«Енергомосту недостатньо». Блекаут повертається до Криму?

22

В анексованому Криму загострилася проблема з електропостачанням. Причиною російська влада назвала тимчасове відключення одного з блоків Ростовської АЕС, що забезпечує південь Росії та Кримський півострів. Кримчани живуть в умовах віялових відключень світла. Що відбувається та чого очікувати, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.

В умовах енергодефіциту кримчани жили у 2015 році, коли втратили постачання електроенергії з материкової частини України. Тоді Крим опинився в умовах жорсткого блекауту, оскільки російська влада не змогла оперативно забезпечити регіон своєю енергетикою.

Потім російська влада прозвітувала про вирішення проблеми за допомогою енергомосту через Керченську протоку. Тепер відключення світла повернулися. Сьогодні ситуація з електрикою у Криму стає схожою на реалії материкової частини України, де також діють жорсткі обмеження через російські обстріли енергетичної інфраструктури.

«Технологічний збій на півдні Росії»

Проблеми з електрикою у Криму почалися надвечір 16 липня. Світло згасло в Ялті, Алушті, Судаку, Феодосії, Керчі та інших населених пунктах.

Проблеми з енергетикою російська влада пояснює «технологічним порушенням в енергосистемі півдня Росії». Це призвело до припинення електропостачання більшості жителів Криму – понад 200 тисяч осіб, повідомляли 16 липня у ДУП «Крименерго».

За вказівкою диспетчера Чорноморського регіонального диспетчерського управління запроваджено ступінчасте відключення електроенергії, що торкнулося абонентів усіх міст і районів Криму, стверджують кримські енергетики.

Запуск другої гілки енергетичного мосту з Кубані в анексований Крим, 2015 рік
Запуск другої гілки енергетичного мосту з Кубані в анексований Крим, 2015 рік

У Криму анонсували відключення світла у 35 населених пунктах, щоб «провести на мережах ремонтні роботи та уникнути їх перевантаження». Серед регіонів названі міста Ялта, Алушта, Феодосія, Керч і Судак.

Електрику відключатимуть протягом дня через кожні дві-три години.

«Ці заходи вимушені й мають тимчасовий характер (до зниження навантажень). <…> ДУП РК «Крименерго» вживає всіх заходів для забезпечення безперебійного енергопостачання споживачів. Енергетики здійснюють перемикання постачання абонентів за резервними схемами», – повідомляли у «Крименерго».

Фахівці ДУП РК «Крименерго» здійснюють заміну пошкодженої високовольтної опори. Ілюстраційне фото
Фахівці ДУП РК «Крименерго» здійснюють заміну пошкодженої високовольтної опори. Ілюстраційне фото

Російська «Новая газета» повідомила про обмеження споживання електроенергії у великих містах півдня Росії – Краснодарі, Ростові-на-Дону, Таганрозі, Анапі, Армавірі, Геленджику, Новоросійську та Ставрополі. У кількох регіонах навіть обмежили роботу громадського транспорту.

Графіки відключення електрики були запроваджені в Дагестані та Кабардино-Балкарії, пише російський Telegram-канал ASTRA.

Перебої тривають

У Росенергоатомі заявили, що 16 липня на Ростовській АЕС було відключено блок №1 «через помилкове спрацювання захисту». Ця АЕС живить увесь Південний федеральний округ Росії та анексований Крим.

Ростовська АЕС, 1 лютого 2018 року – фото із сайту Росенергоатома
Ростовська АЕС, 1 лютого 2018 року – фото із сайту Росенергоатома

Вже до ранку 17 липня чиновники прозвітували про усунення несправностей.

«Для виявлення причин і максимально оперативного включення в мережу Ростовська АЕС мобілізувала всі зусилля, було виведено додатковий персонал на випадок позапланового ремонту. Обладнання перевірено, блок включений до мережі у найкоротші терміни. До 5:45 ранку 17 липня блок несе повне навантаження у 1000 мегават», – заявляють у відомстві.

Але відключення світла у Криму тривають. 17 липня перелік кримських регіонів, у яких передбачено відключення електроенергії, розширився. Це торкнулося 13 районів. Перебої з електрикою, окрім зазначених міст Ялти, Алушти, Феодосії, Керчі та Судака, поширилися на Білогірськ, Саки та Євпаторію.

Блекаут у Криму, 2014 рік, архівне фото
Блекаут у Криму, 2014 рік, архівне фото

Графіки відключень світла у Криму сформовані до 19 липня. При цьому енергетики попередили, що на півострові зберігається пожежонебезпечна ситуація на тлі спеки, через що зберігаються ризики виникнення аварійних відключень електропостачання.
Відключення світла передбачені й у Севастополі.

«Ми отримуємо додаткову енергію з материка через енергоміст. Оскільки нам знизили подачу електроенергії на 40 МВт, то нам теж, відповідно, доводиться запроваджувати обмеження», – зазначив російський глава міста Михайло Развожаєв.

У Севастополі з 17 липня світло вимикають кожні дві години – загалом його не буде 12 годин на добу.

«Росії не вистачає електроенергії»

Нинішня ситуація в енергосистемі півдня Росії може означати, що причина проблем глобальніша, ніж «хибне спрацювання захисту на енергоблоці», вважає президент Центру глобалістики «Стратегія XXI», експерт з енергетичної безпеки Михайло Гончар.

Зважаючи на все, у Росії сталася системна аварія Михайло Гончар

«Зважаючи на все, у Росії сталася системна аварія, пов'язана з кількома факторами. Головний із них у тому, що ця система енергодефіцитна. Про це свідчить те, що останніми роками Росії довелося вводити в експлуатацію ще два енергоблоки Ростовської АЕС, які розміщуються у Волгодонську. Крим після початку російської окупації теж було підключено до цієї енергодефіцитної системи півдня Росії. Тобто навантаження зросло, а обсягу електроенергії залишається недостатньо, щоб покрити всі потреби», – заявив він Крим.Реалії.

Михайло Гончар
Михайло Гончар

Підключення Криму до енергосистеми півдня Росії проблему енергодефіциту в цьому регіоні повноцінно не вирішило, стверджує Михайло Гончар. Тому кримчани найбільш гостро відчувають проблеми в енергосистемі Росії, які стали жорсткішими в умовах великої російської війни з Україною.

Стабілізація ситуації в Криму через наявність енергомосту досить умовна Михайло Гончар

«Стабілізація ситуації в Криму через наявність енергомосту досить умовна. Щойно виникають пікові споживання, наприклад, під час спеки, дефіцитність в енергосистемі півдня Росії зростає. Сьогодні передумови до аварії виникли з урахуванням температурних аномалій. На ситуацію також впливають пошкодження низки російських підстанцій, яких було завдано під час обстрілів ЗСУ. Вони дестабілізували функціонування енергосистеми у поясі центр-південь. Загалом ці фактори спричинили аварійне відключення Ростовського енергоблоку. Зараз, мабуть, відбувається перепідключення. Тому деякий час, швидше за все, тривалий, ще зберігатимуться відключення в окремих районах півдня Росії та особливо Криму», – каже експерт.

Лінії електропередач, ілюстраційне фото
Лінії електропередач, ілюстраційне фото

Наскільки тривалими можуть бути ці відключення, прогнозувати складно. За словами Михайла Гончара, на це впливають різні фактори: від погоди до того, як у Росії зможуть розподілити навантаження в енергосистемі.

Версію про енергодефіцит російська влада, швидше за все, публічно озвучувати не стане, щоб «не сіяти смуту», зазначає Михайло Гончар. Оскільки в такому разі, каже він, доведеться визнати наявність пошкоджень об'єктів своєї енергосистеми від ударів ЗСУ.

«Енергоміст на історичному максимумі»

Про майбутній дефіцит електроенергії в Криму ще 2021 року попереджав тоді ще міністр палива та енергетики підконтрольного Росії уряду Криму Євген Рукавишников. Він пояснював це тим, що в Криму значно зріс обсяг споживаної електроенергії, «який не прогнозувався такий швидкий».

Крим «досяг історичного максимуму перетікання» енергомостом з Краснодарського краю ще на рубежі 2020 і 2021 років, стверджував Рукавишников. Дефіцит потужності, за його словами, вже тоді фіксувався не лише у Криму, а й з російського боку енергомосту. Тому чиновник закликав «дбайливіше ставитися до енергомосту з Кубані до Криму, який має бути лише резервом».

Незабаром після цієї заяви російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) оголосив про відставку Рукавишнікова. Сам він на той момент був у відпустці і вже не повернувся на свою посаду. Його послідовники щодо проблем в енергетиці Криму публічно більше не говорили.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .

Предыдущая статьяВ Україні судитимуть голову окупаційної кримськотатарської громадської організації
Следующая статьяСМИ: Лидеры демократов в Конгрессе сказали Байдену, что его участие в выборах вредит партии