Крим, новий посол у Туреччині та кримські татари об’єднують Київ та Анкару

4

18 лютого відбувся офіційний візит президента України Володимира Зеленського до Турецької Республіки (ТР), який проходив на тлі ініційованого Вашингтоном у Саудівській Аравії першого за тривалий період раунду російсько-американських переговорів. Їхній порядок денний включав тему мирного закінчення агресії РФ в Україні.

Перед цим президент Франції Емманюель Макрон провів зустріч глав ряду європейських країн для вироблення єдиної позиції ЄС щодо можливого мирного процесу. Причиною французької ініціативи стали заяви представників США на Мюнхенській конференції у Німеччині щодо готовності обговорювати мирний план без участі Європи. Більш широким складом європейці мають намір обговорити це питання днями у Парижі.

Наприкінці 2024 року Володимир Зеленський погодив призначення повернутих з російської катівні першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла на посаду посла України в ТР. Про остаточне рішення глава держави заявив під час цьогорічного візиту та відкриття нової будівлі посольства України.

Як відбувся офіційний візит Зеленського до Туреччини? Про що йшлося під час двосторонніх контактів із турецьким керівництвом, яких домовленостей досягнуто? Яким чином новий посол України у ТР, Крим та кримські татари об'єднали позиції Туреччини та України? Крим.Реалії спробували знайти відповіді на ці та інші питання разом із експертами.

Туреччина продовжить дипломатію, просуваючи себе як місце для переговорів

Наголосивши, що дипломатична ініціатива президента США Дональда Трампа щодо швидкого припинення війни шляхом переговорів також збігається з політикою, якою Туреччина дотримується останні три роки, президент Реджеп Тайіп Ердоган дав оцінку країни як «ідеального місця» для подальших мирних переговорів.

«Насправді, Стамбульські переговори є важливою точкою відліку, оскільки вони є платформою, яка найближче підійшла до досягнення угоди між сторонами. Враховуючи активну дипломатію, яку ми вели протягом останніх трьох років, наша країна стане ідеальним місцем для можливих переговорів між Росією, Україною та США у майбутній період», – заявив він на спільній пресконференції.

Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган (праворуч) та президент України Володимир Зеленський під час спільної прес-конференції після їх зустрічі у президентському палаці в Анкарі. Туреччина, 18 лютого 2025 року
Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган (праворуч) та президент України Володимир Зеленський під час спільної прес-конференції після їх зустрічі у президентському палаці в Анкарі. Туреччина, 18 лютого 2025 року

Висловлюючи співчуття українському народу у зв'язку із загибеллю людей у російсько-українській війні, яка триває вже четвертий рік, президент ТР також зазначив, що візит Зеленського відбувається у той час, коли основна динаміка війни в Україні, ймовірно, зазнає суттєвих змін.

За підсумками зустрічі Туреччина продовжить роботу щодо впровадження регламенту, спрямованого на безпеку торговельного судноплавства в Чорному морі. Обговорювалися теми, що входять до сфери стратегічних партнерських відносин Туреччини та України, серед яких розвитку торговельних та економічних зв'язків відведено чільне місце.

Турецька преса активно писала про візит та зустріч. Ряд турецьких спостерігачів та колумністів високо оцінили результати та перебіг двосторонніх контактів, у тому числі в контексті «правильності дій турецького керівництва щодо підтримки власної політики та продовження контактів із сусідами – і з Росією, і з Україною».

«Думаю, не буде перебільшенням сказати, що цей період лютого запам'ятається як «Тиждень України» для тих, хто писатиме світову історію в майбутньому. Зустрічі з російсько-української війни проходять у багатьох куточках світу, від Європи до Саудівської Аравії. Саме в цей момент президент України прибув до Туреччини та зустрівся з президентом Ердоганом…» – написала Хіляль Каплан для одного з провідних турецьких видань Sabah.

Конкретні домовленості та турбота про повернуті з Росії українські сироти

В Анкарі у присутності президентів Турецької Республіки та України було укладено:

  • Угода про співробітництво у сфері освіти, підписана міністром національної освіти Туреччини Юсуфом Текіном та міністром закордонних справ України Андрієм Сибігом;
  • Меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва у сфері ЗМІ та комунікацій між директоратом комунікацій Адміністрації президента Турецької Республіки та Міністерством культури та стратегічних комунікацій України, підписаний главою українського МЗС та директором з комунікацій АП ТР Фахреттіном Алтуном.

Одночасно в ході окремої програми перша леді України Олена Зеленська разом із дружиною турецького президента Еміне Ердоган відвідали українських дітей-сиріт, які перебувають у дитячому будинку в Анкарі, та президентську національну бібліотеку.

Еміне Ердоган заявила, що «турки поділяють мрію про Україну, де процвітає світ, діти можуть усміхатися без страху, а міста знову оживають… сподіваюся, що дружба між нашими двома країнами стане міцнішою, незважаючи на межі та відстані, і надихатиме майбутні покоління».

Еміне Ердоган
Еміне Ердоган

Мавзолей Ататюрка, Сирія, нова будівля посольства, українці та кримські татари.

Візит до Туреччини Володимир Зеленський почав з покладання вінка до підніжжя могили Кемаля Ататюрка у його мавзолеї у Анкарі.

Серед традиційних двосторонніх тем: економіка та інвестиції, постачання українського зерна до Сирії.

«Працюємо з Туреччиною та іншими партнерами, щоб і на Близькому Сході, і в Африці не було цієї зброї проти мільйонів людей під назвою «голод». Це стосується, зокрема, Сирії, де зараз добрий шанс на стабільність та світ. Ми все одно бачимо необхідність підтримати зараз народ Сирії», – заявив президент.

Президент України Володимир Зеленський і перша леді Олена Зеленська на покладанні вінка квітів до мавзолею Ататюрка в меморіальному комплексі Аниткабір в Анкарі, 18 лютого 2025 року
Президент України Володимир Зеленський і перша леді Олена Зеленська на покладанні вінка квітів до мавзолею Ататюрка в меморіальному комплексі Аниткабір в Анкарі, 18 лютого 2025 року

Президент України зустрівся з українською та кримськотатарською діаспорами, а також представниками преси у новій будівлі посольства України в Анкарі.

Відповідаючи на запитання, він наголосив, що тимчасово окуповані Росією території однозначно не вважатимуться російською територією.

«Ми точно не підемо на поступки за нашою територіальною цілісністю. Ми воліли б повернути окуповані Росією землі дипломатичним шляхом. Ми не хочемо втрачати наших людей, наші люди – наше найбільше багатство. Усі посередники, починаючи з росіян, американців, європейців, мають це розуміти: коли Україна говорить про дипломатію, це насправді означає спосіб повернутись до України без пролиття крові. Але коли ми говоримо про дипломатію, то жодних поступок щодо нашої територіальної цілісності та суверенітету точно не буде», – пояснив український президент.

Президент Зеленський також наголосив, що Україна визнала кримських татар корінним народом і сказав: «Ми визнали кримських татар нашим корінним народом, наші відповідні закони ухвалено. Відтепер ми продовжимо рухатися вперед у рамках наших законів».

Джелял – «гордість кримських татар»

Крим.Реалії звернулися до доктора історичних наук, професора Університету Бількент (Туреччина), кримського татарина Хакана Киримли і до представника Меджлісу кримськотатарського народу в Турецькій Республіці, президенту Фонду «Емель-Крим» (Туреччина), журналісту Заферу Каратаю з проханням прокоментувати підсумки візиту в контексті оцінок кримськотатарської діаспорою в ТР «мирних ініціатив» щодо завершення агресії Росії в Україні.

«Призначення Нарімана Джеляла послом України в Туреччині є історичною подією і, звичайно, предметом гордості для всіх кримських татар ТР», – заявив журналісту Крим.Реалії Хакан Киримли.

У свою чергу Зафер Каратай побачив у цьому призначенні і відповідь на російську пропаганду.

«Дуже важливо, що Наріман Джелял є послом України (офиційно Зеленський оголосив про майбутнє призначення 18 лютого – КР) у Туреччині. Він фактично символічно виконував свої обов'язки, супроводжуючи президента України під час його візиту до Анкари в ці історичні дні. Той факт, що кримський татарин є послом України в Туреччині, звісно, є найкращою відповіддю українського президента на російську пропаганду. Я вірю, що Наріман Джелял буде дуже успішним на цій високій посаді», – зазначив експерт.

Зафер Каратай
Зафер Каратай

Зафер Каратай особливо наголосив, що він дав високу оцінку призначенню Нарімана Джеляла в окремій статті в журналі EMEL №289. Це видання, за словами експерта, є «голосом кримських турків» упродовж останніх 90 років. Журнал почав видаватися в Румунії у 1930 році і тепер видається у Туреччині. На обкладинці зазначеного номера автор розмістив фотографії Нарімана Джеляла та трьох співвітчизників з числа кримських татар, які представляли Румунію та Польщу як послів у Туреччині.

Крим та кримські татари – фундамент для спільної боротьби проти агресії РФ

«Кримські татари в ТР надавали великого значення зміцненню відносин між Туреччиною та Україною з того часу, як Україна здобула незалежність. Ми зробили великий внесок у це своєю роботою. Ми продовжимо це робити. Наша робота з цієї теми настільки велика і важлива, що могла б стати темою кількох докторських дисертацій. Після російської окупації Криму у 2014 році ми забезпечили проведення Всесвітнього конгресу кримських татар в Анкарі, і всі кримськотатарські організації виступили разом із Кримськотатарською національною асамблеєю проти російської окупації. Вони й досі дотримуються цієї позиції», – наголосив Зафер Каратай.

Мітинг кримськотатарської діаспори проти російської анексії Криму у Стамбулі. Туреччина, 3 березня 2019 року
Мітинг кримськотатарської діаспори проти російської анексії Криму у Стамбулі. Туреччина, 3 березня 2019 року

Різні варіанти «мирних планів» та можливу поступку Криму Росії Хакан Киримли вважає категорично неприйнятними та катастрофічними для майбутнього кримськотатарського народу загалом.

«Плани, що нав'язуються Україні під виглядом «миру», жахають. Це не світ, це не що інше, як українська капітуляція перед геноцидною та імперіалістичною Росією. Для кримських татар не може бути нічого важливішого на світі, ніж майбутнє Криму. І фактична «здавання» Криму Росії під тією чи іншою назвою, під тією чи іншою вивіскою – найстрашніший і найнеприйнятніший сценарій. Про що ще можна буде говорити після того, як Крим буде «переданий» найлютішим ворогам в ім'я «миру»?» – поставив риторичне питання Хакан Киримли.

Хакан Киримли
Хакан Киримли

Без деокупації Кримського півострова, на думку Зафера Каратая, говорити про настання миру в регіоні неможливо, оскільки інакше слід очікувати на повторну агресію Росії в Україні.

«Миру не буде, не може бути і не повинно бути, якщо «путінська Росія» не піде з України, з Криму і не повернеться до кордонів, які існували до 2014 року. Крім того, все інше дасть Кремлю, який перебуває у складній ситуації, перепочинок і час зміцніти і знову наступати. Насправді, в регіоні не буде довгострокового миру, допоки Росія не стане державою, яка зміниться та поважатиме демократичні права людини, як Україна, Польща, Румунія. Після зустрічі з Володимиром Зеленським президент Реджеп Тайіп Ердоган ще раз заявив про важливість та принципову позицію Туреччини щодо територіальної цілісності України. У своєму заключному слові він підкреслив, що ТР цінує зусилля українського президента щодо надання прав співвітчизникам – кримським татарам, які борються за територіальну цілісність України, та чекає на нові кроки. Кримські татари в Туреччині з нетерпінням чекають на звільнення Криму від російської окупації», – підсумував Зафер Каратай.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Предыдущая статьяСМИ: США и Россия тайно встречались в Швейцарии для переговоров об Украине
Следующая статьяСоцопрос: Зеленский занял бы второе место, если бы выборы состоялись в феврале