Підземний військовий об’єкт у глибині гори під Севастополем: як його може використати Росія?

14

Під Севастополем 2020 року російські військові почали проводити деякі роботи на недобудованому в радянські роки запасному командному пункті Чорноморського флоту. У 2023 році повідомлялося, що розміщений у надрах гори об'єкт перебуває під цілодобовою охороною. Як Росія може використати цей військовий об'єкт і що про нього відомо, розбиралися Крим.Реалії.

Про початок робіт з відновлення колишнього таємного об'єкта під Севастополем поряд із селом Морозівка (Алсу) влітку 2021 року повідомляли місцеві ЗМІ. «Улюблене місце кримських сталкерів, поціновувачів історії та просто активних людей – «Об'єкт 221» – запасний командний пункт Чорноморського флоту під Севастополем сьогодні закрито для відвідування. Сьогодні біля об'єкта стоїть шлагбаум, проїзд закритий, інформації про те, як саме використовуватиметься об'єкт, немає. Але, за словами місцевих жителів, роботи тут почалися ще восени, тоді ще можна було підійти до об'єкта», – писав сайт «Меридиан Севастополь».

На самому верху мене зустрів повністю очищений від сміття та купи землі майданчик, на якому стояли військові вантажівки, також гудів перевізний генератор Сергій Стуков

«Я був там торік у листопаді (2020 року – КР) і побачив, що вже багато змінилося. На підході до покинутого КПП поставили плити в шаховому порядку, прикрашені кольором хакі. КПП вичистили, пофарбували та поставили шлагбаум. При підході на самий верх із лісу виходять силові кабелі та кабель зв'язку. На самому верху мене зустрів повністю очищений від сміття та купи землі майданчик, на якому стояли військові вантажівки, також гудів перевізний генератор, поряд із ним стояла величезна котушка, кабелі з якої заходили в сам об'єкт», – розповідав фотограф Сергій Стуков.

У групі «СРК СК – Подземный Севастополь» соціальної мережі «Вконтакте» написали, що на об'єкт «проїзд закрито, на під'їзді охорона, всередині люди в камуфляжі, провели освітлення в частині об'єкта біля правого входу. Є інформація, що почали здійснювати проєкт щодо його відновлення. Працює Міноборони [Росії]». Також уточнюється, що «всередині морпіхи несуть вахту».

Одна з розкрадених будівель військового містечка «Об'єкта 221», лютий 2020 року
Одна з розкрадених будівель військового містечка «Об'єкта 221», лютий 2020 року

У січні 2023 року в обговоренні користувач Антон Залісний повідомив: «Були там 29.01, на об'єкт не потрапити, стоїть шлагбаум і люди в камуфляжі».

У 2023 році в соцмережах і телеграм-каналах публікували інформацію, що в напрямку села Морозівка, що в горах біля Ялтинського шосе, часто їздять військові вантажівки.

Антенне поле передавального центру «Магніт» на Зеленій гірці в Інкермані, Крим. Архівне фото БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

Радіоцентр «Магніт»: що робить ЧФ Росії в Інкермані

Об'єкт Алсу-2», або «Нора»

Об'єкт 221, який також має кодові найменування «Алсу-2» і «Нора», розташований у гірському масиві між Балаклавою та Форосом біля села Морозівка (кримськотатарська назва Алсу – КР). Підземний запасний командний пункт Чорноморського флоту СРСР у Криму, споруджений у східному схилі гори Мішень. Був розрахований на автономне функціонування і мав витримувати пряме влучання боєголовки з ядерним зарядом. За даними геологорозвідки «Висота 495 м» (Мішень-гора) являла собою найміцніший моноліт, без єдиного внутрішнього розлому та внутрішніх порожнин.

Будівництво «Об'єкта» було розпочато у 1977 році та тривало близько 15 років. У 1992 році, з розвалом СРСР, майже завершений об'єкт був покинутий.

Споруда чотириповерхова, з двома потернами, замаскованими на виході двоповерховими будівлями, що імітують житлові будинки. Входи в потерни зачинялися потужними протиатомними дверима. На вершині гори розташовані виходи вентиляційних та хвилеводних шахт діаметром 4,5 метра та заввишки близько 182 метри.

Два нові вертолітні майданчики поряд з «Об'єктом 221», скриншот супутникової карти Google
Два нові вертолітні майданчики поряд з «Об'єктом 221», скриншот супутникової карти Google

Загальна площа – 17,5 тисяч квадратних метрів, це найбільша підземна споруда в Криму. Під 180-метровою товщею скельних порід ховається мережа тунелів, де запросто може проїхати «Камаз». Об'єкт має п'ять рівнів і верхній майданчик для антенної апаратури, тунелі ведуть до величезної мережі приміщень – у них планувалося розмістити всі служби штабу флоту.

Поряд із селом для військовослужбовців таємного об'єкту збудували військове містечко – казарми, їдальню та інші об'єкти.

Після розвалу СРСР і до 2005 року об'єкт охороняли Збройні сили України, потім українську військову частину було розформовано. Об'єкт став безхазяйним, його поступово почали розкрадати на метал і будматеріали.

Севастополь. Ілюстративне фото БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

Бетонні бліндажі на площах: Севастополь готується до нальотів

Запасний КП, секретний склад чи укриття для ракетних комплексів?

Які саме роботи зараз проводили російські військові на об'єкті «Алсу-2», невідомо. Єдина відмінність, яку можна помітити на супутникових знімках – поруч із недобудованим ЗКП з'явилися два вертолітні майданчики.

Два нові вертолітні майданчики поряд з «Об'єктом 221», скриншот супутникової карти Google
Два нові вертолітні майданчики поряд з «Об'єктом 221», скриншот супутникової карти Google

Згідно із задумом під час будівництва, підземний штабний центр мав зв'язок зі світом двома розтертими потернами, які на входах можна було перекрити масивними протиатомними дверима зі шлюзовими камерами. Запори, засувки та фільтри надійно захищали мешканців бункера від отруйних газів і радіоактивного пилу. Дві шахти діаметром 4,5 метри виходили вгору і забирали зовні повітря, а ще ними можна було вилізти з бункера назовні – усередині шахт були гвинтові сходи.

Які роботи проводилися зараз російськими військовими і чи проводилися взагалі всередині підземної споруди, невідомо. За описами дигерів і блогерів, які відвідували об'єкт до того, як територію обгородили і закрили для відвідування, він був повністю розграбований. Сотні кілометрів електрокабелів демонтовано, герметичні броньовані двері зрізані тощо.

На відновлення об'єкта до виконання покладених на нього функцій знадобляться, швидше за все мільярди, а то й десятки мільярдів рублів і роки роботи. Навряд чи для російського військового командування зараз це одне з головних завдань, поготів, що в околицях Севастополя, та й прямо в центрі міста бункерів вистачає.

Склади зберігання російської військової техніки неподалік «Об'єкта 221», лютий 2020 року
Склади зберігання російської військової техніки неподалік «Об'єкта 221», лютий 2020 року

Менш ніж за кілометр на північний захід від «Об'єкта 221» розташована діюча російська військова частина. Це склади зберігання різної військової техніки. І використання «Алсу-2» у вигляді складів зберігання озброєнь та боєприпасів цілком можливе. Переоблаштування для цього буде потрібне мінімальне, а лабіринти підземних ходів ускладнять ураження ззовні такого сховища.

Ще один можливий варіант використання підземного об'єкта – як місця потайного базування ракетних комплексів типу «Бастіон» та «Іскандер». Сили оборони України давно полюють за ними в Криму. Ракетні тягачі під прикриттям ночі виїжджають із прихованих пунктів дислокації, завдають ударів по Україні та знову повертаються в укриття.

Як уже згадувалося, деякими підземними ходами «Алсу-2» можуть вільно роз'їжджати вантажівки.

Літаки Збройних Сил України. Ілюстративне фото БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

Вибухи у Балаклаві. Авіація ЗСУ завдала удару по військовому об'єкту

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Предыдущая статьяСкільки людей планують призвати окупанти у Криму
Следующая статьяВ МИД заявили, что Сибига не обсуждал территориальные уступки РФ