«Гроші є, але не для вас». Севастопольський акваріум збирає кошти для виживання

14

СЕВАСТОПОЛЬ – Приватний Севастопольський морський акваріум-музей опублікував звернення до громадян, що ледве зводить кінці з кінцями, до наступного сезону може не дотягнути і тому ініціює збір коштів, оскільки російська влада міста допомоги не надає. Чому російські чиновники не підтримують акваріум-музей, який є одним із символів та туристичних брендів міста?

Акваріум-музей 20 вересня розмістив на своїй сторінці у соціальній мережі «Вконтакті» повідомлення про збір коштів, які необхідні для того, щоб підприємство змогло «вижити до наступного сезону».

«Ковід, три сезони без туристів та регулярні обстріли міста (з 2022 року) у рази скоротили кількість відвідувачів музею. На довершення руйнівний шторм 26.11.2023 р. Колекція із 3000 мешканців водного середовища, місце, яке люблять і знають вже цілі покоління городян та гостей Севастополя, може припинити існування! Акваріум – це приватне підприємство. За останні три роки всю фінансову подушку, яку було накопичено раніше, вичерпано», – йдеться у повідовленні.

За словами керівництва, щоб підприємство спромоглося «дожити до літнього сезону 2025 року, необхідно 9 млн рублів» на корм, мікроелементи, вітаміни, лікування тварин, догляд фахівцями, щоденну роботу лаборантів з чищення акваріумів та обслуговування обладнання, саму воду для акваріумів та систему фільтрації, а також на оплату витрат на електрику.

Скріншот повідомлення зі сторінки Севастопольського морського акваріума у соцмережі «Вконтакте»
Скріншот повідомлення зі сторінки Севастопольського морського акваріума у соцмережі «Вконтакте»

«Уряд Севастополя не хоче якось підтримати унікальне місце?» – запитує в обговоренні користувач Анастасия Ткаченко.

«Анастасія, вони вміють тільки рестораторів підтримувати», – відповідає Irina Bondarenko.

«Багато жителів міста-героя Севастополя цікавить питання: чому уряд не діє? Вже неодноразово ходіння по муках та оббивання порогів кабінетів державних чиновників не увінчується успіхом. Товсті петиції та прохання, подані на ім'я влади, наповнюють їх ящики та лежать мертвим вантажем. Збереження місць, які багато десятиліть радують людей та гостей міста Севастополя, чи не потрібне нікому з влади, лише жителям? Створення ними подібних державних місць також найближчим часом не планується. Тоді питання: що залишиться в місті і чим воно радуватиме не лише мешканців для проведення їхнього дозвілля, а й туристів?» – запитуєДэвид Акаев.

«Бо в уряду зараз СВО («спеціальна військова операція», так у Росії та анексованому Криму офіційно називають війну проти України – ред.), їм треба ці гроші освоювати. Кому війна – кому рідна мати. Уряду важливіше кричати про важливість тих речей, які руйнують і морально, і матеріально», – резюмує Юлия Забелинская.

У коментарях, яких набралося на момент написання статті понад 740, також пропонували звернутися до адміністрації президента Росії. Лунали також питання, чому з російського держбюджету мають підтримувати приватний бізнес.

Понад 125 років історії

Севастопольський морський музей – один із найстаріших публічних акваріумів у Європі. Він був заснований в 1897 при Севастопольській біологічній станції (СБС). Ідея створення акваріума належить першому директору СБС, академіку Олександру Ковалевському.

Вид з Приморського бульвару на будинок Севастопольського морського акваріума-музею. Крим, архівне фото
Вид з Приморського бульвару на будинок Севастопольського морського акваріума-музею. Крим, архівне фото

Він домігся будівництва спеціальних приміщень для біологічної станції з морським акваріумом на березі Севастопольської бухти, на місці колишньої Миколаївської батареї. Щоб організувати будівництво на належному рівні, Ковалевський спеціально їздив за кордон – до Франції, Італії, вивчаючи стан справ на біологічних станціях у Неаполі, Віллафранку, на Середземному морі, Аркароні, на Атлантичному узбережжі.

У той час акваріум мав лише одну залу, де демонструвалися мешканці Чорного моря, і був відкритий для відвідувачів безкоштовно три дні на тиждень (неділя, вівторок, четвер). Вчені Севастопольської біостанції читали лекції про життя Чорного моря організованими групами відвідувачів.

До будівлі станції 1912 року було прибудовано південне крило, де розмістився музей. Вже за радянської влади у 1934 та 1935 роках було збудовано північне крило, що повторило за архітектурним оформленням південне крило, та надбудовано четвертий поверх над центральною частиною.

Під час Другої світової війни будівлі акваріума пощастило. Вона була лише частково зруйнована, тоді як увесь Севастополь лежав у руїнах. На той день експозиція була невеликою, але, на жаль, внаслідок сильних морозів та постійних бомбардувань була безповоротно втрачена. 1951 року акваріум відновив роботу.

На початку 1960-х років СБС була реорганізована до Інституту біології південних морів (ІнБПМ). Тоді ж розпочинається будівництво другої зали акваріума. У 1965 році будівля Інституту була розширена, і одночасно було збудовано новий акваріум.

Відвідувачі оглядають колекцію морських мешканців в одному із залів акваріума у Севастополі. Крим, архівне фото
Відвідувачі оглядають колекцію морських мешканців в одному із залів акваріума у Севастополі. Крим, архівне фото

Вже за незалежної України у 1994 році було проведено поетапну реконструкцію та модернізацію обладнання. Нові замкнуті системи очищення води дозволили утримувати в умовах акваріума тропічних риб і безхребетних, дуже чутливих до якості води.

1997 року севастопольський акваріум було взято в оренду на 25 років приватною фірмою. Як і чому – історія замовчує. Керувало ним при Україні ТОВ «Торговый дом «Гесс и Ко», після анексії Криму Росією підприємство перереєстровано під тією самою назвою у російському законодавчому полі.

Власником ТОВ був севастополець Юрій Кравцов, ексдепутат Севастопольської міської ради, ініціатор та організатор встановлення у 2008 році у місті пам'ятника російській імператриці Катерині ІІ. У 2016 році засновники «Торговый дом «Гесс и Ко» змінилися, а Кравцов досі є його директором.

Гроші є, але не для вас

Наприкінці 2022 року минув 25-річний термін оренди акваріума і російська влада продовжувати його не прагнула. Інститут біології південних морів видав орендарю припис звільнити приміщення, забравши із собою колекцію тварин.

Справа дійшла до судових позовів в арбітражному суді, російська влада міста на контакт з підприємцем не йшла. В ІнБПМ відповіли, що він може взяти участь у новому тендері щодо оренди приміщень. Зрештою, питання з новим договором оренди було вирішено, але тут виникла нова біда.

Торік у листопаді під час сильного шторму холодна морська вода затопила зал акваріума в Севастополі, де знаходилися прісноводні тропічні тварини. Через термальний удар загинули 800 тварин, повідомив Юрій Кравцов, якого в публикації «РИА Новости» називали директором акваріума, у той час як керівником є Олексій Єршов.

Втрачену колекцію тропічних риб вдалося відновити за рахунок допомоги колег з Євпаторії та Москви. У 2024-му акваріум відновив роботу. Але відвідувачів мало. Російські туристи не їхали в місто, що обстрілюється, а для місцевих жителів ціни на квитки були зависокі.

«Людей вкрай мало, і це, звісно, сумно. Дуже важко у фінансовому сенсі, але ми намагаємося триматися», – говорив у серпні 2024 року Олексій Єршов.

А що ж російська влада Севастополя? У російському уряді Севастополя лише розповіли про підтримку, яку отримав власник акваріума через проблеми з туристичним потоком у місто після 2022 року.

«У вересні 2023 року було отримано виплату у розмірі 1,4 млн рублів – це в рамках постраждалих галузей, постраждалих підприємств у галузі туризму. Це наша виплата, яка діє практично з 2020 року, і 2023 року компанія теж її отримувала», – заявив 24 вересня Перший заступник директора Департаменту економічного розвитку російського уряду Севастополя Олексій Попов.

Відвідувачка в одному із залів Акваріума у Севастополі. Крим, архівне фото
Відвідувачка в одному із залів Акваріума у Севастополі. Крим, архівне фото

Чиновник додав, що свого часу від компанії «Торговый дом «Гесс и Ко» теж була заявка на 2,2 млн рублів пов'язана з акваріумом. І вона разом із пакетами інших підприємців також була відправлена на федеральний рівень. Попов висловив сподівання, що «витрати повністю або частково таки будуть покриті за допомогою федерального бюджету».

Водночас російська влада Севастополя досить легко допомагає приватним підприємствам, наділяючи їх коштами з держбюджету у вигляді грантів та субсидій. Наприклад, в розвитку сільськогосподарських підприємств щорічно виділяються десятки мільйонів рублів. З такою самою регулярністю одержувачі російських бюджетних грошей стають фігурантами кримінальних справ.

Рік тому російський суд розглядав справу невдалого розплідника страусів, який отримав 1,5 млн рублів, але ні страусів, ні обладнання для їхнього розведення не закупив. Раніше до суду пішла справа людини, яка взяла 15 мільйонів рублів на розвиток молочного сектора, але, як тепер з'ясовується, розвивати її і не збирався.

Інша справа – норовливий орендар приміщень під акваріум, який судився з російською владою за право продовжити договір.

1 жовтня на сторінці акваріума у «Вконтакті» опублікували підсумки перших двох тижнів збору коштів. Як пишуть організатори, вдалося зібрати 408 тис. рублів, що становить лише 4,3% від необхідної суми 9 млн рублів.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Предыдущая статьяСуддя-зрадниця з Криму отримала 14 років позбавлення волі заочно
Следующая статьяАтаки на нафтобази в Криму ускладнюють постачання пального