18 січня у навечір’я Хрещення Господнього, яке Російська православна церква (РПЦ) відзначає за юліанським календарем 19 січня, у Володимирському соборі на території заповідника «Херсонес Таврійський» відбулася божественна літургія та освячення води в купелі нижнього храму. Після цього близько двох сотень вірян РПЦ пройшли хресною ходою на територію хори античного городища, протизаконно забудовану спорудами «музейно-храмового комплексу «Новий Херсонес», де клірики РПЦ освятили «давню річку Героон, у якій, за переданням, охрестився князь Володимир».
Нещодавно «Голос Криму» нагадував, що у 2021 році злочинне спорудження «Нового Херсонесу» будівельною компанією Міністерства оборони РФ за дорученням російського диктатора Владіміра Путіна супроводжувалося не лише варварськими «археологічними розкопками» в промислових масштабах, а й регулярним затопленням місць їхнього проведення підземними водами, що завдавали додаткової шкоди пам’ятці світової культурної спадщини.
З часом російські військові будівничі вивели на поверхню водний потік на довжину 75 метрів, для якої ідеолог «Нового Херсонесу», «митрополит Сімферопольський і Кримський» Тіхон (Ґєорґій Шевкунов) запропонував недоречну назву «Героон» – за аналогією з найменуванням виявленого під час розкопок античного мавзолею невідомої видатної особи. На початку 2025 року Тіхон назвав цю річку «спільною хрещальною купіллю всієї Русі, всієї Росії».
Разом з тим російські пропагандисти та підконтрольні їм «інституції» переконують мешканців окупованого Криму не тільки в тому, що техногенна «річка» на хорі Херсонеса не лише багато століть тому підтримувала життя в старовинному місті і згодом пішла під землю, через що воно нібито й занепало, а й у тому, що саме в цій річці у 988 році буцімто приймав хрещення київський князь Володимир під час свого походу на Херсонес, і згодом приніс християнство на Русь у якості державної релігії.
Втім, серед істориків вже понад століття досягнуто консенсусу щодо того, що Володимир охрестився ще до походу на Херсонес, у Києві або Василькові, а сам похід був суто політичним заходом і не мав жодного стосунку до духовних пошуків.
Вносячи корективи до міфу про охрещення князя Володимира в Херсонесі, російська релігійна та державна пропаганда демонструє дивовижну непослідовність. Ще донедавна «місцем охрещення Володимира» РПЦ називала купіль у так званій Уваровській базиліці, виявленій в середині ХІХ століття під час розкопок у Херсонесі.
Влітку 1997 року з ініціативи Севастопольського благочиння УПЦ МП за підтримки командування Чорноморського флоту РФ над цією купіллю було встановлено металеву ротонду в якості пам’ятного знаку до проведення міжнародної конференції з нагоди 2000-річчя Різдва Христового.В січні 2025 року «адміністрація музею-заповідника “Херсонес Таврійський”» анонсувала демонтаж цієї ротонди.
Цього року після освячення «нового місця охрещення князя Володимира» севастопольські віряни РПЦ не лише занурювалися у води «річки Героон», яку російські пропагандисти наразі називають «головним місцем православної віри», а й пили з неї воду за допомогою спеціально встановлених на березі кранів та набирали цю воду в пляшки, не надто цікавлячись її хімічним складом та властивостями. Як «адміністрація “Нового Херсонесу”», так і представники РПЦ запевнили, що воду в штучцій річці «додатково очистили до свята». За словами настоятеля «Свято-Володимирського монастиря» РПЦ на території Херсонеса Таврійського Анастасія (Владіміра Байкова), «ця вода має особливі властивості – на ній спочиває сила та благодать Божа, вона не псується й освячує людину, що споживає її».
Аналогічні переконання в «цілющості» техногенної річки, разом із пропагандистськими тезами про її «історичність», висловлювали на камеру учасники святкування.
Наступного дня, 19 січня, севастопольські клірики РПЦ провели освячення води в Карантинній бухті. Разом з тим в окупованому місті тривали роботи з подолання наслідків викидів мазуту на берег, що продовжується внаслідок трощі двох російських танкерів у районі Керченської протоки, яка сталася 15 грудня 2024 року.
#нам_пишуть
Запис У Севастополі освятили «нове місце хрещення князя Володимира» спершу з'явиться на Голос Криму.