«Реставрацію» дачі тютюнового фабриканта караїмського походження Йосифа Стамболі (1877–1958) в окупованій Феодосії кримське «міністерство культури» обіцяє завершити до кінця 2025 року. Новий підрядник має виконати повний ремонт історичної будівлі, якій окупанти надали статус пам’ятки архітектури федерального значення, за 122,7 мільйонів рублів (майже 60 млн гривень).
Ще у 2015–2017 рр. споруду початку ХХ століття було піддано «науковим дослідженням» та «першочерговим протиаварійним та ремонтно-реставраційним роботам». Ремонт планувалося завершити до кінця 2022 року в рамках російської державної програми «Соціально-економічний розвиток республіки Крим і міста Севастополя», однак терміни неодноразово переносилися, в тому числі й через повномасштабну війну РФ проти України. З кінця 2020 року на брамі дачі висить замок.
Довідка. Віллу в іспансько-мавританському стилі за проектом петербурзького архітектора Оскара Вегенера було побудовано в 1909–1915 рр.: купець першої гільдії Йосиф Стамболі хотів подарувати її до весілля своїй нареченій Рахілі Бобович, вклавши в будівництво неабияку на той час суму в 1,1 млн рублів.
На цій дачі родина Стамболі, змушена після большевицького перевороту емігрувати до Франції, прожила лише три роки. Взимку 1918 року дачу пограбували та сплюндрували демобілізовані вояки; у 1920 році в будівлі було розміщено большевицький каральний орган, а в 1921 році її було передано під санаторій.
Під час ІІ світової війни на колишній дачі було облаштовано шпиталь для поранених німецьких вояків із цвинтарем, на якому після повторної совєтської окупації Феодосії понад 1500 поховань були зрівняні з землею; при цьому на території дачі збереглися надгробки з караїмського цвинтаря. У 1970–1980 рр. на базі дачі Стамболі діяв республіканський наркологічний психотерапевтичний центр МОЗ УССР під керівництвом видатного лікаря Олександра Довженка.
Після відновлення незалежності України дачу Стамболі викупили приватні особи, що перетворили її на однойменний ресторан, однак будівля, попри це, занепадала. У 2003 році німецьке товариство «Фольксбунд» спільно з фахівцями Феодосійського краєзнавчого музею та пошуковим загоном «Південь» провели поблизу дачі ексгумацію останків німецьких вояків, перепоховавши їх на німецькому військовому кладовищі поблизу села Гончарного (Севастополь).
У травні 2013 року в приміщеннях дачі з ініціативи мера Феодосії Олександра Бартєнєва, якого за кілька місяців вбив невідомий нападник, було відкрито перший в Україні музей підводної археології та лабораторію дослідження морських знахідок, що стали філією Кримської республіканської установи «Чорноморський центр підводних досліджень»: відповідне рішення було прийнято після того як Крим відвідав один з інспекторів ЮНЕСКО.
#нам_пишуть
Запис Пам’ятку архітектури у Феодосії обіцяють відремонтувати до кінця року спершу з'явиться на Голос Криму.