В анексованому Криму дорожчають продукти харчування. Ціни зросли на всі групи товарів. Підконтрольна Росії місцева влада обіцяє «стабілізувати цінову політику». Але експертні прогнози не втішні, оскільки причини того, що відбувається, не залежать від місцевих реалій, а пов'язані з негативними тенденціями в сусідній Росії, де вже помітні прояви затяжної війни з Україною.
З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну спостерігалося кілька хвиль подорожчання продуктів у Криму. Але зараз ціни б'ють усі рекорди попередніх років. На півострові дорожчає все: від олії до риби та солодощів. Цінники постійно оновлюють на одяг, техніку та пальне.
«Гіркі» цінники на солодощі
Подорожчали цієї осені у Криму шоколад, зефір, пастила, шоколадні цукерки, мед і джем. За даними Центробанку РФ, найпомітніше вартість цього солодкого набору за рік збільшилася в Севастополі (+8,8%) та Криму (+9,4%). Зміна ціни на солодощі на півострові, згідно з висновками відомства, виявилася найстрімкішою порівняно з регіонами Південного федерального округу, до якого в Росії відносять і Крим.
Офіційно зміну цін пояснюють девальвацією російського рубля і посухою в Західній Африці, яка позначилася на врожаї какао-бобів.
«Ціни на товари святкового набору в Севастополі змінювалися в умовах зростання витрат виробників. Підприємства переносили в ціни товарів збільшені витрати на оплату праці за умов дефіциту кадрів. У аграріїв також зросли витрати на засоби захисту, добрива, логістику, що призвело до зростання вартості пастили, зефіру та джему», – стверджують у Центробанку.
Масло на вагу золота
Ще один продукт, який суттєво подорожчав у Криму, – вершкове масло. На ринках і в магазинах півострова його продають по 1,5 тисячі рублів за кілограм. За 180-грамову пачку масла доводиться платити понад 350 рублів.
Така тенденція спостерігається й у сусідній Росії. Місцеві переробники молока пояснюють це збільшенням собівартості виробництва та дефіцитом сировини.
Генпрокуратура Росії спільно з Федеральною антимонопольною службою, Мінсільгоспом та Мінпромторгом розпочала перевірку обґрунтованості підвищення виробниками цін на молоко «з урахуванням особливої соціальної значущості молочної продукції».
У Криму ж фермери через зростання витрат і низькі закупівельні ціни на молоко хочуть взагалі відмовитися від молочного виробництва на користь м'ясного.
Директор Сакського молочного заводу Юрій Оболенцев заявив севастопольському виданню ForPost, що підприємство підняло ціни на свою продукцію приблизно на 7%. Він пояснив це подорожчанням сировини (для приготування кілограма ГОСТівського масла потрібно понад 22 літри молока жирністю 3,4%) та упаковки продукту, ціна на яку підскочила мінімум на 18%.
«Порівняйте, скільки коштує в магазині літр молока та літр звичайної газованої води. Ми завжди штучно стримували ціну на молочну продукцію, бо це – товар для наших діток», – зазначив Юрій Оболенцев.
Загалом 2024 року на Кримському півострові скоротилися обсяги виробництва вершкового масла та копчених ковбас, свідчить російська статистика за січень-вересень.
За дев'ять місяців цього року в регіоні виробили 2,3 тисяч тонн вершкового масла (це на 12,3% менше, ніж за аналогічний період торік). Копчених ковбас виготовили 2,4 тисячі тонн, що на 20% менше, ніж 2023 року, стверджують дані статистики.
У Криму – небувале зростання цін на продукти. Що відбувається?
«Риба дорожча за м'ясо»
У Севастополі восени суттєво подорожчала риба. Така тенденція намітилася в місті та решті Криму після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Російські військові практично повністю заборонили рибний промисел біля кримського узбережжя, позбавивши рибалок заробітку та поставивши на межу банкрутства всю рибну галузь.
«Уже легше самим із вудкою на пірсі посидіти та рибу спіймати, розмірковують багато жителів Севастополя, дивлячись на ціни. Не дивно, чорноморська барабуля коштує дорожче за м'ясо. Щоправда, хороша новина, вона почала трохи падати в ціні, але все одно викликає подив у громадян. Як це? Тисяча сто рублів за кіло! Сарган теж подешевшав на 100 рублів і зараз коштує 850 за кіло. Чудовий, важкий луфар коштує 1500 рублів за кілограм. Той, що дрібніший – 1000 рублів за кілограм. Горбиль – 950 рублів за кілограм. Канули в Лету ті часи, коли барабуля коштувала 600 рублів», – повідомляє «Севкор».
Детальніше про причини подорожчання риби у Криму Крим.Реалії розповідали тут.
В умовах регулярних подорожчань кримчанам доводиться заощаджувати на продуктах.
«Заміну шукати, на жаль, доводиться. Наприклад, на зміну вершковому маслу, що різко подорожчало і стало не по кишені багатьом кримчанам, приходять маргарин і спред, а на зміну видам риби, що подорожчали, приходять ті, які йдуть за соціальною ціною – це мойва і мінтай, але навіть їх ціна «кусається» для більшості пенсіонерів. У листопаді та грудні продукти в Криму знову значно подорожчають, у зв'язку з майбутніми новорічними святами та ростом інфляції», – розповів Крим.Реалії житель півострова, місцевий активіст, ім'я якого редакція не розкриває з метою безпеки.
Епоха безриб'я. Як Росія розорює рибалок у Криму
Влада моніторить
У Міністерстві промислової політики російського уряду Криму визнають проблему з цінами. Там заявили про підписання угоди з виробниками продовольчих товарів першої необхідності та дистриб'юторами щодо стабілізації цін на соціально значущі продукти. Учасники угоди зобов'язуються не перевищувати торгову націнку більш як на 5%.
Але цей документ має декларативний характер і юридично нікого ні до чого не зобов'язує.
Щотижня чиновники виявляють порушників цієї угоди у торгових мережах і проводять з ними роз'яснювальну роботу.
Багатодітним кримським сім'ям в умовах подорожчання продуктів чиновники запропонували 5-10% знижки в певних торгових мережах.
Російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) вірить, що ці заходи допоможуть «прискорити та посилити» роботу з доставки товарів першої необхідності за прийнятною для громадян ціною. Він пообіцяв, що «стабілізація цінової політики» в регіоні «продовжуватиметься».
«У Криму рівень доходів – катастрофа»
Водночас в експертній спільноті Криму прогнозують подальше зростання цін на продукти і товари. Зокрема, доцент інституту економіки та управління Кримського федерального університету імені Вернадського Олена Вершицька вважає, що до Нового року на півострові можуть подорожчати одяг, побутова техніка та автомобілі. Це, за її словами, пов'язане з інфляцією у 8-9% річних.
Про те, що ціни, що зростають, не відповідають доходам кримчан, визнають навіть у проросійській і провоєнній спільноті.
«Ціни на все зростають, і дуже добре зростають. Інфляція у нас точно не 8%. Те, що відбувається з цінами, – це за межею. Реально у Криму люди заробляють 45-60 тисяч рублів (на місяць – КР), і то не скрізь. Держслужбовці – 20-25 тисяч, адміністративні працівники – 35-40 тисяч, продавець у магазині в маленькому містечку – 25-30 тисяч, а в селі – навіть боюся уявити. Те, що зараз відбувається з рівнем доходів, – це катастрофа. Я не знаю, як люди виживають», – заявляє у своєму блозі підприємець із Москви, який живе у Феодосії, Олександр Сергєєв (Горний).
Про вплив воєнного чинника на вартість товарів та послуг ніхто в Криму вголос не говорить. Пишуть про це багато пабліків, опозиційних до чинного в Росії режиму. Вони заявляють, що рекордне зростання цін безпосередньо пов'язане з підвищенням ключової ставки Центробанком та збільшенням витрат на логістику через війну.
В умовах продовження воєнних дій інфляцію в Росії навряд чи вдасться подолати, вважає економічний оглядач Радио Свобода Максим Блант. Далі, за його прогнозом, зростання цін «зміниться депресією», а якщо війна не завершиться, будуть інші несприятливі наслідки.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.