В анексованому Криму фіксують нові наслідки катастрофи російських танкерів із мазутом у Керченській протоці, що сталася в грудні 2024 року. Забруднення зафіксоване вздовж східного та південного узбережжя Кримського півострова, а також у Севастополі. Мазутні плями отруюють узбережжя популярних кримських курортів і вбивають тварин. Що відбувається та які наслідки ще попереду, з'ясовували Крим.Реалії.
Аварія російських танкерів у Керченській протоці сталася 15 грудня 2024 року. Судно «Волгонефть-239» під час шторму сіло на мілину, а танкер «Волгонефть-212» розколовся навпіл і з нього в Чорне море витік мазут. На борту обох суден, за різними даними, було близько десяти тисяч тонн палива. Скільки з них потрапило в Чорне море, достеменно невідомо. Але наслідки торкнулися всього узбережжя анексованого Криму. Мазут із пляжів збирають практично скрізь.
Крим.Реалії позначили на мапі регіони, де зафіксовано забруднення.
Експерти прогнозують чергову хвилю забруднення навесні, коли мазут під впливом температури змінить форму та підніметься на морську поверхню.
Чорні береги
За перші два тижні після аварії російських танкерів у Керченській протоці масштабне забруднення фіксували на узбережжі Анапи Краснодарського краю РФ.
За кілька днів осередки забруднення з'явилися й у Криму – у Керчі та Ленінському районі. У зв'язку з цим там оголосили режим надзвичайної ситуації муніципального характеру.
У Ленінському районі в перші дні після аварії танкерів зібрали понад 60 тонн забрудненого піску та ґрунту.
Мазутне забруднення поширилося береговою лінією острова Тузла в Чорному морі. Прибирати допомагали волонтери та співробітники Керченського залізничного вузла «Кримської залізниці». «Роботи тривали чотири дні. Забруднені водорості та ґрунт збирали в мішки. Загалом вдалося очистити 3240 метрів берегової лінії острова», – йдеться у повідомленні КЗ.
У кримському главку МНС РФ ще в перші дні січня відзвітували про ліквідацію розливу нафтопродуктів на виявлених ділянках. Але виявилося, що масштаби забруднення більш глобальні. Мазут стрімко почав поширюватися вздовж усього узбережжя Криму.
«Грамотно» та «фундаментально». Екологічні фейки у Криму
Мазутні курорти
На початку січня російський мазут під впливом вітру і морських течій просунувся зі східного узбережжя на південь Кримського півострова. Плями мазуту помітили на узбережжі Феодосії та Коктебеля. А потім – в Алушті та Судаку.
На південному узбережжі Криму масштаби забруднення наразі зовні непомітні. Але в Ялті, наприклад, постраждали від мазуту майже дві сотні птахів, повідомляє місцева російська влада. Тобто морська вода біля берегів курортного міста, де вони мешкали, забруднена.
На початку січня російський мазут дістався Севастополя, де оголосили режим НС. Місцеві пабліки пишуть про нафтові плями в Козачій бухті, Качі, Орлівці, Балаклаві, парку Перемоги та на Фіоленті.
Про масштаби забруднення в цьому регіоні свідчить статистика місцевих чиновників. 6 січня у Севастополі вивезли понад 90 тонн ґрунту, забрудненого мазутом, повідомив російський глава міста Михайло Развожаєв. За кілька днів до цього в місті зібрали ще 100 тонн такого ж ґрунту.
Найбільше у Севастополі постраждали пляжі Північної сторони: від Радіогірки до Учкуївки, Любимівки, узбережжя садового товариства «Берег», Орлівки, Андріївки та інших.
Забруднених мазутом птахів виявили й у Євпаторії на західному узбережжі Криму, що свідчить про те, що мазут дійшов і до цих берегів.
Російські танкери-смертники у Керченській протоці
Жертви мазуту – «90% гинуть»
Серйозно страждають від мазутного забруднення мешканці Чорного моря. У Криму скрізь знаходять забруднених мазутом птахів. За словами екологів, забруднення оперення практично позбавляє птахів можливості існування у природному середовищі. Мазут порушує їхню терморегуляцію, через що багато гинуть. У Криму відкрито спеціальні пункти, де волонтери відмивають їх від забруднень, а потім відправляють до місцевих зоопарків для реабілітації. Загалом туди вже надійшли понад 400 птахів, заявив власник зоопарків «Казка» і «Тайган» Олег Зубков.
У Керчі рятували лебедя, вимазаного мазутом, який не міг вибратися з води у районі набережної, повдіомляє російський Telegram-канал «Mash на волне».
Таких самих жертв мазуту знаходять уздовж кримського узбережжя – від Керчі до Євпаторії.
Страждають від цього й інші види тварин. Російські експерти зафіксували щонайменше 32 китоподібні особини, загибель яких може бути пов'язана з розливом російського мазуту в Керченській протоці.
«Для цього періоду часу (поза сезоном викидів) така кількість загиблих – це нетипово велика цифра. Судячи зі стану тіл, швидше за все, основна частина цих китоподібних загинула в перші 10 днів після катастрофи (аварії російських танкерів у Керченській протоці – КР). І зараз їх продовжує виносити море. Постраждали переважно азовки, які завжди були найбільш уразливими китоподібними», – повідомляє російський науково-екологічний центр «Дельфа».
Ми настільки не готові до захисту природи в таких ситуаціях, що можемо втратити унікальні види Іван Русєв
За підрахунками українського вченого-біолога, начальника науково-дослідного відділу національного парку «Тузловські лимани» Івана Русєва, з моменту забруднення Чорного моря мазутом могли загинути не менше 15-20 тисяч птахів.
«Теоретично у птахів, яких помили і випускають, дуже мало шансів вижити. За моїми оцінками, виходячи з різної інформації, яку я отримую з різних частин світу, не менше ніж 90% гине. Ті 10%, які теоретично виживають, мають шанс загинути, оскільки терморегуляція у них порушена. Ця катастрофа показує, що ми – людство – настільки не готові до захисту природи в таких ситуаціях, що можемо втратити унікальні види, занесені до Червоної книги», – наголосив він в ефірі Радіо Крим.Реалії.
«Наслідки на десятиліття»
Мазут, що вилився в Чорне море, може обернутися новими проблемами для Криму, коли настане тепло, попереджають російська влада та експерти.
«НС в акваторії Керченської протоки – перша у світі аварія з «важким» мазутом марки М100. Такий мазут застигає при температурі +25℃, за густиною майже як вода і важчий, і, на відміну від інших нафтопродуктів, не спливає на поверхню, а йде на дно або плаває в товщі води. У світі немає випробуваних технологій щодо його видалення з товщі води», – зазначає російська влада.
Втім, російська влада Криму вже запевняє, що наслідки розливу мазуту в Чорному морі буде ліквідовано перед майбутнім курортним сезоном.
Російські екологи ж не такі оптимістичні. Вони зазначають, що мазут марки М100, що вилився в Чорне море, почне виринати на поверхню морської води влітку, коли температура досягне +25 градусів. Оцінити наслідки наразі дуже складно. Це пов'язано з тим, що мазут не видно з моря, тому його неможливо розглянути з повітря, пояснює український зоолог, доктор біологічних наук Павло Гольдін. Частково побачити мазутні забруднення, за його словами, можливо на супутникових знімках у радіоактивному діапазоні.
Мазут уже і у Феодосії, і в Ялті, і в Каламітській затоці. Площа забруднення, очевидно, розширюватиметься Павло Гольдін
«Ситуація розвивається, має динаміку, і вона мало прогнозована. Наразі плями мазуту розлилися на дуже широкі площі. Мазут уже і у Феодосії, і в Ялті, і в Каламітській затоці. Площа забруднення, очевидно, розширюватиметься. Потрібно розуміти, що навіть на супутникових знімках видно не все забруднення, лише фрагменти загальної картини. Але вона вже глобальна. Забруднення ще розширюватиметься на більші території. Потенційно під загрозою – весь Азово-Чорноморський басейн, залежно від того, як і куди понесуть цей мазут морські течії. Територія поширення може бути і біля берегів Одеси, і Туреччини», – каже Павло Гольдін.
Наслідки забруднення Чорного моря мазутом будуть відчутні протягом найближчих десятиліть, каже експерт.
Він нагадав, що на початку 2002 року російський танкер «Престиж» із мазутом зазнав аварії біля берегів Іспанії. Наслідки там відчутні досі – через понад 20 років.
«Найбільша аварія в Чорному морі»
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.