30 травня у столиці відбулася пресконференція «Україна чекає: спрощений вступ для абітурієнтів з тимчасово окупованих та прифронтових територій» за участі представників державних органів, українських ЗВО та громадських організацій.
Передумовою до проведення даного обговорення стало наближення вступної кампанії для молоді з тимчасово окупованих та прифронтових територій України, котра розпочинається 1 червня та відбувається за спрощеною системою.
В ході розмови керівник відділу інформаційного забезпечення Представництва Президента в АР Крим Євген Бондаренко зазначив, що від початку російської агресії на території кримського півострова РФ почала активно просувати пропагандистські тези задля зменшення кількості охочих до вступу в українські ЗВО.
«На вибір того, куди вступає молода людина, вливає оточення, інформаційне середовище, джерела, з якими вона взаємодіє, наративи, в котрих вона живе. Коли ми говоримо про молодь на ТОТ – слід розуміти, що вони є заручниками окупаційної політики», – зауважив Бондаренко.
Також пан Євген закцентував на пільгах, котрі РФ штучно створює для абітурієнтів з ТОТ: вони покликані збільшувати кількість вступників не на ТОТ, а в російських регіонах. А Росія, своєю чергою, наповнює окуповані виші своєю молоддю.
Про саму спрощену систему вступу згодом розповіла головна директорка-координаторка ГО «Донбас СОС» Віолета Артемчук. Перш за все нею були окреслені причини появи даної спрощеної системи: все задля того, аби випускники, котрі 10 років жили та вчилися під російськими законами, – мали доступ до української вищої освіти навіть без наявності атестата, що засвідчуватиме здобуття української повної загальної середньої освіти, без можливості виїхати з ТОТ чи можливості навчання за кошти фізичних / юридичних осіб.
Під час пресконференції також був присутній представник приймальної комісії Східноукраїнського національного університету ім. Володимира Даля Євген Мазнев та координатор освітнього центру «Крим-Україна» приймальної комісії Таврійського національного університету ім. В.І.Вернандського Віктор Куц.
Вони розповіли про те, яким чином відбувається процедура вступу саме у цих закладах освіти. Також було наголошено на важливості забезпечення психологічно комфортного освітнього середовища для молоді з ТОТ та доступу до якісного освітнього процесу. Відтак, на вступників вже чекають «фахівці, кваліфіковані співробітники, анонімність, лояльність та позитивна атмосфера».
«Вступники шукають можливості – Україна чекає. Ми робимо все можливе й неможливе, аби наблизити цей момент (вступ молоді з ТОТ в українські ЗВО – ред.)», – підсумував Куц.
Запис «Обирай майбутнє – Україна чекає!»: держава продовжує працювати над доступом молоді з ТОТ до української освіти спершу з'явиться на Голос Криму.