Між морем і землею: будівництво апартаментів у севастопольській Орлівці

2
Проєкт майбутніх апартаментів

Комплекс апартаментів з видом на море, басейнами, великою прогулянковою зоною та іншими атрибутами гарного життя обіцяють збудувати в Орлівці, у гирлі річки Кача, що неподалік окупованого Севастополя. Побудувати ці апартаменти планується на земельній ділянці, історія із забудовою якої тягнеться ще з доокупаційних часів.

У липні 2023 року з’явилась інформація, що на смужці землі, яка буквально примикає до піщаного пляжу біля селища Орлівка, може бути побудовано новий туристичний об’єкт. Орендар землі – севастопольське ТОВ «Пори року» – спочатку все спростовувало, але деякі документи, які з’явились у відкритому доступі, говорили про інше.

Скриншот з експертизи_1

При цьому близькість ділянки до моря – буквально 30–35 метрів – взагалі ставило під сумнів законність капітального будівництва тут.

Договір оренди на 50 років ПП «Пори року» уклало з Качинською селищною Радою у далекому 2006 році. На території майже 4 гектари земельної ділянки з кадастровим номером 91:04:030001:17 біля гирла річки Кача до 2013 року компанія мала побудувати готельний комплекс. У наступних додаткових угодах неприпустимий для рекреаційних земель готельний комплекс замінили на допустимий – будинки відпочинку.

Однак ані те, ані інше не з’явилося, і на цій підставі 2016 року «уряд Севастополя» спробував розірвати договір, але безуспішно – окупаційний суд вважав, що компанія об’єктивно не мала змоги щось побудувати.

Точніше, «суд» першої інстанції договір розірвав, але апеляція стала на бік бізнесу. До слова, така сама схема нерідко використовувалася, щоб зробити беззаперечними з тих чи інших причин сумнівні права на землю, що була отримана в доокупаційні роки.

Про те, що планується не наметовий табір, а капітальний об’єкт (або об’єкти), свідчили і технічні умови, отримані ТОВ «Пори року» у 2015 році, зокрема «на підключення об’єкта капітального будівництва до мережі газорозподілу».

Всю цю інформацію зафіксовано у рішенні «суду», який у результаті став на бік компанії у земельній суперечці.

Закріпивши права на землю, «Пори року» повернулися до первісного плану та звернулися до «департаменту архітектури та містобудування» окупованого Севастополя за дозволом на будівництво готелю. Проте «департамент» відмовив – у проєкті не було зазначено зони припустимого розміщення об’єктів, а видавати дозвіл без них заборонено.

Містобудівний план земельної ділянки (МПЗД) без плями забудови раніше видав сам «департамент», і «Пори року» пішли до суду. На цей раз він опинився не на боці компанії. Так, чиновники помилилися із МПЗД, але це не дає компанії права вимагати дозволу на будівництво. Ба більше, виданий МПЗД взагалі не передбачає будівництва готелю, який незрозуміло як повернувся до документів, звернув увагу «суд».

План будівництва апартаментів в Орлівці

Знову ж таки, про яку пляму забудови може йтися, якщо за Генпланом 2005 року, який все ще діє, ділянка 91:04:030001:17 – це зона короткочасної рекреації (пляж, спорт, розваги), а згідно з окупаційним російським кадастром – водоохоронна зона? Тобто все це зовсім не про капітальне будівництво.

Рішення «суду» було винесено ще у 2018 році, й єдине, що з того часу збудували, – паркан навколо кемпінгу для туристів-наметників та автомандрівників, який тримає компанія «Пори року».

У 2023 році на сайті «Севнаслєдія» було опубліковано «історико-культурну експертизу» з обстеженням ділянки на предмет прихованої археології. Такої на ділянці не виявлено, але сам факт «експертизи» мав на увазі, що проєкт, заради якого її затіяли, – це не намети, а будівництво з глибокими земляними роботами.

Скриншот з експертизи_2

І от у листопаді 2024 року ця історія отримала своє продовження, але з того часу багато що змінилося. На сьогодні є вже два види дозволеного використання ділянки: «туристичне обслуговування» (5.2.1) та «готельне обслуговування» (код 4.7). А це, як пояснив «в.о. заступника губернатора» окупованого Севастополя Максим Жукалов, передбачає й розміщення апартаментів.

27 листопада цього року було розглянуто проєкт, у ролі замовника якого виступає ТОВ «Спеціалізований забудовник «Васко Н». Цей проєкт – лише перша із трьох черга будівництва в Орлівці. Площа ділянки складає 38 719 кв. метрів, з них на долю першої черги припадає 14 545 кв. метрів. Два з трьох корпусів – №№ 1 та 3 – будуть 4-поверховими, корпус № 2 – 6-поверховим.

Апартаментів за проектом у першій черзі буде 223. При цьому на три корпуси припадає 144 машиномісця. Самі апартаменти будуть різними – від стандартних до покращених (на перших поверхах до них додаються тераси, на решті – балкони). На даху, що експлуатується, планується розмістити солярій з перголами.

На прибережній території заплановано дитячий і спортивний майданчики, різноманітні елементи благоустрою та круглий прогулянковий пірс, що виходить у море. Зона променаду та пляж, як запевняють розробники цього проєкту, після проведеного інвесторами благоустрою залишаться загальнодоступними.

Найбільше питань викликає комунальна інфраструктура та здатність апартаментів чинити опір штормам.

Однією з головних проблем є зливова каналізація. Її належить створити – зараз її в Орлівці немає. За словами розробників, проєктом це вже передбачено. Проблему з каналізацією побутовою планують вирішити з допомогою приєднання до наявних мереж.

За словами «в.о. заступника губернатора» Максима Жукалова, без вирішення всіх питань із комунальною інфраструктурою будівництво у водоохоронній зоні просто не відбудеться.

Скриншот з експертизи

Щодо відстані від берегової лінії, то, як запевнив представник окупаційної влади Севастополя, вона перевищує 50 метрів. Тож нібито говорити про порушення законодавства під час будівництва не можна. І все-таки близькість апартаментів до моря «непокоїть» «можновладців», адже в Орлівці «просто неймовірні шторми», які відчуватимуть жителі не лише перших поверхів.

Щоб убезпечити мешканців елітних апартаментів від природної стихії, по межі ділянки планується створити штучний насип заввишки 1,7–1,8 метра. Передбачені й інші заходи – проте чи забезпечить це майбутнім мешканцям будинків спокій та безпеку, невідомо.

Насамкінець треба сказати, що цей проєкт ще не ухвалено остаточно, однак у тому, що скоро ми почуємо про початок його реалізації, немає жодних сумнівів. Останніми роками окупанти намагаються забудувати кожен клаптик землі, особливо, якщо він розташований біля моря. У цьому конкретному випадку ними не береться до уваги навіть той факт, що село Орлівка розташовано неподалік аеродрому Бельбек і безпосередньо входить у небезпечну зону через регулярні обстріли з боку ЗСУ.

Євгенія БОРИСЮК, оглядачка для “Голос Криму”

Фото з відкритих джерел

Запис Між морем і землею: будівництво апартаментів у севастопольській Орлівці спершу з'явиться на Голос Криму.

Предыдущая статьяРосіяни заявили, що очищення Чорного моря від мазуту може тривати 10 років
Следующая статьяУкраина получила $1 млрд через механизм Всемирного банка в поддержку реформ