У Криму ЗСУ підбили російський буксир. Що про це відомо

3

В анексованому Росією Криму в одній із бухт у районі мису Тарханкут український безпілотний літальний апарат підбив російський буксир. Що відомо про це судно та як воно пов'язане із захопленням «Чорноморнафтогазу» – розбиралися Крим.Реалії.

В анексованому Криму в бухті поблизу селища Чорноморське український дрон уразив російське судно «Федор Урюпин». Про це повідомляє Телеграм-канал «Крымский ветер».

«Як повідомляє наше джерело, в бухті біля селища Чорноморське у Криму український безпілотник уразив російське судно», – йдеться у повідомленні. Зазначається, що сталося це 23 грудня близько 17:00 за чинним на півострові московським часом.

«БПЛА влетів у борт судна «Федор Урюпин». Удар припав вище ватерлінії, судно не затонуло, але шкоди завдано», – повідомляє Телеграм-канал.

За словами джерела «Крымского ветра», останнім часом судно не використовувалося.

Українські військові повідомлення про ураження судна «Федор Урюпин» поки що не коментували.

Самопідйомна бурова установка «Незалежність», архівне фото БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

Захоплені в Криму

Українська власність

Буксир «Федор Урюпин» (IMO 9443499) побудований в березні 2010 року в Індонезії на суднобудівному заводі PT Jaya Asiatic Shipyard, належить до проєкту C4236, класифікується як «судно забезпечення, завізник якорів». Судно має довжину 72,5 метра, ширину 17 метрів, осадку 6 метрів, чистий тоннаж – 876 тонн, валовий тоннаж – 2921 тонна.

Буксир мав первісну назву Petra Admiral та порт приписки Маджуро в державі Маршаллові Острови. З серпня 2011 року порт приписки змінено на Кінгстаун, державу Сент-Вінсент та Гренадини, назву – на Falcor.

З квітня 2012 року буксир перебував уже в українській юрисдикції, портом приписки значився Севастополь. Судно змінило назву на «Федор Урюпин» – на честь колишнього директора «Чорноморнафтогазу» та перебувало у власності цього державного підприємства.

Судно активно використовувалося «Чорноморнафтогазом». Так, 22 травня 2012 року проводилося буксирування самопідйомної бурової установки (СПБУ) «Петро Годованець» на Одеське родовище газу, розташоване за 155 кілометрів від кримського узбережжя, повідомляло видання BlackSeaNews.

Операцію з транспортування виконували судна флоту Державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз»: буксир-судно забезпечення «Мыс Тарханкут» здійснювало буксирування СПБО; буксир-судно забезпечення «Федор Урюпин» супроводжував їх; транспортно-буксирне судно «Нафтогаз-68» разом із судном «Федор Урюпин» брало участь у встановленні бурової на точці буріння.

А 6 травня 2013 року буксир «Федор Урюпин» завершив транспортування СПБУ «Независимость» з Архангельського родовища природного газу на Одеське.

Згаданий буксир «Мыс Тарханкут» – «брат-близнюк» буксира «Федор Урюпин», побудований на тій же верфі в Індонезії всього місяцем раніше. У власності «Чорноморнафтогазу» обидва судна опинилися одночасно.

Колаж СПБУ «Петро Годованець» та Віктора Медведчука БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

Медведчук і вишки Бойка. Де зараз Росія качає український газ?

Захоплення та фальсифікація

Під час анексії Криму Росія захопила не лише територію півострова, а й майно всіх українських державних підприємств, зокрема «Чорноморнафтогазу». Підконтрольна РФ місцева влада створила на його базі однойменне «державне унітарне підприємство», якому передали всі активи та майно українського «Чорноморнафтогазу».

Вже у 2014 році кримський клон «Чорноморнафтогазу» було включено до санкційних списків України, США та Євросоюзу. А українське підприємство продовжило працювати на материковій частині України, проте без кримського майна та доступу до своїх родовищ.

Буксир «Федор Урюпин» в порту Севастополя, июль 2020 года
Буксир «Федор Урюпин» у порту Севастополя, липень 2020 року

Повний список захопленого став відомий, коли українські правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом захоплення майна «Чорноморнафтогазу», а українські суди наклали на це майно арешт.

Так, у червні 2017 року Приморський райсуд Одеси заарештував 27 суден, що належать українському ПАТ «ДАО «Чорноморнафтогаз». До списку майна увійшли п'ять суден спецпризначення: «Очеретай», «Центавр», «Шквал», «Калос Лимен» і «Нафтогаз-68»; п'ять буксирів: «Федор Урюпин», «Гоусан-5», «Мыс Тарханкут», «Дон», «Иня» і буксирний катер «Бриз»; судно забезпечення «Артек»; судна «KATRAN», «VIKHR-1» і «SATURN»; водолазне судно «Дельфин», робочі судна «Крепкий-1» і «Крепкий-2», кранове судно «Черноморец-15», швидкісне судно забезпечення «Черноморск» та кранове судно «Титан-2». Крім того, заарештовано баржу-трубоукладача «Капитан Булгаков», водолазну баржу «Ярылгач», суднову баржу «Алаид», плавкран «Нептун-3», нафтосміттєзбиральник «Калкан» та плавмайстерню «ПСМ-645».

Всі ці судна досі використовуються у Криму на користь Росії.

Тоді ж у 2017 році журналісти Крим.Реалії з'ясували, що в міжнародній базі MarineTraffic, яка відстежує пересування суден у реальному часі, ці судна значаться вже під російськими прапорами.

У тому числі заарештований буксир «Федор Урюпин», який перебував у порту «Чорноморське», був вказаний як російський плавзасіб.

Скриншот страницы сайта MarineTraffic с данными буксира «Федор Урюпин» по состоянию на 26 декабря 2024 года
Скриншот сторінки сайту MarineTraffic з даними буксиру «Федор Урюпин» станом на 26 грудня 2024 року

Так само MarineTraffic і зараз визначає як російський український буксир. Крім того, за даними сервісу, востаннє AIS судна (система автоматичної ідентифікації – КР) була включена 21 червня 2022 року в районі озера Панське – це бухта, в якій розташований порт «Чорноморське».

2021 року Центр журналістських розслідувань звернувся до компанії – власника ресурсу MarineTraffic.сом. Журналісти звернули увагу власників онлайн-сервісу, що MarineTraffic вказує у своїй базі, що вкрадені в Україні судна флоту «Чорноморнафтогазу» належать незаконно створеному Росією ДУП «Чорноморнафтогаз», показує їхні незаконно змінені назви та прапор. І ці дані повністю суперечать реєстру International Maritime Organization (IMO), де чітко зазначено, що плавзасоби – українські.

«Буксири «Федор Урюпин» та «Мыс Тарханкут» також, згідно з базою MarineTraffic, мають російські прапори, але власником плавзасобів вказано українське ДАТ «Чорноморнафтогаз», писав ЦЖР.

Рятувальний буксир «Кременець» (ліворуч) та фрегат «Гетьман Сагайдачний» Військово-Морських Сил України у Севастополі. Крим, вересень 2010 року БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

Навіщо у Севастополі розрізають захоплені українські кораблі?

MarineTraffic у листі за підписом контентрайтера компанії Fotini Tseroni повідомила, що інформація, представлена в комерційній базі даних, заснована виключно на передачах AIS, що надходять від суден. У випадку зазначених ЦЖР суден «Чорноморнафтогазу» було так само: назва, прапор, ідентифікатори, стверджує Tseroni, передавалися через AIS.

І хоча у відповіді для ЦЖР у MarineTraffic не повідомили, чи буде вжито якихось дій для досягнення достовірності даних щодо суден «Чорноморнафтогазу», сервіс оперативно змінив дані про власника бурових установок «Петро Годованець» та «Україна» – власником СПБУ вказується українське ДАТ «Чорноморнафтогаз». Такі самі зміни відбулися з даними про судновласника буксирів «Федор Урюпин» та «Мыс Тарханкут».

Однак при цьому назви бурових установок і далі вказані за незаконним перейменуванням – MODU CRIMEA 1 і MODU CRIMEA 2. Щодо буксирів зазначено, що їхні назви (хоча вони не змінювалися) вказуються згідно з повідомленнями AIS. Прапор і у СПБУ, і у буксирів у MarineTraffic залишився російським. У базі IMO – український.

Відповідно до ст. 92 Конвенції ООН з морського права 1982 року, судно може ходити під прапором лише однієї держави і підпорядковується її винятковій юрисдикції у відкритому морі. Судно не може змінити свій прапор під час плавання чи стоянки під час заходу до порту, крім випадків дійсного переходу права власності чи зміни реєстрації.

Тому відображення російського прапора вказаних суден у базі MarineTraffic є наданням недостовірної інформації з боку онлайн-сервісу, оскільки лише судновласник – українське ДАТ «Чорноморнафтогаз» – може змінити прапор судна, зазначає ЦЖР.

Бурова установка «Петро Годованець», одна з двох так званих «вишок Бойка», 2012 рік. Ілюстративне фото БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

«Вишки Бойка»: «очі та вуха» Росії в Чорному морі

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Предыдущая статьяУкраїна повинна судитися з РФ через екологічні збитки в Керченській протоці
Следующая статьяПартизани виявили захисні споруди окупантів на аеродромі Саки