Росія продовжує системне переслідування журналістів у Криму та створює нові інструменти боротьби із тими, хто виступає проти окупації та підтримує Україну. Про це йшлося під час пресконференції за участю представників Експертної мережі Кримської платформи у Ризі, 23 жовтня, повідомили у Кримській правозахисній групі.
Журналіст Юрій Луканов, автор книги «Пресувальна машина: як Росія знищила свободу медіа в Криму» розповів, як від початку окупації Росія боролося із медіа і залякувала представників міжнародних організацій. Також він поділився історіями кримських журналістів, які піддаються політично вмотивованим переслідуванням з боку окупаційної влади.
«Я хотів би підкреслити, що, наприклад, Владислав Єсипенко і Ірина Данилович переслідуються за свою журналістську діяльність, але їх звинувачують за сфабрикованими справами про незаконне зберігання та виготовленні вибухових речовин», – зазначив він.
Ольга Скрипник, Голова правління Кримської правозахисної групи, додала, що з початку повномасштабного вторгнення РФ розширила масштаби переслідування жителів Криму за будь-які публічні прояви проукраїнської позиції.
«Адміністративні покарання за статтею «дискредитація збройних сил Російської Федерації» стали звичайним інструментом. Кримців переслідують за антивоєнні гасла та висловлювання, розміщення фото українського прапора в соціальних мережах чи спроби називати Крим окупованою територією України. Ми навіть зафіксували кілька справ проти людей, які десь використовували пісню «Стефанія», пісню-переможницю Євробачення-2022», – наголосила Ольга Скрипник.
За понад 10 років окупації Криму інформаційне середовище змінилось кардинально, розповіла журналістка, членкиня Меджлісу кримськотатарського народу Гаяна Юксель.
Вона повідомила, що 200 журналістів з 1,229, які офіційно працювали в Криму до окупації, та 14 кримських медіа були змушені залишити Крим.
Запис У Ризі експерти обговорили придушення свободи слова у Криму спершу з'явиться на Голос Криму.