Перші акції українського спротиву в умовах російської окупації Криму

24

2 березня 2014 року в місті Сімферополі відбулася перша акція спротиву в умовах початку російської окупації, організована рухом «Євромайдан-Крим».

Євромайданівці на той час, усвідомлюючи всі загрози, все таки прийняли рішення організовувати публічні заходи, які б могли протидіяти в інформаційному просторі російській окупації та мобілізовувати кримчан для спротиву. Саме тоді, коли 27 лютого було захоплені державні будівлі Ради міністрів АР Крим та Верховної Ради АР Крим відбувалися лише проросійські акції на підтримку приєднання Криму до складу Російської Федерації.

Співкоорданатор руху «Євромайдан-Крим» Андрій Щекун в інтерв’ю Міністерству реінтеграції тимчасово окупованих територій України зазначає:

«… Був вибір: втекти, домовлятися з ворогами чи протистояти, піддаючи ризику власне життя. Ми обрали боротьбу. З’явилася перша Заява руху спротиву окупації до країн Будапештського меморандуму.
2 березня 2014 року ми розпочали щоденні проукраїнські акції спротиву біля погруддя Тараса Шевченка в Сімферополі. Вони дедалі зростали та розширювали свою географію по всьому півострову. На той час головне завдання ми, як рух спротиву, виконали. Це інформаційна протидія міфу, що в Криму всі чекали на росію…».

Акція спротиву, організавана рухом “Євромайдан-Крим”, 2 березня 2014 рік, м. Сімферополь. Фото Анатолія Ковальського.

2 березня біля пам’ятника Тарасу Шевченку у Сімферополі пройшла акція під назвою «Крим проти окупації і за мир». Тоді близько п’ятдесяти активістів виступили проти російського вторгнення на півострів. Під час заходу було зачитано відповідне звернення до міжнародної спільноти. За результатами акції було прийнято рішення про створення Всекримської української ради для захисту українців у Криму, яку очолив Андрій Щекун. У цей же день він закликав депутатів Верховної Ради України негайно прийняти рішення щодо виходу України з СНД. «РФ порушила всі домовленості з Україною. Країни СНД мовчать – отже, підтримують окупацію України», – зазначив він.

Владика Климент під час спроби захоплення храму в с. Перевальне. Фото: А. Ковальський

У заході взяв участь архієпископ Сімферопольський і Кримський Української Православної Церкви України Климент, сьогодні вже митрополит Православної Церкви України.

Під час акції він разом з Анатолієм Ковальським вимушені були терміново виїхати в село Перевальне Сімферопольського району у зв’язку з отриманням інформації щодо спроби захопити храм Покрови Пресвятої Богогродиці УПЦ КП, що розташований на території української військової частини А0279. Саме там активісти проросійських організацій намагалися захопити український храм, і владика Климент в цей день не тільки захистив храм від захоплення, а окрім цього ще також захищав саму військову частину від тих же проросійських організацій та вже російських військових формувань, які були озброєні без розпізнавальних знаків та здійснювали оточення української військової частини в селі Перевальне.

Рух “Жінки за мир” під час акції 02. 03. 2014 р., Фото: А. Ковальського

Цього ж дня до акції долучилися більше десятка кримських жінок, які під час акції зачитали звернення російською мовою (подаємо в перекладі українською). Так сформувався рух «Жінки Криму за мир», який з кожним днем зростав.

Також у цей день у місті Севастополі активісти руху «Майдан Севастополь» прибули до міського військкомату для призову до ЗСУ, де вже перебували кілька десятків молодих хлопців і дівчат. Але черговий пояснив, що керівник військомату полковник Артур Беспалов був відсутній. Активістам повідомили, що він прибуде на службу 3 березня, а всі бажаючі призиватись до ЗСУ можуть залишити свої контактні дані, що всі й зробили.

Події напередодні першої акції спротиву вже в окупованому Криму були загрозливими для діяльності активістів, для організації будь-яких акцій спротиву окупації. На Кримському півострові панував страх.

1 березня 2014 року Рада Федерації РФ підтримала звернення Володимира Путіна про використання збройних сил РФ на території України. Російські військові захопили і розгромили військовий аеродром у Кіровському.

У Кафедральному соборі святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги УПЦ КП у Сімферополі відбувся молебень за мир і спокій кримчан. Після молебню активісти руху «Євромайдан-Крим» зібралися обговорити ситуацію, що склалася на півострові, на якій й було прийнято рішення здійснювати подальший спротив.

Паралельно з проведенням акцій проти окупації активісти руху «Євромайдан-Крим» почали організовувати волонтерський рух на підтримку військових Збройних Сил України, здійснювали збір коштів на матеріальну підтримку в/ч у м. Феодосія та м. Бахчисарай. Організували цілодобовий захист військової частини у Сімферополі, що знаходилася по вулиці Карла Маркса.

Цього ж дня в Балаклаві мирні мешканці стали живим щитом між українськими прикордонниками та російськими спецпризначенцями. Під час наради руху «Майдан-Севастополь» було запропоновано задіяти службовців і військовослужбовців ВМС України у заходах. Від на той час міністра оборони України Ігоря Тенюха була отримана відповідь, що він не потребує допомоги, оскільки все під контролем, і прибув він до Севастополя для призначення нового командувача ВМСУ контр-адмірала Дениса Березовського, який буде вирішувати всі виникаючі питання та проблеми. Як стало потім відомо новопризначений командувач зрадив Україні.

У той же час біля будівлі Управління МВС в Севастополі організовувався черговий мітинг, на якому «мешканці міста» не дозволили новому начальникові, призначеному наказом Арсена Авакова, очолити міліцію. «Новим-старим» начальником УМВС у Севастополі в Києві вирішили призначити того ж генерал-майора міліції Віталія Малікова, депутата міської Ради, керівника кримської ГО «Сила і честь», який вже 26 лютого 2014 року висловлювався на підтримку пропозицій громадянина Російської Федерації Олексія Чалого зі встановлення блокпостів і формування «народних дружин» у місті.

Цими днями з 1 по 2 березня сепаратисти в Сімферополі захоплювали будівлю Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим, яка була заблокована ще напередодні, а також державних будівель штабу Сімферопольського загону та Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України.

У перші березневі дні фактично були захоплені всі ЗМІ, які намагалися говорити правду про події весни 2014 року вже в окупованому Криму. “Детектор медіа” зафіксували всі факти злочинів на той час здійснення проти кримських медіа.

Читайте також по темі: Український спротив окупації: рух «Євромайдан-Крим» лютий – березень 2014

Фото в архіві сайт голос Криму – пошук по словам – акція спротиву

Запис Перші акції українського спротиву в умовах російської окупації Криму спершу з'явиться на Голос Криму.

Предыдущая статьяВ Брянской области РФ дроны атаковали следственную группу
Следующая статьяМО Германии подтвердило, что РФ перехватила разговор офицеров ВВС по Taurus. Как реагируют политики