«Проміняв Батьківщину на похвалу Зеленського» – пишуть російські ЗМІ про черговий вирок кримського суду у справі про державну зраду. Представники правозахисної організації «Кримський процес» зазначають, що окупаційна влада різко посилила практику переслідування за «державну зраду» і в майбутньому темпи тільки зростатимуть. Як розглядаються такі справи в кримських судах, скільки жителів півострова вже стали жертвами подібних переслідувань і з чим пов'язаний такий сплеск «шпигуноманії» – читайте в цьому матеріалі.
Зрадники судять «зрадників»
Усі судові процеси за звинуваченням у державній зраді на території Криму відбуваються в закритому режимі – зазначають у своєму дослідженні правозахисники. Неодноразові спроби потрапити на оголошення вироку, яке за законом має бути гласним, результатів не дали. Суди також приховують прізвища підсудних, їхніх адвокатів і суть ухвалених за підсумками розгляду рішень.
Однак, аналізуючи команду суддів, причетних до винесення вироків про державну зраду, в «Кримському процесі» звернули увагу, що всі ці люди або вже засуджені в Україні за державну зраду, як суддя Алла Хіневич, або є фігурантами відкритих кримінальних справ про колабораційну діяльність і державну зраду. І ця обставина, на думку експертів, може мати істотний вплив на «об'єктивність» і «неупередженість» у роботі кримських суддів.
Колишні українські судді у Криму виносять вироки політв'язням – правозахисники
Також у дослідженні наводяться факти про випадки, коли ці судді виявляли явну залежність від ФСБ під час розгляду гучних політично мотивованих справ. Наприклад, суддя Наталія Кулинська під час суду над громадянською журналісткою і правозахисницею Іриною Данилович скасувала допит двох співробітників ФСБ за надуманими причинами, переривала незручні питання свідкам обвинувачення з-поміж силовиків, заплющувала очі на заяви про тортури, а також факти неправдивих свідчень.

По три «зрадники» на місяць
Не відомо, чи в таких же умовах відбуваються судові процеси за звинуваченнями в державній зраді, але кількість самих справ за цією статтею правозахисники назвали аномальною. І підкреслили, що російська влада поки не надала адекватного пояснення різкому сплеску кількості «зрадників», при тому що кількість справ зросла в 28 разів у порівнянні з довоєнними показниками.
При цьому в дослідженні зазначають, що з 2021 до 2023 року окупаційні суди «тестували» нову для себе статтю кримінального кодексу, розглядаючи справи в одиничних кількостях. А починаючи з минулого року перейшли на небачені до того темпи, оформивши за дванадцять місяців три десятки вироків. Цього року, за даними «Кримського процесу», до судів надійшло вже 19 нових кримінальних справ, що вказує на зростання кількості таких випадків.
За кожним вироком покарання становить від 12 до 20 років позбавлення волі. Причому цього року були зафіксовані перші випадки вироків із максимальним терміном. Серед засуджених – щонайменше чотири жінки, з яких три у досить похилому віці – Галині Довгополій 70 років, Ніні Тимошенко – 66, а Оксані Синеджук наступного року виповниться шістдесят. У такому віці тривалі терміни вироків, на думку правозахисників, рівнозначні довічному ув'язненню.
«Три місяці не виходить на зв'язок»: у Криму зникла медикиня, сім'я заявляє про слід ФСБ
Без шансів на оскарження
У кримських справах зі звинуваченнями в державній зраді немає жодного виправдувального вердикту. А розгляд апеляційних скарг проводиться в Третьому апеляційному суді в місті Сочі, на території РФ. З участю російських суддів. Це, на думку правозахисників, суперечить положенню IV Женевської конвенції, що передбачає розгляд апеляцій переважно на окупованих територіях.
При цьому, згідно з підрахунками «Кримського процесу», майже дві третини скарг у справах про державну зраду залишаються без задоволення, а рішення кримських судів – без змін. Третина вироків хоч і мають формулювання про «неправильне застосування кримінального законодавства», змінюються без скорочення термінів позбавлення волі. Також за весь час роботи Третього апеляційного суду жодна кримінальна справа про державну зраду не була припинена або відправлена назад на новий розгляд.
У Криму російські силовики затримали 24-річну кримчанку, зв'язок з якою зник 6 травня – КРЦ
Пишуть за командою ФСБ
Примітною особливістю засекречених справ про державну зраду є їх активне висвітлення в місцевих і навіть федеральних ЗМІ. При цьому автори дослідження підкреслюють, що така інтенсивна інформаційна підтримка з боку великих російських федеральних медіа «не виглядає виправданою суспільним запитом і часто не несе якоїсь дійсно значущої інформації. У більшості випадків повідомлення складаються з 2-3 абзаців, в яких представлено мінімум відомостей про вирок і про обставини, в яких звинувачується підсудний, ім'я якого часто не розкривається».
Водночас, російські пропагандисти роблять акцент на тому, що покарання зазанють люди, які зв'язувалися саме з українськими спецслужбами. З усіх відомих справ про державну зраду, майже в дев'яноста відсотках випадків людей звинувачують у зв'язках з Україною. З 39 умовно «українських» справ, висвітлюваних у російській пресі, в 36 випадках у заголовках згадується Україна. А ще такі новини неодноразово дублюються одним і тим самим медіа або його регіональними службами, створюючи ефект масовості. Наприклад, у новинній стрічці сайту BezFormata після оголошення вироку Ніні Тимошенко було опубліковано три інформаційні повідомлення про це протягом 32 хвилин. А через кілька годин – ще одне.
Крім того, в «Кримському процесі» звернули увагу, що жодне російське або кримське видання, підконтрольне окупаційній владі, жодного разу не висвітлювало судові процеси про державну зраду з власної ініціативи. Тільки у вигляді репостів на повідомлення в пабліках прокуратури, ФСБ або пресслужб судових органів. «Хорошою ілюстрацією цього підходу стала справа проти севастопольця Євгена Петрушина. Ні про початок судового розгляду, ні про вирок не написало жодне ЗМІ. Зате через пів року Центр громадських зв'язків ФСБ повідомив, що його вирок набрав чинності, це відразу було опубліковано на десятках інформаційних майданчиків», – зазначили автори дослідження.
Embed share
Кримінальні справи проти українців за «шпигунство», «держзраду» та «підготовку терактів» (відео)
Embed share The code has been copied to your clipboard. width px height px
- Поділитися на Facebook
- Поділитися у Twitter
The URL has been copied to your clipboard
No media source currently available
0:00 0:31:05 0:00 Завантажити на комп'ютер
- 240p | 85,8MB
- 360p | 135,8MB
- 480p | 226,3MB
- 720p | 460,5MB
- 1080p | 680,4MB
Навіщо це все
Велика кількість кримінальних справ за звинуваченнями в державній зраді та значні зусилля для потужного інформаційного супроводу цих переслідувань вирішують відразу кілька завдань, вважають громадські діячі. По-перше, таким необтяжливим чином ізолюються потенційно нелояльні жителі Криму, які становлять загрозу для окупантів. По-друге, формується атмосфера страху, щоб придушити будь-яку активність і забезпечувати ефективний контроль на захопленій території. А по-третє, це дозволяє підкріплювати переконання своїх прихильників про те, що навколо вороги, демонізувати українців і виправдовувати каральні дії проти мирного населення.
«Чорний список»: хто відповість за переслідування кримчан