«Сезон іде за планом»: затори на в’їзді до Криму, холодне море і розчаровані туристи

2

Масштабні черги біля Керченського мосту, провальний червень і сподівання, що туристів приїде більше. Так в анексованому Криму проходить курортний сезон – четвертий в умовах повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Цього літа місцевий турбізнес розраховує отримати максимальний прибуток за рахунок припливу відпочивальників із РФ, які відмовилися від курортів Краснодарського краю після масштабного мазутного забруднення узбережжя. Що відбувається на Кримському півострові, куди прямують російські туристи в надії на відпочинок біля моря, розповідаємо в матеріалі Крим.Реалії.

Курортний сезон 2025 року в Криму може стати одним із найкращих за останні роки за обсягами виручки, вважають російські туроператори. Цей прогноз пов'язаний із закриттям курортів Краснодарського краю через масштабне забруднення його узбережжя мазутом після аварії російських танкерів у Керченській протоці наприкінці 2024 року. Більшість російських туристів кинулася на Кримський півострів і це спровокувало зростання цін на проживання. Але водночас традиційні для туристичної сфери Криму проблеми нікуди не поділися.

Годинні черги на Керченському мосту

Сезон-2025 супроводжується в Криму вже традиційною проблемою – логістикою. Аеропорт «Сімферополь», закритий через повномасштабне вторгнення РФ в Україну, залишив російським туристам тільки наземне сполучення з Кримом – через Керченський міст і «сухопутний коридор» окупованими регіонами материкової частини України.

У літні місяці біля під'їздів до Керченського мосту скупчуються кілометрові автомобільні затори. Цього року ситуація повторюється.

Керченський міст, архівне фото
Керченський міст, архівне фото

Перед пунктами пропуску на в'їзді та виїзді з Керченського мосту скупчуються сотні й тисячі автомобілів. У липні час очікування на в'їзд до Криму розтягнувся до кількох годин.

В'їзд на Керченський міст із боку Тамані. Архівне фото БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

«Сім годин у заторі»: росіяни «штурмують» Кримський міст

У черзі аж 990 машин, чекати близько трьох годин Російський паблік

Семикілометрову чергу з автомобілів на виїзді з Криму біля Керченського мосту зафіксував російський телеграм-канал «Mash на хвилі» 11 липня.

«У черзі аж 990 машин, чекати близько трьох годин», – повідомляв паблік.

Не менш масштабні черги регулярно збираються і на в'їзд до Криму — з боку Краснодарського краю РФ. 14 липня там був тригодинний затор – за участю понад тисячі автомобілів.

Затор на в'їзд до Криму біля Керченського мосту з боку Тамані (Росія) під час курортного сезону, липень 2025 року
Затор на в'їзд до Криму біля Керченського мосту з боку Тамані (Росія) під час курортного сезону, липень 2025 року

«На старті піку сезону»

Російська влада Керчі організувала роздачу води тим, хто застряє в чергах на автопідходах до Керченського мосту з боку цього міста.

Пункт роздавання води російським туристам, які застрягли в заторах біля Керченського мосту під час курортного сезону, 15 липня 2025 року
Пункт роздавання води російським туристам, які застрягли в заторах біля Керченського мосту під час курортного сезону, 15 липня 2025 року

Для них заготовлено понад чотири тисячі пляшок води, повідомив глава російської адміністрації міста Олег Каторгін.

Пункт роздавання води російським туристам, які застрягли в заторах біля Керченського мосту під час курортного сезону, 14 липня 2025 рік
Пункт роздавання води російським туристам, які застрягли в заторах біля Керченського мосту під час курортного сезону, 14 липня 2025 рік

Якщо раніше в нічний час на мосту практично не було заторів, то зараз і вночі досить щільно Анатолій Цуркін

Обстановка на кримських пунктах в'їзду і виїзду найближчим часом може ускладнитися, оскільки курортний трафік досягне свого піку.

«Крим зараз перебуває на старті піку курортного сезону. Якщо раніше в нічний час на мосту практично не було заторів, то зараз і вночі досить щільно. Залишилися буквально небагато вільного проїзду в нічні години з 2 до 4 години ночі, але скоро і ці слоти заповняться», – заявляє у своєму блозі голова російської Асоціації вантажоперевізників та експедиторів Криму Анатолій Цуркін.

За його словами, популярною у туристів стає дорога до Криму «сухопутним коридором». Це пов'язано з тим, що оглядові заходи на адмінкордоні між Кримом і Херсонською областю проводяться швидше, ніж на Керченському мосту, стверджує він.

Дорожній затор у Криму. Архівне фото БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

Конвої Криму. Півострів зустріне туристів блокпостами і заторами

Холодне море і дорогі фрукти

Незважаючи на ажіотаж на в'їздах до Криму, ситуація на кримських пляжах неоднозначна. Деякі регіони не користуються популярністю через слабку інфраструктуру. У Судаку, наприклад, туристи скаржаться на необлаштовані пляжі. Багато торгових об'єктів там цього сезону не відкрилися.

Пляж у Судаку, червень 2025 року
Пляж у Судаку, червень 2025 року

Запастися натуральними вітамінами теж проблематично середньостатистичному туристу Краєзнавець із Судака

«Ще одним розчаруванням стала відсутність кримських плодів – черешні, вишні, абрикоса. Привезені з країн Закавказзя і Середньої Азії набагато гіршої якості і ціна на них висока, наприклад, черешня і вишня – по 400-450 рублів за кілограм, абрикос – 250-350 рублів. Полуниця теж була дуже дорогою, нижче 350 рублів ціна не знизилася навіть у пік сезону. Тож запастися натуральними вітамінами теж проблематично середньостатистичному туристу», – повідомив Крим.Реалії краєзнавець із Судака на умовах анонімності.

Візуально на кримських пляжах більше відпочивальників, ніж у попередні роки. Але порівняти ситуацію з довоєнними і доковідними часами все одно неможливо.

Місцеві вважають, що червень був невдалим через погоду – у Криму були дощі й аномально низька температура повітря. Чорне море не встигло прогрітися.

Найпрохолодніше в червні було біля берегів Феодосії, заявляють у підконтрольному Росії кримському Гідрометцентрі.

У російських ЗМІ та пабліках російські туристи скаржаться, що не змогли накупатися і насолодитися кримським відпочинком.

Поселок Партенит на Южном берегу Крыма, архивное фото
Поселок Партенит на Южном берегу Крыма, архивное фото

Керівник кримської турфірми Людмила Бабій визнає: холодний червень «скоригував турпотік» у Криму. Але в липні сезон, за її словами, «іде планово, як і планувалося за завантаженням».

Пляж, усіяний водоростями. Судак, червень 2025 року БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

Червень розчарував відпочивальників у Криму

Туристів багато чи мало?

Російська влада Криму заявляє про зростання турпотоку в червні.

«У червні Крим відвідало близько 830 тисяч туристів, що на 11% більше, ніж в аналогічному періоді минулого року», – стверджує глава російського уряду Криму Юрій Гоцанюк.

Юрій Гоцанюк
Юрій Гоцанюк

За його інформацією, близько 60% туристів прибули на Кримський півострів Керченським мостом автомобілями й автобусами, 30% – потягами і 12% приїхали «сухопутним коридором».

Російська влада Криму щорічно звітує про кілька мільйонів туристів, які нібито відвідують регіон. Але достовірність цих даних невідома, оскільки її неможливо перевірити.

Мис Тарханкут, східний Крим. Архівне фото
Мис Тарханкут, східний Крим. Архівне фото

Кримські туроператори стверджують, що від початку 2025 року турпотік до Криму збільшився на 25-30% порівняно з минулим роком завдяки тим, хто не поїхав до Краснодарського краю. Вони очікують, що попит на Крим зростатиме й надалі.

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в Криму фіксують провальні курортні сезони. Місцевий турбізнес виживає на федеральних дотаціях. На тлі цих негативних тенденцій завантаження місцевих пансіонатів, санаторіїв і готелів дедалі частіше забезпечують за рахунок російських бюджетників.

Вид на Ялтинський гірничо-лісовий заповідник БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

Заповідники особливого режиму. Росія карає за прогулянки в лісах Криму

Предыдущая статьяПассажиропоток на границе Украины достиг пиковых показателей
Следующая статьяЕврокомиссия предложила ежегодный сбор для компаний с оборотом более 100 млн евро