Польські археологи, які проводили розкопки Фіванського некрополя в Єгипті, виявили дев'ять крокодилячих голів, захованих у двох гробницях, що належали високопоставленим дворянам. Про це пише Аrkeonews.
Фіванський некрополь — область у Верхньому Єгипті на західному березі Нілу, навпроти Фів (Луксор). Він використовувався для ритуальних поховань протягом більшої частини періоду фараонів, особливо за часів Нового царства.
Відкриття було зроблено групою археологів із Центру середземноморської археології Варшавського університету під керівництвом доктора Патріка Чудзіка. Їхнє дослідження було опубліковано в Журналі африканської археології.
З 2013 року команда досліджує дві гробниці в некрополі, одна з яких належала «Четі», значущому чиновнику в період правління фараона Небхепетри Ментухотепа II (2055–2002 рр. до н. е.), а друга — анонімному, але високопоставленому члену, при королівському дворі.
Археологи нещодавно виявили в обох гробницях дев'ять обгорнутих у тканину голів крокодилів. Ці голови не муміфікували і не піддавали будь-яким іншим спеціальним методам консервації.
Доктор Патрік Чудзік сказав, що відкриття було «першим у своєму роді».
Черепа належали Crocodylus niloticus, великому крокодилу, що мешкає у прісноводному середовищі Африки.
Доктор Чудзік сказав: «Це зовсім незвичайне відкриття і перше своєрідне в історії досліджень в Єгипті. Ми знаємо про багато крокодилових мумій, знайдених уздовж Нілу. Усі вони є мумії цілих крокодилів, закладених у спеціально підготовлених катакомбах священних тварин, у разі крокодилів чи священних тварин бога Собека».
«У нашому випадку все по-іншому. По-перше, тільки голови, а не цілі тіла цих нільських рептилій були поміщені в гробниці, де ми працюємо. По-друге, їх не муміфікували, а лише загортали в лляну тканину (у цьому є суттєва різниця, тому що не використовувалися консерванти). Нарешті, останки знайшли в могилах людей, а чи не в катакомбах священних тварин».
Крокодилам поклонялися в образі бога Собека у Стародавньому Єгипті. Собек асоціюється з нільським чи західноафриканським крокодилом і зображується або як справжній крокодил, або як людина з крокодилячою головою. Собек також асоціювався з владою фараонів, родючістю та військовою доблестю, але він також служив захисним божеством з апотропними якостями, особливо для захисту від небезпек Нілу.
Источник: lenta.ua