Будівництво для військових в окупованому Криму

2

Після російської окупації Криму у 2014 році для відомств держави-агресора значно важливішим було питання привласнення української інфраструктури в регіоні, аніж розбудова власної.

Провідну роль у цьому процесі відігравало російське міністерство оборони, яке заходилося відбирати в цивільних помешкання, землю та промислові потужності. За рік після окупації Севастополя його «губернатор» Сєрґєй Мєняйло, вихідець з російських мілітарних структур, підписав секретне розпорядження №195-РП про передачу у власність Міноборони РФ землі та майна, що належали ще Чорноморському флоту СССР і займають більшу площу, ніж уся житлова забудова окупованого міста – понад 50 км², разом із більше ніж 4700 будівлями.

Це розпорядження породило сотні «судових позовів» російського військового міністерства до мешканців окупованого міста, у власності яких після відновлення незалежності України опинилося чимало колишніх земельних ділянок ЧФ. Причиною було й те, що російське командування саме відмовлялося від нерухомості та землі, щоб не платити Україні орендну платню, після чого влада передавала їх у приватну власність або ж на власний розсуд надавала людям землю поблизу полігонів. До того ж, під приватизацію потрапляла земля, надана військовослужбовцям у межах гарнізонів для приватного господарювання.

Однак разом з тим вже понад десятиліття в Криму реалізуються ті чи інші будівельні програми, спрямовані на покращення житлових умов російського військового контингенту, дислокованого на окупованому півострові, та його родин: для цього споруджуються в тому числі багатоквартирні житлові комплекси. Ці заходи є частиною широкої стратегії держави-окупанта з розвитку військової інфраструктури та посилення військової присутності в окупованому Криму, а точніше – звичайної колонізації.

Мапа новобудов для військових в Криму. Фото

Будівництво житла для російських військових у кримських містах (Севастополь, Сімферополь, Феодосія Керч та ін.) значною мірою фінансується з бюджету держави-окупанта і реалізується як міністерством оборони РФ, так і спеціалізованими будівельними компаніями. Однією з найбільш відомих, у тому числі й скандально, компаній є «Военстрой» (скорочена назва Військово-будівельного комплексу міністерства оборони РФ), яка спеціалізується на будівництві військової інфраструктури, однак періодично залучається до цивільної забудови. У звітності «Военстроя» за 2023 рік житло склало лише 6,2% від загальної кількості введених в експлуатацію споруд, а саме 170 будівель. На початку листопада 2024 року претензії російського міністерства оборони до своєї ж військово-будівельної компанії за боргами та «неустойками» за державними контрактами перевищили 13,8 млрд рублів, озвучені у судових позовах.

У червні 2015 року стало відомо про спорудження АТ «Оборонстрой», підвідомчим міністерству оборони РФ, нового мікрорайону у Великій Козачій бухті в окупованому Севастополі: на 13,5 га, де раніше розташовувався полігон військової техніки, для військовослужбовців ЧФ РФ було завершено будівництво 50 житлових будинків від 7 до 9 поверхів на 2109 квартир. Поруч за сприяння міської «влади» будувалася школа на 600 місць та дитячий садок на 350. Слід зазначити, що будівництво житла для російських моряків велося ще з доокупаційних часів.

У липні того ж року «Оборонстрой» відзвітував про завершення будівництва на ділянці в 16 га поблизу Щитової стінки на виході зі Стрілецької бухти в Севастополі першого етапу «загальноосвітнього президентського кадетського училища», розпорядження про спорудження якого російський диктатор Путін підписав за лічені дні після оголошення Криму «російською територією» – 20 березня 2014 року. Крім головного навчального корпусу та їдальні, було побудовано три гуртожитки на 120 осіб кожне, критий спортивний комплекс для кадетів з РФ, а також колишніх вихованців ліцею ВМСУ. Другий етап будівництва передбачав, серед іншого, спорудження 4-х спальних корпусів на 480 осіб. За кілька років, у жовтні 2022 року, було завершено будівництво «севастопольської філії Санкт-Петербурзького кадетського корпусу слідчого комітету РФ ім. В. І. Істоміна» на 200 учнів на місці демонтованої будівлі школи-інтернату №3, що працювала понад 50 років.

Також у липні 2015 року в рамках початкового етапу облаштування 126-ї окремої бригади берегової оборони та 8-го артилерійського полку ЧФ РФ було добудовано та здано під 2 гуртожитки з 6 запланованих: сумарно у житловому комплексі планувалося розмістити 1800 окупаційних військовослужбовців. До того ж, задля спорудження 6-го корпусу було демонтовано будівлю дитячого садка, який було переселено.

У серпні 2015 року «Оборонстрой» відзвітував, що в окупованому Криму, де тривало активне будівництво військових містечок, 2 тисячі російських військовослужбовців готуються відзначити новосілля, і ще стільки ж обживають нові квартири. У захопленій частині морської піхоти ВМСУ в селі Перевальному Сімферопольського району, де розташувалася головна база берегових військ ЧФ РФ, з грудня 2014 року з нуля було побудовано 5 житлових корпусів на 1500 службовців 126-ї бригади берегової оборони; у 2016 році у військовому містечку планувалося спорудити 7 багатоповерхівок по 75 квартир та гуртожитки для офіцерів, прапорщиків і військовослужбовців за контрактом. Крім цього, в окупаційному відомстві анонсували протягом двох наступних років будівництво 200-квартирного будинку в Севастополі та розробку проектної документації на 400 квартир у Керчі, Євпаторії та Сімферополі під наглядом державної інспекції Південного військового округу міністерства оборони РФ.

Активну роль у цих процесах відігравав Тімур Іванов, що у 2013–2016 році був генеральним директором АТ «Оборонстрой». У травні 2016 року його було призначено на посаду заступника міністра оборони РФ, яку він втратив у квітні 2024 року, коли був затриманий співробітниками слідчого комітету РФ за обвинуваченням в отриманні хабара в особливо великому розмірі. Дотепер Іванов перебуває під арештом. Під час роботи в російському міністерстві оборони він був куратором питань управління майна та розквартирування військ, житлового та медичного забезпечення ЗС РФ, відповідав за будівництво, реконструкцію і капітальний ремонт об’єктів міністерства оборони РФ, закупівлю військової продукції та військову іпотеку. В травні 2023 року центр «Досье» відзначав, що окуповані РФ території України стали для Іванова «справжньою золотою жилою», оскільки всі підрядники Міноборони РФ виплачували «відкати», а на окупованих територіях – у 3-4 рази більші, ніж зазвичай, за рахунок підвищувальних коефіцієнтів на будівництво.

Незважаючи на активність «Оборонстроя», а згодом – «Военстроя» під керівництвом Тімура Іванова та рясні обіцянки забезпечити всіх російських військових у Криму житлом, ця проблема була актуальною й за п’ятирічку окупації півострова. Так, 18 березня 2019 року російський диктатор Путін під час своєї зустрічі з «представниками громадськості Криму та Севастополя» пообіцяв знайти додаткові кошти і зажадав не зволікати з забезпеченням окупаційних вояків та військових пенсіонерів житлом, у тому числі й у рамках програми військової іпотеки, яка «щойно запрацювала і буде поширюватися на Крим та Севастополь». З відповідним клопотанням перед очільником кремлівського режиму виступив «представник ради вищих офіцерів міста Севастополя», генерал-лейтенант у відставці Анатолій Домнєнко, який завершив свою промову словами: «Важко в нас у цьому питанні». У 2002 році Домнєнко вийшов у відставку з посади начальника берегових військ Тихоокеанського флоту ВМФ РФ і, відпрацювавши 4 роки директором Далекосхідного політехнічного університету, переїхав на постійне місце проживання до Севастополя.

У 2021–2024 рр. очолюваний Івановим «Военстрой» реалізував у Севастополі злочинну путінську ініціативу – забудову передмістя античного городища Херсонес Таврійський мегаломанським комплексом, що отримав назву «Новий Херсонес»: на площі у 24 га перед будівництвом було проведено варварські «археологічні роботи» з протизаконним вилученням і переміщень сотень тисяч артефактів.

Будівництво Нового Херсонеса на місці знищеного передмістя справжнього Херсонеса Таврійського. Фото з архіву “Голосу Криму”

Наразі на ринку житлового будівництва в окупованому Криму присутні російські великі будівельні концерни та підрядні організації, які отримують контракти на спорудження помешкань для окупаційних вояків. Іноді до цих проектів залучаються й місцеві компанії, що мають досвід праці в локальних умовах, однак вони можуть варіюватися залежно від поточних контрактів та ініціатив.

За даними різноманітних звітів, від початку окупації Криму у 2014 році до 2021 року в різних районах півострова було побудовано понад 10 тисяч квартир для російських військовослужбовців та їхніх родин. Наразі в назвах багатьох регіональних забудовників, задіяних у подібних програмах, міститься скорочення СЗ – спеціалізований забудовник. Втім, зі специфікою будівництва це означення не пов’язане. Такий компонент у своїй назві, згідно з законодавством держави-окупанта, можуть мати лише господарські товариства – ТОВ та АТ, які працюють не менше трьох років і за цей час побудували не менше 5 тис. м² у багатоквартирних будинках, спорудження яких успішно завершилося отриманням дозволу на введення в експлуатацію. Проте навряд чи всі кримські СЗ можуть похвалитися цілковитим дотриманням зазначених критеріїв.

Крім безпосереднього отримання або купівлі готової квартири, окупаційні військовослужбовці користуються можливістю придбати житло на виплат. Понад 20 років тому в РФ було прийнято закон №117-ФЗ «Про накопичувально-іпотечну систему житлового забезпечення військовослужбовців», який разом з кількома іншими законами став юридичною базою нової системи покращення житлових умов службовців ЗС РФ, що можуть самостійно обирати нерухомість у будь-якому регіоні РФ (з 2014 року – також на окупованих територіях України) та оформити іпотечну позику за більш низькими відсотковими ставками та з покриттям виплат за рахунок державного бюджету протягом перших трьох років участі, однак із дотриманням певних умов та лімітів. Згідно з прийнятою наприкінці 2010 року постановою уряду РФ №1028, програма поширюється на новобудови та будівництво за угодою пайової участі. Участь у ній може брати переважно офіцерський склад, а також прапорщики та мічмани, що прослужили 3 і більше років за контрактом, та сержанти, старшини, солдати й матроси, що проходять службу за другим за рахунком контрактом.

Функціонування зазначеної програми забезпечує установа «Росвоенипотека», що перебуває у розпорядженні міністерства оборони РФ; на території окупованого Криму вона має «філію» в Севастополі. Кредитування учасників програми на півострові у жовтні 2014 року розпочав фактично єдиний у регіоні російський банк, що почав обслуговувати місцевих мешканців після окупації, – московський «Російський національний комерційний банк» «РНКБ»: він став кредитувати російських військових для придбання житла на регіональному вторинному ринку, видаючи до 2,4 млн рублів на строк до 20 років за ставкою 9,4–12% річних. Після повномасштабного вторгнення РФ до України, в травні 2022 року «Промсвязьбанк» (ПСБ) включив до своєї лінійки іпотечних програм на території Криму опцію «Госпрограмма. Военная ипотека» («Державна програма. Військова іпотека») зі ставкою від 6,6% кредитування для придбання нерухомості як на первинному, так і на вторинному ринку, з першим внеском від 20% та максимальним розміром позики 3,81 млн рублів.

Поки що держава-окупант не прийняла спеціального закону про забезпечення безкоштовним житлом учасників війни проти України та їхніх родин: такі питання вирішуються суто в індивідуальному порядку (передусім для родин, один з членів яких загинув у зоні бойових дій). Наразі ці особи можуть отримати пільги при постановці на облік для надання житла як ветерани бойових дій. У деяких регіонах РФ, а також на ТОТ АР Крим і міста Севастополя є програми, за якими родина учасника війни проти України може безкоштовно отримати земельну ділянку для спорудження будинку. Влітку 2023 року російський уряд прийняв закон про забезпечення учасників війни проти України квартирами через житлово-будівельні кооперативи, для яких безкоштовно надається земля і діє спрощений порядок введення житла в експлуатацію та реєстрації прав на нього – однак оплачувати будівництво доведеться самим членам кооперативу: регіони можуть лише частково субсидувати ці витрати.

В листопаді 2024 року голова уряду РФ Міхаіл Мішустін підписав постанову, згідно з якою молоді (до 35 років) родини учасників війни проти України зможуть у рамках державної програми «Забезпечення доступним і комфортним житлом та комунальними послугами громадян РФ» отримувати одноразові виплати на придбання або будівництво житла в першочерговому порядку в розмірі 30–35% від його вартості (без дітей / з дітьми): раніше такий привілей мали тільки молоді родини з трьома й більше дітьми, а також ті молоді родини, які стали на облік для покращення житлових умов до 1 березня 2005 року. Загальний обсяг фінансування згаданої програми на 2018–2025 рр. становить понад трильйон рублів.

За даними структури російського міністерства оборони «Росвоенипотека», за весь період функціонування накопичувально-іпотечної системи на території Кримського півострова цільові житлові позики оформили 3800 окупаційних військовослужбовців. Зокрема, з початку 2022 року було придбано 166 квартир; при цьому середня площа купленого за системою житла становить 55м², середня вартість 4 млн 633 тис. рублів (понад 1,86 млн гривень).

Нам вдалося отримати поточні дані щодо деяких житлових комплексів (ЖК) на території Криму, побудованих або в процесі спорудження, відкритих для придбання житла на виплат окупаційними військовослужбовцями. Будівництво та кредитування має акредитацію провідних російських банків, що працюють на окупованому півострові, – «Сбербанк», «Россия», «ПСБ», а також «РНКБ».

Так, з цього літа в смт Чорноморське (Євпаторійський район) на окремій земельній ділянці ТОВ «Крымский Строитель», зареєстроване у Севастополі, за сприяння банку «Россия» будує ЖК «Бухта Счастливая» – 12-поверховий будинок на 132 квартири загальною житловою площею 6365 м²; введення в експлуатацію очікується у третьому кварталі 2025 року, видача ключів власникам – у лютому 2026 року.

Місцерозташування ЖК «Бухта Счастливая». Скріншот з сайту забудовника

У самій же Євпаторії будуються кілька ЖК – «Семейный» (ТОВ «СЗ «Консоль-Строй ЛТД Евпатория»; ймовірно, пов’язане з «головою державної ради республіки Крим» Владіміром Константіновим) на вулиці 9 Травня, «Евпатория» (ТОВ «Петрокомплект») на вулиці 60 років ВЛКСМ, «Звёздный городок» (4 будинки; ТОВ «СЗ «ПРАЙМ») на вулиці Інтернаціональній (виокремлена земельна ділянка), «Мой Мир» (ТОВ «СЗ «Мой Мир») на проспекті Перемоги (виокремлена земельна ділянка), «Победа» (15 блок-секцій; ТОВ «СЗ ЖК «Победа») в районі перетину вулиць Чапаєва та проспекту Перемоги (в тому числі на виокремленій земельній ділянці), «Центрпарк» (ТОВ «СЗ «ЦЕНТРПАРК») на проспекті Лєніна.

Ще три комплекси в Євпаторії будуються в «елітному» районі – практично на узбережжі озера Мойнаки: «Кубики» (ТОВ «СЗ «Симфония»; смт Заозерне, вулиця Олімпійська; 10 будинків), «Море» (ТОВ «СЗ «НДК-Море»; автодорога на смт Заозерне; 10 будинків) та «Мойнако Ривьера» (ТОВ «СЗ «СДК»). Загалом у Заозерному на ділянці в кілька кілометрів розгорнуто масштабну забудову понад десятка житлових комплексів з апартаментами біля моря, за ціною від 7 млн рублів за 1-кімнатне помешкання.

У місті Саки на вулиці Заводській спорудженням житла займається ТОВ «СЗ «Возрождение», у селі Прибережному неподалік від міста ТОВ «СЗ «Прибрежное» будує ЖК «Розовое озеро».

Поки що єдиний житловий комплекс – «Прованс» – будується в Бахчисараї, на вулиці Миру; забудовником виступає ТОВ «СЗ «Бахчисарайский».

Декілька ЖК споруджуються в Сімферопольському районі, в тому числі в районах компактного проживання кримських татар. Так, у селі Красна Зорька (Харача Хангил) ЖК «Нео» з 12 будинків зводить ТОВ «СЗ «Нео». В смт Гвардійське (Сарабуз) ЖК «Гвардейское» з трьох будинків споруджує ТОВ «СЗ «Гвардейское». В селі Перевальному, де ще в 2014 році окупанти захопили військову частину українських морських піхотинців, на виокремлених земельних ділянках ТОВ «СЗ «ПМК-84» споруджує 4 черги ЖК «Предгорье» по 5–6 блок-секцій кожна. У Мирнівському сільському поселенні, в тому числі в селищах Мирне, ГРЕС та Білоглинка, на виокремлених земельних ділянках будуються ЖК «Крокус» (ТОВ «СЗ «АСС», 3 будинки), «Парковые кварталы» / «ГРЭС» (ТОВ «СЗ «ЖК ГРЭС», 4 будинки), «Прогресс» (ТОВ «СЗ «Владоград»), «Бригантина» (в районі об’їзної дороги Мирне-Дубки; ТОВ «СЗ «Бригантина», 9 будинків), «МирГрад» (2 секції в районі перетину вулиць Тепличної та Євпаторійської; ТОВ «СЗ «Альфа Крым Инвест»), «5 елемент» (ТОВ «СЗ СК Статус «Опал», «СЗ СК Статус «Турмалин», «СЗ СК Статус «Алмаз», ООО «СЗ СК Статус «Сапфир»). У селищі Молодіжному кілька СЗ з подібними назвами – «Аркада Парк Пять», «Аркада Парк Шесть» та «Аркада Парк Семь» – займаються будівництвом ЖК «Солнечный парк». У селищі Ана-Юрт (1-й квартал) забудовою займається ТОВ «СЗ «Горки Парк», у Перовському сільському поселенні та в самому селі Перове – ТОВ «СЗ «Роман-КОШ-Инвест», «СЗ Спутник» та «СЗ «Новый Город».

Хід будівництва ЖК “Арістократ” на Караїмській. Фото з сайту забудовника

У самому Сімферополі завершили або продовжують будівництво наступні «спеціальні забудовники»: «СКГ» (вулиця Мраморна, комплекс без назви), «Роза Север» (масштабний ЖК «Горизонты»), «Элиф» (ЖК «Шалфей» та «Инжир»), «Розмарин» (ЖК «Фиалка» та «Виноград»), «Югкурортстрой» (без назви), «КИГ» (ЖК «Миндаль»), «Квартал 5.37» (ЖК «Абрикос»), «Профессионалстрой» (ЖК «Парк Сити» на вулиці Грибоєдова), «Холд-Инвест» (ЖК «Солнечный» на вулиці Будьонного), «НДК-Скифский» (ЖК «Скай Парк», вулиця 51-ї Армії, ділянка 128), «Престиж» (ЖК «Престиж», вулиця Генерала Родіонова), «Омега Салгир» (без назви), «НЬЮ» (ЖК «Альфа»; обидва – на вулиці Воровського), «Бастион» (ЖК «Аристократ», ділянка на вулиці Караїмській), «Эдикон» (ЖК «Эдикон Парк»), «Амурский» (ЖК «Моне»; обидва – на вулиці Севастопольській), «Судак» і «ЖК Трубаченко» (ЖК «Поэма» на вулиці Трубаченка), «Рич-Плюс» (ЖК «Город Мира»).

Не залишається без уваги і південне узбережжя Криму. Так, у Ялтинському районі будівництво закінчили або ведуть наступні СЗ: «Власта Инвест Крым» (місто Алупка, вулиця Левітана), «Заря-Юг» (ЖК «На Родниковой», селище Кореїз), «СК «Этажи» (ЖК «Белый Парус», селище Гаспра), «Новая Ливадия» (ЖК «Новая Ливадия», смт Виноградне, окрема земельна ділянка), «Форвард Групп», «Сапфир 4 ЛТД» та «Опал» (селище Масандра), «Севастопольский Стройпроект» (ЖК «Южный ветер», селище Гурзуф).

У самій Ялті забудову ведуть або завершили наступні СЗ: «Аква-Траст» (ЖК «Атлантида», 3 будинки), «Вишневый сад» (ЖК «Вишневый сад»), «Роялта» (ЖК «Роялта», 7 корпусів на вулиці Спендіарова), «Бакунинский» (ЖК «Бакунинский», 2 будинки у Бакунінському проїзді).

Забудовниками в Алушті виступають наступні СЗ: «Союз-Алушта-2» (2 будинки з 4 секцій кожний), «Крым-Инвестстрой Алушта» (на виокремленій ділянці), «Симстройпроект» (ЖК «На Фонтанке», 4 корпуси), «ЖК Прибрежный» (8 будинків), «Континент» (ЖК «Континент», на виокремленій ділянці), «Стройинвестальянс» (ЖК «Галерея»). У селищі Лучистому (Фуна) однойменний ЖК споруджує ТОВ «СЗ «Лучистое».

У Судаку спорудженням ЖК «Мадера» займаються 2 СЗ – «Судакское РСУ» та «Судакское РСУ-1». На землях сільськогосподарського підприємства «Долина Роз» однойменний ЖК на виокремленій ділянці будує ТОВ «СЗ “Развитие Девелопмент”». ТОВ «СЗ “Триера”» споруджує ЖК «Италика» з 8 будинків.

У передмісті Феодосії в селищі Приморське ТОВ СЗ «Просторы Крыма» будує однойменний ЖК. В селищі Орджонікідзе (Кайгадор) ТОВ «СЗ «Строительный Концерн» споруджує комплекс без назви. У самій Феодосії на вулиці Гріна ТОВ «СЗ «Феоград» будує ЖК «Гриновский», на Сімферопольському шосе ведеться перший етап будівництва ЖК «Утесов» ТОВ «СЗ «Феодосийский».

У Керчі ведеться або завершено спорудження п’яти ЖК – «Белый Город» (12 будинків, виокремлена земельна ділянка на вулиці Колгоспній; забудовник – ТОВ «СЗ «Белый Город»), «Чкалово Парк» (на перетині Куль-Обинського та Індустріального шосе і вулиці Чкалова; забудовник – ТОВ «СЗ «Керчь Девелопмент»), «Образцово» (9 будівель; забудовник – ТОВ «СЗ «Флагманстрой»), «У двух морей» (вулиця Кірова; забудовник – ТОВ «СЗ Крым-Инвестстрой Керчь») та комплекс без назви на вулиці Суворова (забудовник – ТОВ «СЗ «Мирмекий»).

Порівняно скромним виглядає будівництво житла для військових у Севастополі, який держава-окупант позиціонує як основну базу свого флоту на Чорному морі. Так, на західному березі Камишової бухти ведеться будівництво ЖК «Порто Франко» (забудовник – ТОВ «Союз Строй Инвест», без додатку «СЗ»). На вулиці Челнокова ТОВ «СЗ «Форум Крым» споруджує три секції житлових будівель. На виокремленій ділянці на вулиці Степаняна ведеться 2-й етап будівництва ЖК «Азимут» (забудовник – ТОВ «СЗ «Карбон»), на вулиці Колобова ТОВ «СЗ ЖК «Александрия» будує однойменний комплекс. На вулиці Токарєва на виокремленій ділянці ведеться 8-й етап будівництва ЖК «Доброгород» (4 блок-секції; забудовник – ТОВ «СЗ «Корабельный-2»). На виокремленій ділянці на Балаклавському шосе ТОВ «СЗ «Новый-Плюс» веде 1-й етап будівництва житлового комплексу. На Лабораторному шосе ТОВ «СЗ ЖК «Новый» веде 4-й етап будівництва масштабного однойменного комплексу. На проспекті Перемоги ТОВ «СЗ «Стройкомплект» веде будівництво ЖК «Победа».

Також вдалося дізнатися, що в Севастополі в районі Козачої бухти компанія «РБКСтрой» веде спорудження ЖК «Скифия» (25 будинків комфорт-класу біля моря, які буде здано в експлуатацію в 4-му кварталі 2025 року) та «Голубая Бухта» (4 будинки комфорт-класу біля моря, які буде здано в експлуатацію в 4-му кварталі 2026 року) за «інвестиційними контрактами» з міністерством оборони РФ, яке здійснює контроль перебігу будівельних робіт.

ЖК “Скіфія”, Севастополь, фото з сайту забудовника

Окремо слід зазначити, що про будівництво 22-х будинків для російських військових на замовлення Міноборони РФ (конкретно – його «кримського територіального управління майнових відносин», створеного у 2017 році) у Козачій бухті на вулиці Військових Будівельників повідомлялося у 2019–2020 рр.: дані певною мірою співпадають з відомостями про «Скіфію», однак забудовником тоді виступало ТОВ «Стандарт-Строй». Будівництво супроводжувалося скандалом, оскільки велося в єдиному в районі парку з рідкісними та червонокнижними деревами: під будинки для військових планувалося вирубати 700 з них.

До того ж, у жовтні 2020 року було анонсовано заселення у листопаді військовослужбовцями ЧФ РФ 4-х чергових будинків із квартирами по 64м², споруджених спеціалістами Військово-будівельного комплексу Міноборони РФ. загалом повідомлялося, що мікрорайон у Козачій бухті складатиметься з 12 малоповерхових корпусів.

Наприкінці 2024 року очікується введення в експлуатацію військового містечка Росгвардії, побудованого в окупованому Севастополі на вулиці 2-й Бастіонній на ділянці в 10,5 га, яку було передано окупаційним військовим у постійне користування у 2016 році. Розширення комплексу на території військової частини, в тому числі з гуртожитком на 1000 місць, розпочалося в грудні 2018 року зусиллями «2-го центру замовника-забудовника військ Національної гвардії РФ».

Слід зазначити, що не всі квартири у зазначених вище житлових комплексах придбані або будуть зайняті військовослужбовцями окупаційної армії та їхніми родинами. Проте варто врахувати, що таку можливість вони мають – тим паче, з огляду на те, що держава-окупант наразі всіляко сприяє своїм військовим у вирішені їхніх проблем, у тому числі житлових.

Ще рік тому «голова республіки Крим» Сєрґєй Аксьонов пообіцяв подарувати учасникам війни проти України близько 730 земельних ділянок на ТОТ АР Крим. Про ці «подарунки», які роздаються з кінця 2022 року з ініціативи російського диктатора Владіміра Путіна, ми вже розповідали наприкінці цього літа. Проте з ними виникали неочікувані нюанси. Так, наприклад, у жовтні 2023 року з’ясувалося, що не знайшлося охочих проектувати водопостачання за майже 3 мільйони рублів на землі для «СВОшників» у селищі Ліснівці Євпаторійського району, де на ділянці в 56 га було сформовано 512 ділянок.

На початку вересня 2024 року Путін під час економічного форуму у Владивостоці заявив, що міністерство оборони РФ має в окупованому Криму достатньо землі, щоб забезпечити ділянками учасників війни проти України. Разом з тим він дав відповідні доручення керівникам міністерства та генерального штабу, аби ті підготували пропозиції, за результатами яких будуть надані необхідні ресурси. Судячи з того, що очільник кремлівського режиму прохопився про те, що з такою ініціативою до нього звернувся командир 810-ї бригади морських піхотинців ЧФ РФ – житлова проблема для російських вояків у Криму, незважаючи на різноманітні ініціативи та пільгові програми, на 11-му році окупації півострова досі стоїть доволі гостро, тож, за директивами Путіна, місцева «влада» мусить «усе зробити для того, щоб найближчим часом надати землю» – якщо її забракне міністерству оборони, в якого її нібито «достатньо».

Віталій СОЛОНЧАК

Запис Будівництво для військових в окупованому Криму спершу з'явиться на Голос Криму.

Предыдущая статьяСМИ: Трамп предложил Зеленскому «прекратить огонь и отказаться от оккупированных территорий»
Следующая статьяУ Сімферополі провели «міжнародний круглий стіл розвитку зв’язків кримських татар зі співвітчизниками за кордоном»