, теплий, з басейном та залученням фахівців, у тому числі із «Союзу охорони птахів Росії», – пояснила орнітолог.

Через відсутність спеціалістів у реабілітаційному центрі в «Тайгані» практикували сумнівні методи лікування птахів, наприклад, відпоювали їх горілкою. Така практика викликала масу негативних відгуків зоозахисників.

Волонтери повідомляють, що роботу реабілітаційного центру в «Тайгані» перестали інформувати.

«На моєму рахунку є спіймані та відмиті птахи. Мені хотілося б, щоб вижила хоча б одна. Я знаю, що роблять у штабах, можу туди зайти та спитати. А у «Тайгані» не можу. Потрапляючи туди, умовні мої птахи наче випаровуються. Мені хочеться розуміти, навіщо і для чого це все. Давайте ставати на бік не лише «шляхетних бізнесменів», які «взяли він непосильний вантаж». Але й на бік тих, хто мало спить, багато рухається, мерзне, гробить своє здоров'я. Інакше у «Тайгані» банально буде у рази менше птахів. А поки виглядає все так, що ви, мовляв, раби на галерах ловите і мийте, перед холопами ніхто не звітує», – написав один з волонтерів у тематичному чаті.

Справді, якщо раніше на численних інформаційних каналах парку львів «Тайган» регулярно виходили ролики про птахів, що рятуються, то ось уже довгий час такої інформації немає.

Російська влада Криму засекретила дані про кількість птахів, які гинули в «Тайгані», посилаючись на режим НС і кримінальну справу за фактом розливу мазуту. Але зоозахисники пов'язують це з іншою причиною.

«Причина не в НС чи кримінальній справі, а в ситуації, що шокує, з виживанням птахів у «Тайгані». Це місце не пристосоване для реабілітації птахів з низки причин – тут і віддаленість від берега, відсутність опалення, відсутність фахівців, і неналежні умови. Влада просто покриває безрезультатну роботу цього реабілітаційного центру. Цікаво, що на наш запит, куди утилізують забруднену мазутом воду після миття птахів, російська влада відповіла, що, за інформацією Олега Зубкова, миття птахів у «Тайгані» не проводиться. Але на його Ютуб-каналі є безліч відео, де він особисто відмиває замазучених птахів», – розповіла Крим. Реалії на умовах анонімності кримська зоозахисниця.

За інформацією Кримськотатарського ресурсного центру, незважаючи на повну компенсацію з боку російської влади всіх витрат на роботу реабілітаційного центру в «Тайгані», зокрема оплату проживання та харчування волонтерів, керівництво парку левів «Тайган» активно закликає людей донатити на ці цілі кошти на рахунок зоопарку.

Активістка Кримського відділення «Союзу охорони птахів Росії» Тетяна Суслікова повідомила, що майже всі птахи, відправлені до «Тайгану», загинули.

«Дикі птахи, що водоплавні, дуже вільні. Коли береш їх до рук, вони з останніх сил починають боронитися. І ось ти через півтори години стоїш у мазуті, а птах дивиться на тебе, ніби все розуміючи. Потім починаєш лікувати. Чергуєш уночі, даєш препарати. І тут дізнаюся, що птахи не їдуть на реабілітацію, як це було в Анапі. Вони їдуть до зоопарку, де немає фахівців, необхідних умов. Спроби щось змінити, зупинити вивезення до зоопарку, переконати, що треба організувати хоча б мінімальні умови для реабілітації птахів, стали не просто безглуздими, а небезпечними. Мені було не страшно, але це стало шкодити тим, хто допомагав. На сьогодні у зоопарку «Тайган» у Криму загинуло близько двох тисяч птахів. Це майже все. Щодня відмитих птахів продовжують везти до парку левів «Тайган», який не призначений для їхньої реабілітації. У новинах можна побачити, як мовиться про позитивну динаміку та результати. Тільки птахи сказати правду про свій болісний шлях до смерті не зможуть», – повідомила активістка.

За інформацією волонтерів, у реабілітаційному центрі для диких водоплавних птахів, які постраждали від мазуту, організованому у парку левів «Тайган», перебуває на реабілітації понад 100 птахів, з яких 20 максимально сильних особин проходять реабілітацію на воді та готуються до випуску.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Предыдущая статья«Вот так выглядит компетентное руководство»: Маск о российских переговорщиках в Эр-Рияде
Следующая статьяРасходы госбюджета возросли на 42% в январе. На что тратили