Заводять справи про «шпигунство» та «зраду». Українські правозахисники шукають тих, хто кримінально переслідує кримчан

14

Вже 35 російських чиновників Криму, причетних до переслідування місцевих жителів, ідентифікували в Центрі прав людини ZMINA. Це співробітники ФСБ РФ, прокурори, судді, керівники СІЗО та в'язниць, а також медичних служб у місцях позбавлення волі.

Правозахисники оформили цю інформацію у «чорний список» і наполягають, щоб проти цих людей запровадили санкції. Тим часом в анексованому Росією Криму зростає кількість справ про «шпигунство» та «держзраду». За даними Кримської правозахисної групи, російські силовики за цими статтями звинувачують щонайменше 50 громадян України.

Чи можна вважати «чорний список» вичерпним і кого російські силовики звинуватили у шпигунстві? Про це в ефірі Радіо Крим.Реалії ведучий Роман Спірідонов поговорив із Нарі Усенком, аналітиком Центру прав людини ZMINA, Людмилою Коротких, юристкою Кримськотатарського ресурсного центру та Катериною Єсипенко, дружиною фрилансера Крим.Реалії Владислава Єсипенка.

У «чорному списку» правозахисників начальник Сімферопольського СІЗО-1 Віктор Харченко. Саме в цьому ізоляторі перенесла отит і частково втратила слух медикиня та громадянська журналістка Ірина Данилович.

Фото Владислава Єсипенка та Ірини Данилович на фотовиставці НСЖУ. Київ, Україна, 2 червня 2023 року
Фото Владислава Єсипенка та Ірини Данилович на фотовиставці НСЖУ. Київ, Україна, 2 червня 2023 року

Там і начальник «Федеральної медично-санітарної частини №91 служби виконання покарання» у Сімферополі – Павло Павленко. За даними правозахисників, Ірина частково втратила слух через ненадання їй медичної допомоги.

У списку також судді, які розглядали справу про «диверсію на газопроводі» у Перевальному та виносили незаконні вироки Наріману Джелялу та братам Ахтемовим. Є в списку і судді з Північної Осетії, які виносили рішення про арешт і штрафи Леніє Умеровій.

«Цей список не вичерпний. У нас сьогодні 35 – це ті, кого ми рекомендуємо до того, щоб на них були накладені персональні санкції, економічні персональні санкції. І ще у нас є список масивний, це близько 270 осіб, це ті, стосовно кого інформація все ще аналізується та збирається. Тобто надалі ще буде робота», – розповіла в ефірі Радіо Крим.Реалії аналітикиня Центру прав людини ZMINA Нарі Усенко.

Співробітники ФСБ проводять обшуки у кримських татар. Анексований Крим, 27 березня 2019 року БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

«Чорний список»: хто відповість за переслідування кримчан

Потрапити до списку можуть усі, хто причетний до політично вмотивованих справ, розповідає Нарі Усенко. І неважливо, чи приїхав «фігурант» із Росії, чи він місцевий колабораціоніст. 11 людей зі списку вже під санкціями в Україні, каже правозахисниця. Для того щоб вони потрапили під міжнародні санкції, потрібно більше інформації. А її російська влада стала прибирати з публічного доступу.

«Якщо ми говоримо про міжнародні санкції, то ми також маємо аналізувати саме сталість у діях, які ці особи вчиняють. І для того, щоби вже їх подавати на міжнародні санкції, ми повинні спочатку зібрати масив інформації, величезний, я б так сказала, тому що не так просто саме всю інформацію зібрати про персону», – каже Нарі Усенко.

Тим часом, матеріалу для роботи в Криму стає більше, зазначають правозахисники.

18 жовтня російські ЗМІ повідомили про затримання у Криму 23-річної жительки Херсонської області за звинуваченням у шпигунстві. За даними правозахисної ініціативи «Трибунал. Кримський епізод», затриману російськими силовиками звуть Ганна Єльцова. За їхньою інформацією, вона була викрадена ФСБ ще наприкінці 2022 року.

Людмила Коротких
Людмила Коротких

Підтвердити чи спростувати цю інформацію складно, каже юристка Кримськотатарського ресурсного центру Людмила Коротких. Перевірка займає досить багато часу, особливо, якщо близькі та родичі не розголошують факт затримання, зазначає юристка.

«Однак ми не виключаємо того, що це справді можливо. Бо в нас були вже такі прецеденти… Була ситуація з Іриною Данилович, коли її викрали, певний час ні рідні, ніхто не знав, де вона перебуває, проте її утримували у спецблоці, як вони це називають, у боксі СІЗО-2 в Сімферополі…. Ми нашими каналами змогли встановити її місцеперебування, і тільки після цього ФСБ була змушена підтвердити, що справді Ірина Данилович у них, і щодо неї здійснюються певні процесуальні дії», – розповіла Людмила Коротких.

За даними КРЦ, лише за 9 місяців цього року російські силовики затримали і звинуватили в держзраді 29 осіб. Ще 15 людей звинуватили роком раніше. До повномасштабного вторгнення Росії в Україну за шпигунство та держзраду в Криму переслідували 20 осіб.

«З огляду на специфіку цих справ, знову-таки ми не можемо говорити, що це повна інформація, оскільки дуже часто не повідомляється про те, що ці люди, яких затримали… Знов-таки питання до родичів затриманих, що вони не хочуть виходити на зв'язок і не завжди нам стає відомо. Однак це та категорія справ, де переслідувані можуть обчислюватися десятками людей», – каже Людмила Коротких.

Тіні людей на сходах. Ілюстративне фото БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

До суду – за «розмову з колегами»: кримчан переслідують через доноси

Один із фігурантів «чорного списку» – старший слідчий відділу УФСБ Росії у Криму Віталій Власов.

Віталій Власов у посту Антона Наумлюка у Facebook
Віталій Власов у посту Антона Наумлюка у Facebook

Саме він склав протокол на позаштатного журналіста Радіо Свобода і Крим.Реалії Владислава Єсипенка, де було вказано про знайдені нібито в машині журналіста компоненти вибухівки.

В результаті Владислава було засуджено підконтрольним Росією Верховним судом Криму до п'яти років колонії загального режиму та штрафу 110 тис. рублів. Наразі фрилансер перебуває у Керченській виправній колонії №2.

Катерина Єсипенко
Катерина Єсипенко

«Важко організовувати медичну допомогу Владиславу, як і іншим політичним в'язням, але допомагає те, що у нашому випадку Владиславу не забороняють отримувати посилки продуктові, гуманітарні, і навіть медичні. Тому я маю можливість передавати медичні
препарати, які Владислав може у потрібний час мати під рукою», – розповіла в ефірі Радіо Крим.Реалії його дружина Катерина.

Владислав уже відбув термін, після якого, за російськими законами, його можна умовно-достроково звільнити. Але адміністрація колонії йому в цьому відмовляє, розповіла дружина.

«Перші випадки виглядали так, що Владиславу навмисне створювали ситуацію, яка нібито заслуговує на внесення до його кримінальної справи стягнення. Тобто якусь позначку за порушення. І вже виходячи з того, що якщо це порушення у нього в кримінальній справі було, він не має права звернутися із заявою на умовно-дострокове звільнення», – каже Катерина.

Пізніше адміністрація колонії несподівано сама запропонувала Владиславу звернутися стосовно дострокового звільнення, згадує Катерина, але невдало.

«Владиславу, нібито ось так, з легким подивом адміністрація сказала: «Що ж ти не звертаєшся із заявою на умовно-дострокове звільнення? В нас претензій немає». «Як у тебе справи?» – поцікавилися ввічливо. Тобто вони сказали, що можна спробувати звернутися. Після чого, за три тижні, адміністрація повернулася з відпустки і сказала, що ось ми тут порадилися, подумали, але поки тебе також не відпускають», – розповіла дружина Владислава.

Владислав Єсипенко БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

Владислав Єсипенко: три роки в російській неволі

В ефірі Радіо Крим.Реалії Катерина Єсипенко також прокоментувала заяву нардепа, голови комітету ВР з питань свободи слова Ярослава Юрчишина про те, що журналісту російські силовики готують другий термін.

Такий прецедент уже був із Дмитром Штибліковим, який отримав другий термін, перебуваючи у в'язниці. Конкретних фактів, зазначила Катерина, які свідчать, що чоловікові загрожує нова кримінальна справа, наразі немає.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Предыдущая статьяКолаборанти заявляють про «зв’язки українців Криму з закордонними співвітчизниками»
Следующая статьяЗеленский назвал взаимное прекращение ударов по энергетике первым шагом к завершению горячей фазы войны