Російська ППО в анексованому Криму осліпла: Сили оборони України вразили новітню РЛС

13

Сили оборони України вразили новітню російську радіолокаційну станцію на мисі Тарханкут у Криму, вона виведена з ладу і чекає на евакуацію. Що це за озброєння, скільки за час війни таких РЛС уже знищено і чи з'являться дірки в системі російської ППО на анексованому півострові, розбиралися Крим.Реалії.

Про те, що Сили оборони України вразили радіолокаційнустанцію в Криму, повідомляють телеграм-канали. За їхніми даними, 23 жовтня було завдано удару по РЛС 48Я6-К1 «Підліт» у районі мису Тарханкут, атака здійснена ударним безпілотником.

На опублікованих фотографіях видно знищену антену на шасі вантажного «Камаза». Сам автомобіль знищений повністю, з обладнання радіолокаційної станції, ймовірно, пошкодження отримала лише нижня частина щогли антени. Подробиць про працездатність станції після атаки не повідомляють. Телеграм-канали стверджують, що вже понад тиждень станція чекає на евакуацію для подальшого ремонту.

Место дислокации РЛС 48Я6-К1 «Подлет» на мысе Тарханкут, по данным проекта «КіберБорошно». Скриншот спутниковой карты Google
Місце дислокації РЛС 48Я6-К1 «Підліт» на мисі Тарханкут, за даними проєкту «КіберБорошно». Скриншот супутникової карти Google

За даними українського проєкту «КіберБорошно», РЛС розміщена в точці з координатами 45.377850, 32.637840 – у центрі трикутника між селами Оленівка, Красносільське та Мар'їне на мисі Тарханкут.

База ПВО и ЗРК, Евпатория, 12-й зенитный ракетный полк. Он состоит из двух дивизионов ЗРК С-400, иллюстративное фото БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

Осліплена та ослаблена: наслідки ураження ППО Росії у Криму

Новітня РЛС для виявлення ракет і БПЛА

Радіолокаційна станція 48Я6-К1 «Подлет» або ««Подлет-К1» – одна з останніх моделей РЛС, що надійшли до військ російської ППО останнім часом. Мобільний маловисотний радіолокаційний комплекс виявлення аеродинамічних та балістичних об'єктів розроблено концерном «Алмаз-Антей». У 2009 році велося створення дослідного зразка, а перші постачання до військ розпочато 2015-го.

Радиолокационная станция 48Я6-К1 «Подлет». Скриншот с сайта aex.ru
Радіолокаційна станція 48Я6-К1 «Підліт». Скриншот із сайту aex.ru

До складу комплексу входять антенний пост, кунг керування та електрогенератор, усе на шасі автомобіля «Камаз».

Універсальна мобільна твердотільна трикоординатна радіолокаційна станція з фазованою антенною решіткою кругового огляду та виявлення повітряних цілей на малих і гранично малих висотах у складній перешкодовій обстановці призначена для видачі цілевказівки для ЗРК С-300, С-400 та їм подібних.

РЛС 48Я6-К1 «Підліт» забезпечує:

  • автоматичне виявлення та визначення координат цілі;
  • захоплення та супровід будь-яких аеродинамічних цілей у тому числі й малопомітних;
  • визначення державної власності літаків;
  • видачу інформації про цілі систем ЗРК та винищувальної авіації.

РЛС має кілька режимів бойового чергування: низьковисотного виявлення, висотного виявлення, дальнього виявлення та гірський режим. У гірському режимі РЛС забезпечує отримання трасової чи координатної інформації по цілях, що діють на малих і гранично малих висотах, під час встановлення РЛС на гірських позиціях. Що є важливою перевагою в умовах гірського Криму, де РЛС більш ранньої розробки втрачають низьковисотні цілі.

«Підліт-К1» працює в сантиметровому діапазоні, одночасно може виявляти до 200 цілей на дальності від 10 до 200 кілометрів при максимальній висоті виявлення 10 км. Швидкість цілей – до 4400 км/год, що становить 3,6 Маха. Точність вимірювання координат цілі: за дальністю – 200 метрів, за азимутом – 1,6 градуса.

Для перегляду та відстеження цілей використовується антена з фазованою решіткою (велика верхня антена – КР). Дві нижні діаметрально протилежні антени є вторинними радарами, вужча – для міжнародного стандарту SIF Mark Ⅻ, велика вузька антена позаду – для національного Російського стандарту пристроїв ідентифікації. Маленькі антени, розташовані поруч з антеною ФАР і зверху, є компенсуючими антенами для захисту від активних перешкод.

Час розгортання (згортання) засобів комплексу з похідного стану в бойовий і назад – 20 хвилин, час включення РЛС – 3 хвилини.

За даними Головного управління розвідки МО України, вартість РЛС 48Я6-К1 «Підліт» становить понад 700 мільйонів рублів, або понад 5 мільйонів доларів.

Макети пускової установки ЗРК С-400. Архівне фото БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

Втрата «Тріумфу». Що ще знищено на мисі Тарханкут?

Російська ППО у Криму осліпла

Як згадувалося вище, дальність виявлення цілей РЛС «Підліт-К1» становить 200 кілометрів. Із зазначеної точки на Тарханкуті ця станція «бачить» цілі поряд з узбережжям Одеської області від Вилкового до Білгорода Дністровського, на 5 км далі Одеси, на 20 км далі Миколаєва, до села Козачі Лагері та Генічеська в Херсонській області. А також увесь Крим, крім Керченського півострова. І РЛС помітить дрон з ефективною відбивною поверхнею лише в 0,05-0,1 кв м.

При цьому в доплерівському режимі дальність виявлення цілей становить 300 км, але точність при цьому набагато нижча.

Як пишуть російські ЗМІ, РЛС успішно справлялася зі своїми завданнями в Сирійській Арабській Республіці, у тому числі при прикритті авіабази Хмеймім. Там вона пройшла обкатку в бойових умовах і надійно прикривала важливі об'єкти, взаємодіючи із зенітними ракетними підрозділами – С-300, С-400, «Тор-М2», «Панцир-С1».

Враховуючи, що перевантажити кількістю цілей РЛС «Підліт-К1» навряд чи вийде – вона може одночасно супроводжувати до 200 літаків та БПЛА – її знищення вирішує одразу безліч завдань. Російська ППО стає «сліпою», оскільки перестає отримувати інформацію про дальні цілі, а Сили оборони України отримують просторове «вікно» для завдання ударів по цілях на анексованому півострові.

У відкритих джерелах немає відомостей, скільки радіолокаційних станцій цього типу було зроблено в Росії, але, враховуючи складність і високу вартість виробництва, заміна знищеної на Тарханкуті бойової одиниці може перетворитися на серйозне завдання для російських військових. Швидше за все, доведеться перекинути РЛС до анексованого Криму з Росії, оголивши цілий сектор ППО.

За час війни достовірно відомо про знищення Силами оборони України не менше восьми РЛС типу 48Я6-К1 «Підліт», включаючи ураження РЛС 23 жовтня на Тарханкуті.

Так, у липні 2022 року ЗСУ повідомляли про знищення РЛС «Підліт-К1» у селі Лазурне Херсонської області.

13 листопада 2022 року СтратКом ЗСУ повідомляв про знищення українськими військовими на аеродромі в Чорнобаївці Херсонської області РЛС «Підліт-К1». У повідомленні наголошувалося: «Дуже цікавий кадр зі звільненої Чорнобаївки, на якому видно знищений рідкісний і певною мірою для російської армії унікальний екземпляр РЛС».

А 23 серпня 2023 року знову ж таки на Тарханкуті разом із ЗРК С-400 було знищено радіолокаційну станцію 48Я6-К1 «Підліт». «Радар забезпечував контроль повітряної обстановки над західною частиною Чорного моря та над територією Херсонської області з відстані приблизно 110 км від лінії фронту, – повідомив Юрій Бутусов, головний редактор порталу «Цензор.нет».

1 листопада 2023 року в Головному управлінні розвідки показали відео, як українські спецназівці атакували російську радіолокаційну станцію 48Я6-К1 «Підліт». Пошкоджено РЛС у прикордонній зоні поблизу селища Червона Поляна Шебекінського району Бєлгородської області Росії.

27 квітня цього року група Головного управління розвідки Міністерства оборони України «Гуси-9» спільно з військовослужбовцями 15 Окремої бригади артилерійської розвідки «Чорний ліс» виявили та завдали удару по російській радіолокаційній станції 48Я6 К-1 «Підліт». «Вказану систему ворог використав для виявлення та передачі координат цілей російським зенітно-ракетним комплексам С-300/С-400… Успішного вогневого ураження завдали по антенно-фідерній установці та дизельній станції, що живила комплекс», – повідомляло у своєму телеграм-каналі ГУР. При цьому, де саме було знищено станцію, не уточнювали.

10 червня РЛС 48Я6-К1 «Підліт» було ліквідовано в районі села Рубинівка біля Джанкоя у Криму під час удару по ЗРК С-400.

21 вересня 2024 року Генштаб ЗСУ повідомив про ураження арсеналу «Тихорецьк» у Краснодарському краї РФ. «Атаковано також радіолокаційну станцію «Підліт», яка виявляла повітряні цілі в напрямку арсеналу», – повідомили у Генштабі ЗСУ.

Патрульний корабель «Дмитрий Рогачев» Чорноморського флоту РФ у Південній бухті Севастополя. Крим, архівне фото БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

Кримська стратегія ЗСУ – знищувати та витісняти

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Предыдущая статьяУ Криму майже 15 тисяч людей залишилися без світла
Следующая статьяГермания закрыла дело против Усманова после того, как он согласился выплатить 4 млн евро