Крим у мирних переговорах. Не все може залежати від США

5

У світових медіа не вщухає тема переговорів між Україною та Росією і кримського питання в них. Причиною стала перемога республіканця Дональда Трампа на виборах президента США та його неодноразові заяви про швидке закінчення війни. 15 листопада політик заявив, що його адміністрація зосередиться на цій ситуації, а Росія та Україна мають війну припинити. А що Європа?

Яка роль Європейського союзу в потенційних переговорах між Україною та Росією і найголовніше – якою буде позиція ключових країн ЄС щодо кримського питання? Чи готова Європа взяти на себе провідну роль у підтримці України в разі спроб США заморозити конфлікт на невигідних для України умовах? Про це ведучий Радіо Крим.Реалії Андрій Гевко поговорив з українським аналітиком у Німеччині Олександром Голубовим та Аллою Лазаревою, головною редакторкою The Ukrainian Week, керівницею напрямку іномовлення, власною кореспонденткою «Тижня» в Парижі.

Прапор України майорить між прапором ЄС та прапором Німеччини перед будівлею Рейхстагу. Берлін, 1 червня 2022 року
Прапор України майорить між прапором ЄС та прапором Німеччини перед будівлею Рейхстагу. Берлін, 1 червня 2022 року

Один із ключових гравців у ЄС – Німеччина. 15 листопада вперше майже за два роки канцлер Олаф Шольц зателефонував до президента Росії Володимира Путіна. Як повідомило видання DW із посиланням на джерела в уряді, Шольц засудив війну та закликав Путіна її припинити, вивести російські війська з України та виявити готовність розпочати серйозні переговори. Він заявив Путіну, що підтримка України носитиме довгостроковий характер і російський президент не повинен розраховувати на те, що час грає на його користь.

Канцлер Олаф Шольц виступає у Бундестазі. Берлін, Німеччина, 28 листопада 2023 року
Канцлер Олаф Шольц виступає у Бундестазі. Берлін, Німеччина, 28 листопада 2023 року

Водночас у Німеччині зараз політична криза – розпалася правляча коаліція, куди входили «Соціал-демократична партія Німеччини» (SPD), «Вільна демократична партія» (FDP) та «Союз-90/Зелені» (GRÜNE). 6 листопада Шольц звільнив міністра фінансів Крістіана Лінднера, який є головою FDP відкрив шлях до дострокових виборів, призначених на кінець лютого 2025 року.

Найімовірніше, на цих виборах більше місць у парламенті отримає «Альтернатива для Німеччини», яка вирізняється проросійською риторикою, вважає український аналітик, який живе в Німеччині, Олександр Голубов. Є шанси і в «Союзу Сари Вагенкнехт». Це нещодавно заснована популістська партія лівого штибу, котра також відрізняється своїми проросійськими заявами, каже Голубов.

Олександр Голубв
Олександр Голубв

«За класичною політологічною теорією підкови, коли фрики з обох боків фактично опиняються в тому самому місці, вони обидві тяжіють до проросійської риторики, а не тільки проросійсько-антимігрантської риторики, яка для них також є досить типовою. І тому це досить такий справді неприємний для України симбіоз», – зазначив Олександр Голубов.

Підконтрольний Росії глава Криму Сергій Аксьонов (л) зустрічається з представниками німецької партії «Альтернатива для Німеччини». Сімферополь, 8 лютого 2018 року
Підконтрольний Росії глава Криму Сергій Аксьонов (л) зустрічається з представниками німецької партії «Альтернатива для Німеччини». Сімферополь, 8 лютого 2018 року

Але є й добрі для України новини, упевнений український аналітик. Перемога на виборах, найімовірніше, дістанеться головній опозиційній партії – «Християнським демократам». Її лідер Фрідріх Мерц вибудовує свою кампанію як прихильник України та критикує Шольца за нерішучість у підтримці України.

«Він обіцяє надати TAURUS (дальнобійні ракети – КР) Україні, якщо Путін та росіяни не перестануть бомбити російські міста. І він також дозволить застосовувати TAURUS по території Росії, не тільки на окупованих Росією територіях України. Якщо, знову ж таки, обстріл мирних міст не припиниться», – каже Олександр Голубов.

Ракета Taurus. Ілюстративне фото
Ракета Taurus. Ілюстративне фото

За словами Голубова, соціологічні опитування в Німеччині свідчать, що більшість німців досі однозначно підтримують допомогу Україні на нинішньому рівні. А агресивну роль Росії в цьому конфлікті розуміють і німецькі виборці та політики, вважає аналітик.

«Вже зрозуміло, що – або Німеччина прийме активнішу роль із приходом до влади Трампа, або, власне, їм доведеться змиритися з величезним ризиком перемоги Росії у війні проти України… І хто б на якомусь риторичному рівні тут не казав, що він дбає про деескалацію, всі чудово, мені здається, розуміють, що якщо Росія перемагає в Україні, це майже автоматично означатиме війну проти Росії вже країн альянсу в дуже близькому майбутньому», – заявив Голубов.

Володимир Зеленський, Дональд Трамп, Володимир Путін. Колаж БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

Як перемога Трампа може вплинути на окупацію Криму

Меджліс кримськотатарського народу на тлі розмов про можливі переговори між Росією та Україною заявив про неприпустимість компромісів за рахунок поступок частини території та суверенітету, зокрема, за рахунок Криму. Оприлюднена його головою Рефатом Чубаровим заява з'явилася на тлі повідомлень західних ЗМІ про можливі мирні переговори, що, можливо, адміністрація Трампа штовхатиме Україну до цих переговорів на не зовсім вигідних умовах.

Але чи буде готова Європа врахувати голос Криму, залишившись на твердій позиції, що Україна не поступатиметься територією, залежатиме виключно від позиції України, вважає Голубов.

«Війна має тенденцію до того, що сприйняття війни на її початку, в середині та наприкінці можуть дуже сильно відрізнятися, і люди, які вірили у щось на початку, можуть дуже сильно змінитися наприкінці. Але зараз я не бачу можливості для того, щоб хтось із німецьких політиків відверто, ну крім, знову ж таки, ми не говоримо про політичні крайнощі на кшталт «Альтернативи для Німеччини» чи «Союзу Сари-Вагенкнехт», але принаймні хтось із пристойних, свідомих політиків говорив про те, що Україна має віддати Крим», – упевнений Олександр Голубов.

Ще один ключовий гравець у Євросоюзі – Франція. Президент Еммануель Макрон послідовно висловлює Україні підтримку. Країна регулярно передає зброю та гуманітарну допомогу.

Президент України Володимир Зеленський та президент Франції Емманюель Макрон (п). Париж, 16 лютого 2024 року
Президент України Володимир Зеленський та президент Франції Емманюель Макрон (п). Париж, 16 лютого 2024 року

Наприкінці жовтня міністр оборони Франції Себастьєн Лекорню заявив, що «План перемоги» президента Зеленського є початком політичного шляху, на якому союзники мають взяти на себе відповідальність за допомогу Україні у довгостроковій перспективі. Зокрема йдеться про звичайні способи стримування, щоб перешкоджати подальшій російській агресії.

Себастьєн Лекорню
Себастьєн Лекорню

«Припинення вогню для Києва порушує питання про звичайні способи стримування, щоб перешкоджати подальшій російській агресії. Це питання, яке слід вирішувати зараз», – сказав французький міністр.

10 листопада на підтвердження цих слів стало відомо, що Україна отримає від Парижа далекобійні ракети SCALP та Mistral (ЗРК – КР) для протиповітряної оборони. Як розповів в інтерв'ю Le Journal du Dimanche голова французького Міноборони, у найближчих планах – передача нової партії SCALP та Mistral для того, щоб Україна могла завдавати ударів і для того, щоб вона могла захищати свій повітряний простір.

Демонстрація крилатої ракети Storm Shadow/Scalp на міжнародному авіасалоні у Ле-Бурже, 19 червня 2023 року
Демонстрація крилатої ракети Storm Shadow/Scalp на міжнародному авіасалоні у Ле-Бурже, 19 червня 2023 року

За останні півтора року президент Франції Макрон суттєво підкоригував своє ставлення до України і зараз активно допомагає, каже Алла Лазарева, головна редакторка The Ukrainian Week.

«Якщо раніше він був досить обережний і все хотів телефонувати до Путіна, а потім, на щастя, його це бажання залишило. І він узявся нам допомагати досить ефективно. Зокрема, Франція формує в себе батальйон, який має ім'я Анни Київської, королеви французької, яка була дочкою київського князя Ярослава. І ось він уже завершує свою підготовку», – каже Алла Лазарева.

У середині жовтня Себастьєн Лекорню заявляв, що через необхідність Франції подолати дефіцит бюджету наступного року країна може скоротити допомогу Україні. Паралельно з цим Франція обіцяла передати на початку наступного року Україні літаки Mirage, оскільки Франція переходить на літаки Rafale.

Mirage 2000C. Ілюстративне фото
Mirage 2000C. Ілюстративне фото

Макрон у складній політичній ситуації, каже Алла Лазарева. Після позачергових парламентських виборів він не має більшості в парламенті.

«Йому складніше проводити різні рішення, які він хотів би здійснити через Національну асамблею та Сенат. Але в принципі це все заплановано, і якщо не буде якихось надзвичайних подій, якихось катастроф, форс-мажорів, то, по ідеї, допомога має надійти», – стверджує журналістка.

Володимир Путін під час візиту до В'єтнаму БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

Простір війни

На рівні політичних заяв Франція не відмовляється від того, що Україна має повернути Крим і Донбас та всі окуповані території.

На практиці для цього потрібна співпраця з іншими членами НАТО. Багато хто з них дуже поміркований у прагненні допомогти Україні повернути свої території, каже Лазарева. Тому, впевнена журналістка, наскільки Макрон може згуртувати навколо цього політичні сили країни та посилити позицію України, якщо раптом США намагатимуться заморозити конфлікт на невигідних для України умовах, прогнозувати складно.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Предыдущая статьяПонад 10 тисяч людей у ​​Криму залишилися без світла
Следующая статьяВ ВР не ответили, где находится «слуга» Куницкий