31 жовтня стало відомо, що «Феодосійський міський суд» відправив до виправної колонії суворого режиму на 16 і 10 років двох громадян України – Романа Мельничука та Владислава Громового, які буцімто «з мотивів політичної ненависті готували замах на місцевого громадського діяча у зв’язку з виконанням ним громадського обов’язку». В підконтрольних російським окупантам місцевих ЗМІ чоловіків було названо «найманцями» чи «посіпаками» українських спецслужб.
Окупаційні «слідство» та «суд» заявили, що з грудня 2022 року по червень 2023 року українські спецслужби нібито через месенджер схиляли мешканця Феодосії до співпраці: для перевірки кандидата куратори запропонували йому підпалити будь-який автомобіль, маркований літерою Z, яку на свою техніку від моменту повномасштабного вторгнення до України в лютому 2022 року наносять російські окупаційні війська. Такий підпал нібито стався в ніч проти 22 лютого 2023 року.
Надалі основним завданням Мельничука буцімто стало «усунення громадського діяча», який надає допомогу учасникам російської війни проти України: за цю дію куратори нібито пообіцяли мільйон рублів (близько 500 тисяч гривень). При першій спробі, яку Мельничук начебто вчинив спільно з Громовим у червні 2023 року, дистанційно керований пристрій не спрацював, однак унаслідок повторної спроби увечері 12 липня 2023 року у дворі одного з будинків у Феодосії стався вибух саморобного вибухового пристрою, встановленого у кофр мопеда, внаслідок чого три жінки, що проходили повз, дістали травми різного ступеня. Після цього Мельничук і Громовий були затримані співробітниками місцевих окупаційних «управлінь» ФСБ та МВС РФ: під час обшуків за місцями їхнього проживання та праці (при цьому чоловіків було названо «безробітними») були «вилучено» зброю, начиння для вибухових пристроїв, у тому числі вибухівку та пульт керування, а також електронні носії та мобільні телефони, що нібито містили переписку з «кураторами з СБУ».
Мельничука та Громового було «засуджено» одразу за низкою статей карного кодексу РФ – «замах на вбивство за наймом», «зумисне завдання здоров’ю шкоди легкої та середньої важкості», «зумисне пошкодження чужого майна», «незаконне придбання і зберігання вибухівки та виготовлення вибухових пристроїв». Крім в’язничного терміну в 16 років, Романа Мельничука також було оштрафовано на суму, яку він нібито мав отримати від «кураторів з СБУ», – мільйон рублів.
«Громадським діячем», якого нібито планували ліквідувати відправлені до російської колонії Мельничук і Громовий, виявився Алєксандр (у деяких джерелах – Олександр) Таліпов. Ще в липні 2023 року він поскаржився на «постійні погрози від українських націоналістів» – після того як у дворі багатоквартирного будинку, де він мешкав, вибухнув мопед, через що «від вибухової хвилі в квартирах повилітали шибки, а також постраждали дві місцеві мешканки». При цьому Таліпов, якого підконтрольні російським окупантам ЗМІ позиціонували як «керівника кримського громадського руху з надання допомоги військовослужбовцям у зоні “СВО”» («спеціальна військова операція»: так російська пропаганда називає війну проти України), заявив, що допомагатиме російським окупантам і надалі, і жодні «ворожі підступи» цьому не завадять.
Ким же є цей «громадський діяч», який перебуває в російських окупантів на особливому рахунку?
Алєксандр Таліпов народився 26 серпня 1981 року в Судаку, де скінчив ЗОШ №2. У трирічному віці залишився без батька, який загинув «при виконанні службового обов’язку», будучи совєтським прикордонником. У вересні 1998 року, будучи курсантом Національної академії прикордонних військ України імені Богдана Хмельницького, прийняв присягу на вірність українському народові. Після випуску у 2002 році отримав звання лейтенанта, службу проходив на території Криму. Зокрема, навесні 2006 року був заступником коменданта феодосійської прикордонної комендатури; тоді ж за допомогою проросійських «казаків» Криму та Кубані брав участь у протидії навчанням НАТО в регіоні. До 2011 року (точна дата невідома) звільнився у запас у званні майора, після чого був «екоактивістом». Одружений, має 16-річного сина та 11-річну доньку. Мешкає нібито у Феодосії.
Під час російської окупації Криму у 2014 році, Таліпов брав участь в організації блокування українських військових частин на території півострова, чим відверто хизувався. Після окупації він тісно співпрацював із Сєрґєєм Аксьоновим, якого окупанти зробили «головою республіки Крим», а також втерся в довіру до т. зв. «командира кримської самооборони» Міхаіла Шерємєта – товариша Аксьонова ще з часів навчання у Сімферопольському військово-політичному будівельному училищі та пізнішої співпраці у злочинній бригаді «Сейлем». Спочатку Шерємєт, ставши «першим віце-прем’єром уряду республіки Крим», узяв Таліпова до себе радником, доручивши боротьбу з нелегальною забудовою чорноморського узбережжя в рамках програми «Чистий берег», однак їхній «мезальянс» тривав менше року, після чого Таліпов подався в «опозиціонери». Згодом Шерємєт «пішов на підвищення»: наразі він є «депутатом Державної думи РФ від республіки Крим». Туди ж у 2016 році намагався потрапити й Таліпов, від всеросійської політичної партії «Партия роста», однак з цього нічого не вийшло.
Навесні 2016 року, не маючи жодного стосунку до Севастополя, Таліпов очолив «регіональний громадський рух антикорупційного громадського контролю “За Севастополь”». Офіційно працевлаштованим він ніде не був, але й матеріальних проблем не мав. Не потрапивши до органів влади ані в РФ, ані в окупованому Криму, Таліпов вважався на півострові «голованим викривачем чиновницьких витівок», публікуючи матеріали про місцевих корупціонерів та земельні скандали.
Прикметно, що Таліпов отримав російське громадянство ще у 2008 році: саме в квітні того року у відділенні російської федеральної міграційної служби по Московській області в місті Дубні йому було видано паспорт громадянина РФ.
Після повномасштабного вторгнення РФ до України у 2022 році, Таліпову знайшли нове застосування, знову залучивши його до команди Аксьонова. Влітку того року відбулася «відставки» «голови адміністрації Феодосії» Андрєя Лєбєдєва – не в останню чергу через публічні розслідування Таліпова щодо діяльності останнього: згодом Лєбєдєва було заарештовано за зловживання. Після цього «радник» Аксьонова з інформаційної політики, керманич телекомпанії «Крым» Олєґ Крючков уклав з Таліповим усну угоду на предмет концентрації діяльності на боротьбі зі «ждунами» – себто мешканцями Криму, які чекають на визволення півострова від російської окупації. За висвітлення «успіхів російського Криму» Таліпов має певні бонуси – як «конверти» з «чорної каси» кримської «ради міністрів», так і «нагороди» (на кшталт «медалі за захист Криму» та «ордена за вірність обов’язку») та особисту лояльність «голови Криму» Аксьонова. Не в останню чергу інтереси тріади Аксьонов – Крючков – Таліпов зійшлися на спільній нетерпимості до проукраїнських мешканців Криму. Крім цього, Таліпов дозволяв собі (а точніше – дозволяли йому) озвучувати ту частину публічної комунікації, яку не могли озвучити кримські «органи влади».
Не так давно, на початку жовтня, Алєксандр Таліпов виступив із черговою ініціативою, що має на меті боротьбу з певним проявом ненасильницького спротиву російській окупації в Криму. Зокрема, «громадський діяч» запропонував затвердити на законодавчому рівні зображення російського прапора на автомобільних номерах: мовляв, це «виключить додаткову лазівку, якою користуються “ждуни”, намагаючись заперечувати російську належність Криму». При цьому відсутність російського прапора на номерах машин не є порушенням законодавства держави-окупанта або тих чи інших її стандартів. Разом з тим Таліпов вважає «неприпустимим», коли російські прапори на авто номерах заклеюють нейтральними наклейками або ж зображеннями прапорів інших держав.
Втім, основним проявом «громадської активності» Таліпова є керована ним ініціатива «Крымский СМЕРШ» та однойменний Telegram-канал, у якому вже понад два роки «викриваються ті, хто в російському Криму чекає на прихід ЗСУ та пропагує націоналізм». Канал «Крымский СМЕРШ», який пережив вже третю «реінкарнацію» після попередніх блокувань, позиціонується як «реєстр русофобів, укронацистів та зрадників батьківщини». Аналогічні канали за участі Таліпова створені у Севастополі, на інших окупованих територіях України та в деяких регіонах РФ; наразі вони діють «автономно». Хоча навряд чи про якусь «автономність» може йтися у випадку ініціативи, яку під контролем тримають окупаційні «правоохоронні органи», що відпрацьовують кожний висвітлюваний інцидент. Зв’язки з ними Таліпов зберігає ще з часів «антикорупційної боротьби» в окупованому Криму.
Ініціативу було названо на честь структури контррозвідувальних організацій Совєтського Союзу часів ІІ світової війни «Смерш» – скорочення від «Смерть шпигунам». Про необхідність відтворення такої контррозвідки для боротьби з «ворогами російського Криму» публічно заявляв «голова республіки» Сєрґєй Аксьонов.
Першою «жертвою» «Крымского СМЕРШа» в березні 2022 року стала тогочасна «уповноважена з прав людини в республіці Крим» Лариса Опанасюк, доньки якої, співачки Анна та Марія, виступили на підтримку України: після цього Таліпов зажадав від неї підтримати війну або залишити «посаду». Опанасюк «подала у відставку» в травні 2023 року; в жовтні того ж року вона померла. Згодом «викривач» за підтримки своїх прихильників вивів окупований Крим у «російські лідери» за кількістю «справ про дискредитацію російської армії».
«Крымский СМЕРШ» Таліпов позиціонує як елемент безпеки РФ. «Тут ніхто не прив’язує людей до стовпів, не застосовує до них фізичної розправи. Ми фіксуємо склад адміністративного або кримінального правопорушення – дискредитація ЗС РФ, публічна демонстрація нацистської символіки тощо. Далі працюють правоохоронці», – заявляє він.
Завдяки своїм контактам з представниками «центру протидії екстремізму» в окупованому Криму, Таліпов публічно оприлюднює особисті дані мешканців півострова з проукраїнськими або антивоєнними поглядами, разом з однодумцями погрожує людям і цькує їх, організовуючи їхнє переслідування окупаційними силовими структурами. Станом на кінець березня 2023 року повідомлялося, що від початку повномасштабного вторгнення РФ до України, яке Таліпов називає «денацифікацією ворожої території», кримські «правоохоронці» за сприяння «Крымского СМЕРШа» «поставили на контроль» 4000 осіб, близько 220 з яких протягом 2022 року дістали адміністративні та навіть кримінальні «справи». Посилаючись на свою аудиторію, Таліпов заявляє, що людей, викритих окупаційними силовиками на проукраїнських діях чи поглядах, потрібно не лише позбавляти примусово накинутого їм громадянства держави-окупанта, а й депортувати їх на підконтрольну українському урядові територію, бажано з конфіскацією майна – мовляв, аби ті «сьорбнули щастя в лавах ЗСУ».
У деяких питаннях Таліпов виявляє певну «поблажливість» і навіть «гуманність»: зокрема, «перебором» він називає скарги на те, що в Криму деінде чутно українську мову, яка на окупованому півострові є «однією з трьох державних», і просить не влаштовувати «полювання на відьом». Ще в серпні 2022 року в ефірі програми «Соловьев Live» російського пропагандиста Владіміра Соловйова Таліпов повідомляв, що в Криму за розмову українською мовою можна опинитися в «поліції», при цьому зазначивши, що на півострові її «просто не існує»: «У “конституції ” Криму закріплено, що “державними” мовами є російська, кримськотатарська та українська, але насправді українська мова використовується лише у бланках документів, де нарівні з іншими мовами написане найменування підрозділів. Я вже неодноразово порушував питання про доцільність зазначення української мови в ранзі державної, якщо нею ніхто не розмовляє».
На початку листопада цього року в коментарі для «РИА Новости Крым» Алєксандр Таліпов заявив, що мешканці окупованого Криму з проукраїнськими поглядами, яких він зневажливо називає «жду нами», є «людьми, що свідомо зраджують своїй державі», тобто Росії (!). На його думку, ця «зрада» полягає в «пропаганді антиросійської ідеології у колективах, постах у соцмережах на підтримку супротивника, негласній допомозі ЗСУ та українським спецслужбам». Таліпов переконаний: наразі РФ «протистоїть усьому колективному Заходу», тож її державність «стоїть на кону», і їй можуть зашкодити люди з антиросійськими настроями. Відтак «громадський діяч» наполягає на необхідності розробки механізму та стратегії протидії їм.
У своїй меті Таліпов та його міньйони не гребують нічим – ані статусом жертви, ані її родом занять, ані віком. Резонансним став випадок наприкінці жовтня, коли в поле зору «Крымского СМЕРШа» потрапила 10-річна дівчинка з Сак. Дитину було обвинувачено в тому, що вона на відеохостингу TikTok розмістила короткий ролик зі зйомкою себе, де над своєю головою розмістила зображення прапорів України та РФ, між якими нібито робила вибір. Біля першого прапора було розташовано малі зображення веселки й сердечка та два смайлики – один з «поганим самопочуттям» і термометром у роті, інший з перебинтованою головою; біля російського ж прапора було розміщено зображення келиха з червоною рідиною ножа та пляшок шампанського, а також смайлик із гнівним виразом обличчя. Місцевим окупаційним «поліціянтам» у цьому відео привиділася «дискредитація російської армії» та «осквернення державного прапора». Через малий вік дівчинки до «адміністративної відповідальності» притягнули її 38-річну матір, на яку було складено «протокол про невиконання батьківських обов’язків»; матеріали «справи» мали передати до міської «комісії в справах неповнолітніх».
Коментуючи цей випадок публічно, Таліпов запевнив, що окупанти мусять «боротися за кожну дитину, проводити з дітьми патріотичні заходи та роз’яснювальні бесіди». «Якщо людина каже, що підтримує ЗСУ, що Крим – це Україна, не встає на гімн Росії у школі, то такі ж настрої панують у її родині, де поклоняються Бандері та нацистським цінностям», – заявив він.
Слід відзначити, що це вже не перший випадок переслідування дитини з проукраїнською позицією на ТОТ АР Крим з боку Таліпова. Так, два роки тому він поширив відео, зняте учнями 8 класу однієї з кримських шкіл, які зафіксували поведінку своєї нової однокласниці з Херсона: дівчинка демонстративно не вставала під гімн держави-окупанта, а також оформлювала малюнки українським прапором та гаслом «Слава Україні». У своєму відкритому зверненні до кримських «міністерств» внутрішніх справ та освіти Таліпов вимагав від них примушувати біженців з «нових регіонів РФ» (себто окупованих територій півдня України) підписувати на камеру заяву з осудом «нацистського режиму в Україні», а також визнанням Криму, Донбасу, Херсонської та Запорізької областей «територіями РФ», а в разі виявлення «антиросійських» висловлювань з боку цих осіб забирати в них видані матеріальні цінності та депортувати «з Росії».
Коротко перелічимо факти переслідування мешканців окупованого Криму з проукраїнською та/або антивоєнною позицією, до яких причетний Алєксандр Таліпов і його «Крымский СМЕРШ» у зв’язці з «центром протидії екстремізму МВС по республіці Крим» та які висвітлювало видання «Голос Криму» тільки протягом жовтня–листопада цього року.
В Сімферополі було затримано «заступника головного лікаря клінічної лікарні» Андрія Перелигіна, який буцімто «неодноразово висловлювався в антиросійському ключі, публічно підтримував діяльність забороненої в Росії організації (якої саме – не вказувалося), очікував на прихід ЗСУ, повідомляв персоналу лікарні про наближення визволення Криму, називав усіх прибічників “русского міра” окупантами, встановив на телефон рингтоном гімн забороненої нацистської організації (якої конкретно – так само не повідомлялося), а на заставки – зображення націоналістичного змісту». Окупаційний «суд» відправив Перелигіна під арешт на 15 діб та оштрафував на 50 тисяч рублів (близько 25 тисяч гривень).
В Ялті було затримано Єгора Косирєва, якого запідозрили у «пропаганді фашизму та підтримці ЗСУ в соціальних мережах». Чоловік нібито мав у соцмережах анонімний акаунт, за допомогою якого розміщував «фашистську символіку» (буцімто це було зображення свастики, опубліковане у 2020 році), а також публікував повідомлення на підтримку українських військових. Серед іншого, молодик буцімто оприлюднив своє фото, на якому видно, що на його потилиці виголено тризуб; знайти цей знімок у відкритому доступі не вдається. На камеру окупаційним силовикам Косирєв сказав, що «після ретельно проведеної профілактичної бесіди свою провину усвідомив у повному обсязі», і що надалі він «зобовʼязується не допускати подібного». Тим не менше, щодо нього було складено «протокол про адміністративне правопорушення», а матеріали «справи» було скеровано до «суду».
Також у Ялті було затримано 40-річну Ольгу Панкратенкову, яка буцімто на своїй сторінці у російській соцмережі «Вконтакте» репостила публікації, що «дискредитували збройні сили РФ». Окупаційні «оперативники» змусили жінку заявити на камеру, що вона «цілковито визнає свою провину, дуже перепрошує всіх російських військових і підтримує проведення спеціальної воєнної операції». Жінку було оштрафовано на 30 тисяч рублів (близько 15 тис. гривень).
В селі Войковому Курманського району АР Крим було затримано 71-річного місцевого мешканця Віктора Козачка, який буцімто в інтернеті «ображав президента Росії, дискредитував її збройні сили та висловлював підтримку ЗСУ». Про подальші рішення щодо нього не повідомляється.
В Керчі було затримано Дмитра Спіріна, який буцімто в соцмережах «публікував записи з образами на адресу президента й армії [РФ], заперечував територіальну цілісність [РФ] і чекав на ЗСУ». На відео, знятому окупаційними силовиками, чоловік розповідає, що створив у російській соцмережі «Вконтакте» сторінку, на якій викладав пости проти Путіна. «Я вважав, що це дорога до миру, але зрозумів, що мир від цього не наближається. Насправді вже давно цього не робив і вже не робитиму», – заявив Спірін. Чоловіка було відправлено на обстеження до психоневрологічного диспансеру для «оцінювання ступеня осудності», після чого мало бути прийнято «процесуальне рішення».
Також у Керчі силовики вдерлися до помешкання 62-річного Ігоря Вовка, запідозреного в «антиросійській діяльності»: чоловік буцімто «неодноразово публічно висловлювався проти проведення спеціальної військової операції в Україні, вивішував з балкона своєї квартири в багатоповерхівці на вулиці Будьонного прапор України та вмикав її гімн». Підконтрольні окупантам кримські ЗМІ повідомили, що Вовка було затримано буцімто за «пропаганду нацизму», та висміяли незадовільні умови проживання чоловіка.
Знов-таки в Керчі було затримано Тетяну Касай, обвинувачену в тому, що вона публікувала у російській соціальній мережі «ВКонтакте» матеріали, які нібито «дискредитували збройні сили РФ, висловлювали підтримку Україні та обвинувачували Росію в агресії». Окупаційні силовики змусили затриману пообіцяти на камеру видалити контент і більше не повторювати подібного, а також сказати, що вона підтримує РФ та її армію.
Мешканку Криму Аліме Керімову (точне місце проживання не повідомляється) було затримано за те, що вона на своїй сторінці у соцмережі «ВКонтакте» «сформувала плейліст із пісень з нацистськими текстами, що пропагують український націоналізм та дискредитують збройні сили РФ». Окупаційні силовики змусили затриману «визнати провину» на камеру. Щодо Керімової було складено «протокол»; «матеріали справи» було скеровано до «суду» для прийняття рішення.
У Сімферополі 19-річну Єву-Браун (Наталю) Голічнікову було заарештовано на дві доби за «публічне демонстрування нацистської символіки»: причиною стала публікація в соцмережі «ВКонтакте» «нацистських» пісень та записів з підтримкою ЗСУ, а саме музичного твору «Червона калина», який російська пропаганда називає «гімном січових стрільців УПА та нацбатальйону «Азов», визнаних в РФ екстремістськими організаціями».
У Севастополі було затримано 44-річного Богдана Щетиніна за те, що він під час перебування на роботі в присутності колег буцімто «дискредитував ЗС РФ, ображав президента РФ, підтримував наступ ЗСУ на Курську область, хвалився наявністю родичів у лавах ЗСУ, що дислокуються в Курській області та охороняють полонених військовослужбовців ЗС РФ». Чоловіка оштрафували на 40 тисяч рублів (близько 20 тис. гривень). В якості «доказів провини» Щетиніна було продемонстровано розкладені на прапорі України закордонні та внутрішні паспорти громадянина України, а також значок із зображенням свастики в червоному колі та два значки у вигляді символів військових структур Третього райху (орел із розпростертими крилами, що тримає в пазурях вінець зі свастикою).
В Армянську 50-річного Івана Ковача було затримано за те, що він у російській соцмережі «Одноклассники» публікував записи з «нацистськими гаслами» та висловлював підтримку ЗСУ. Окупаційний «суд» оштрафував чоловіка на 30 тисяч рублів (близько 15 тис. гривень).
Під час підготовки цього матеріалу стало відомо, що у Феодосії затримали 37-річного місцевого мешканця Ігоря Тимченка, який виклав у соціальній мережі фотографію свого татуювання у вигляді тризуба на тильній стороні долоні, над яким також присутні літери «И. Т.» (ймовірно, ініціали у варіанті російською мовою). З подачі Алєксандра Таліпова підконтрольні російським окупантам місцеві ЗМІ заявили, що татуювання Тимченка у вигляді державного герба України є «нацистським символом забороненої в РФ екстремістської організації», а самого чоловіка назвали «арійцем». На відео в Telegram-каналі «Крымский СМЕРШ» Тимченко каже, що оприлюднив у соцмережі фото свого татуювання у вигляді українського герба. «Про те, що ця символіка має неонацистське значення, я не знав. Свою помилку визнаю, зобов’язуюся найближчим часом фотографію з цим татуюванням видалити», – додав він. Щодо Ігоря Тимченка було складено «протокол»; «матеріали справи» передано до «суду». При цьому прикметно, що в законодавстві держави-окупанта нема жодної статті, яка б оголошувала Україну «екстремістською організацією», а її державну символіку – «неонацистською».
Наостанок слід зазначити, що в серпні 2023 року прокуратура АР Крим висунула Алєксандру Таліпову підозру в колабораційній діяльності та за пособництво державі-агресору, а також вчинення ним та іншими особами, умисних дій, спрямованих на розпалювання національної, регіональної, ворожнечі та ненависті, приниження національної честі та гідності.
Досудове розслідування у кримінальному провадженні здійснює Служба безпеки України. В листопаді того ж року справу було скеровано до суду. За даними прокуратури Криму, з початку повномасштабного вторгнення РФ до України Таліпов регулярно публікує відео та повідомлення у власних соціальних мережах з інформацією про збори та заклики допомогти армії РФ; він збирав кошти, зокрема, на дрони для артилерії та розвідки та на пересувний комплекс радіоелектронної боротьби. Пізніше він звітував про результати проведеного збору та публікував відеозаписи, на яких різні підрозділи ЗС РФ висловлюють подяку за отримані технічні засоби. Таліпову загрожує до 12 років ув’язнення.
Віталій СОЛОНЧАК, оглядач ІА “Голлос Криму”
Запис СМЕРШ в окупованому Криму – структура, що основана на минулій спадщині в діяльності НКВД-КГБ, і сьогодні ФСБ спершу з'явиться на Голос Криму.