«Кримська Полтавка» – видатна українська вишивальниця Віра Роїк

9
Кримська майстриня вишивки Віра Роїк. Фото: Голос Криму.Культура

«Кожен прожитий без вишивки день я вважаю втраченим у духовному розумінні»

Віра Роїк

25 квітня 1911 року в Лубнах на Полтавщині, в інтелігентній українській родині народилася Віра Роїк – видатна українська вишивальниця, що бездоганно володіла понад 300 техніками, єдина жінка з чотирьох Героїв України в Криму і перша серед вишивальниць в Україні.

Хоча народилася вишивальниця на Полтавщині, з 1952 року вона мешкала в Криму, куди взяла із собою свій головний скарб – безмежну любов до мистецтва української вишивки. Саме тому один із шанувальників її – академік Дмитро Степовик – назвав її «Кримською Полтавкою».

Ще з дитинства Віра мріяла про балет, відвідувала хореографічну студію, захоплювалася музикою і малюванням. Але хвороба назавжди перекреслила її плани. «Бідна дівчинка, вона ніколи не встане з ліжка», – випадково почула вона вирок лікарів.

Але не такою була Віра Роїк, щоб погодитися з цим викликом долі та скласти руки, адже належала до славного козацького роду. Вона не тільки піднялася з ліжка, а й, захопившись вишиванням, почала власноруч творити красу – завдовжки у 99 років.

У Національному музеї українського народного декоративного мистецтва у 2020 році презентували книгу «Світ у долонях. Спогади про Героя України, вишивальницю Віру Роїк». Видання розповідає про велику українку, талановиту майстриню і неймовірну особистість, котра понад півстоліття популяризувала українську вишивку в Криму. Сьогодні це видання важливе як ніколи, адже в ньому зібрано переконливі свідчення того, що Крим з’єднаний з Україною духовною «пуповиною», котру ніколи нікому не розірвати.

Читайте більше про життя та здобутки української вишивальниці Віри Роїк на сайті Голос Криму.Культура в матеріалі «Вишите життя «кримської полтавки» Віри Роїк».

Запис «Кримська Полтавка» – видатна українська вишивальниця Віра Роїк спершу з'явиться на Голос Криму.