Запуски ракет і БПЛА та ядерний шантаж. Як Росія використовує Крим для повітряних атак по материковій Україні

29

З відомих місць, звідки російська армія запускає ударні дрони Shahed, – мис Чауда, де розміщуються позиції окремих підрозділів 18-го гвардійського феодосійсько-севастопольського зенітно-ракетного полку Росії. Там також розташований полігон Ахтубінського льотно-випробувального центру Міноборони Росії та полігон 127-ї окремої розвідувальної бригади, що базується у Севастополі. Також запуски виробляються з передмістя Балаклави.

В ефірі Радіо Крим.Реалії ведучий Андрій Гевко поговорив із військовим експертом, кримчанином Владиславом Селезньовим про місця, з яких російські війська можуть завдавати ударів ракетами та дронами-камікадзе по території материкової України. А з директоркою програми студій безпеки Ради зовнішньої політики «Українська призма» Ганною Шелест обговорив ядерний шантаж Російської Федерації та її червоні лінії.

Пускова установка Shahed-131/136
Пускова установка Shahed-131/136

В анексованому Росією Криму є кілька майданчиків, звідки російські війська запускають БПЛА по материкоій Україні, розповів військовий експерт Владислав Селезньов.

Владислав Селезнев
Владислав Селезнев

«Це Чауда, мис Чауда, і відповідний полігон там, це район Бельбека, аеродром «Бельбек», і це район Балаклави», – повідомив Владислав Селезньов.

Крим, на думку експертів, досить зручний полігон для запуску дронів. Авіаексперт, колишній інженер із випробувань «Конструкторського бюро Антонов» Костянтин Криволап в інтерв'ю Крим.Реалії пояснював це так: «А чим ще привабливий мис Чауда? Тим, що він стартував (дрон – КР), він може досить довго летіти на невеликій висоті. Там стоять акселерометри, потім він пролітає цю частину між Керчю та Феодосією у північному напрямку степами, там нічого немає. Ні посадок, нічого нема, там голе все. Пролетів, вилетів, пішов над морем, потім вискочив десь у районі Кирилівки чи Генічеська, десь у тих краях, і вже потім розвертається на Херсон, Миколаївщину, Запоріжжя, Кіровоградщину. Тобто він виходить на оперативний простір. І тут до лінії зіткнення залишається 50-60 км».

Костянтин Криволап
Костянтин Криволап

1 липня Збройні сили України повідомили, що влучили у військовий об'єкт армії Росії в районі Балаклави, у селищі Флотське. За непідтвердженими даними, українські війська знищили склад БПЛА типу Shahed.

Будвілі на території військової частини біля села Флотське. Скриншот супутникової мапи Google
Будвілі на території військової частини біля села Флотське. Скриншот супутникової мапи Google

Це опосередковано підтверджує інформацію про те, що Росія використовує Крим як базу зберігання БПЛА та полігон для їх запусків. Так, Владислав Селезньов, посилаючись на відкриті джерела, повідомив, що у селі Флотське розміщувався один з арсеналів зберігання Shahed 131 і Shahed 136.

Стоянка військової техніки на території військової частини біля села Флотське. Скриншот супутникової мапи Google
Стоянка військової техніки на території військової частини біля села Флотське. Скриншот супутникової мапи Google

За даними цих джерел, там було знищено щонайменше 60 дронів, каже Селезньов.

«Якщо ми з вами подивимося на тенденцію пусків тих самих Shahed, то останні кілька діб пусків з району Балаклави не відбувалося. Це може опосередковано свідчити про те, що ми влучили. Влучили досить ефективно для руйнування ворожого військового потенціалу», – заявив Владислав Селезньов в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Літаки Збройних Сил України. Ілюстративне фото БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

Вибухи у Балаклаві. Авіація ЗСУ завдала удару по військовому об'єкту

Кримський півострів Росія використовує не тільки для запусків Shahed по материковій Україні, повідомляв в інтерв'ю Крим.Реалії представник ГУР Міноборони України Андрій Черняк.

«Вони використовують, знову ж таки, комплекси С-300, вони використовують кораблі-носії крилатих ракет. Вони використовують ракети морського базування для ураження морських цілей на території України», – повідомляв ще у січні цього року Андрій Черняк.

Запуск крилатої ракети «Калібр», ілюстраційне фото
Запуск крилатої ракети «Калібр», ілюстраційне фото

Не меншою небезпекою для українських міст є балістичні ракети «Іскандер-М» типу «земля-земля». За даними військових журналістів та аналітиків, пуски таких ракет переважно відбуваються в районі Джанкоя, і удари завдаються по найближчих населених пунктах – це Миколаїв і Одеса.

Російський оперативно-тактичний ракетний комплекс «Іскандер-М». Ілюстраційне фото
Російський оперативно-тактичний ракетний комплекс «Іскандер-М». Ілюстраційне фото

За інформацією Селезньова балістична ракета, яка влучила в український військовий об'єкт у Кривому Розі, була запущена із селища Гвардійське Сімферопольського району. ЗСУ завдавали ударів по Джанкойському району, але в основному це були удари по складах боєприпасів. Вирахувати й уразити самі «Іскандери» дуже складно, пояснює Владислав Селезньов. Це мобільна установка. Її зазвичай розгортають у полях, далеко від населених пунктів, розповідає військовий експерт.

«Приміром, минулого місяця сталося займання неподалік каменоломні, місця, де ріжуть знамениту кримський ракушняк. Причому місцеві жителі довідалися, до цього там була одна з пускових установок комплексу «Іскандер». Наразі на супутникових знімках добре помітні і сліди від бойової техніки, і відповідні сліди від займання. Степ там палав, і наслідки руйнування поки що важко оцінити», – розповів Владислав Селезньов.

Це говорить про те, що навіть такі складні цілі «по зубах» ЗСУ, вважає військовий експерт.

«Навіть у таких складних умовах, коли ворог маневрує, коли постійно переміщує свою дорогу техніку, щоб таким чином убезпечити її від впливу українських дронів і ракет, українські сили оборони знаходять можливості системного та методичного знищення пускових установок комплексу «Іскандер»», – заявив Владислав Селезньов.

Для атак на півдні України, зокрема в Одесі та Миколаєві, Росія використовує сучасні надзвукові ракети «Онікс» із комплексів «Бастіон». В основному, за даними аналітиків, пуски ведуться з мису Тарханкут. Цю зброю Росія використовує набагато рідше, на відміну від інших ракет і БПЛА Shahed.

«Прилітає по тих самих «Бастіонах». Тому ворог, не ризикуючи таким досить дорогим озброєнням, переміщує їх якнайдалі. Тому що окрім згаданого Тарханкуту, ворог ще торік досить активно використовував майданчики поблизу мису Фіолент, це ближче до Севастополя, для здійснення тих самих пусків. Принаймні, ворог адаптує свою діяльність, намагаючись створити нам більше проблем, але українська армія в межах і превентивної діяльності, і в межах певних рефлексій на ворожі ракетні атаки реалізує весь комплекс заходів, щоб максимально позбавити російську армію, що дислокується у тимчасово окупованому Криму, ракетної компоненти», – зазначив Селезньов.

Комплекс «Бастіон». Ілюстраційне фото
Комплекс «Бастіон». Ілюстраційне фото

Україна регулярно б'є по російських військових об'єктах у Криму ракетами Storm Shadow, SCALP та ATACMS. Ще недавно Росія називала атаки західною зброєю червоною лінією, яку не можна перетинати. Але виявилося, що червоні лінії в Росії можуть бути різними залежно від політичної ситуації, каже директорка програми студій безпеки Ради зовнішньої політики «Українська призма» Ганна Шелест.

Ганна Шелест
Ганна Шелест

«Що ми бачимо протягом цього року? Storm Shadow багато разів залітав до Криму, ми бачили, як торік влучили дуже красиво у штаб-квартиру, прямо в штаб Військово-морських сил РФ у Криму, і не було після цього якихось суттєвих змін, для того щоб сказати, саме цим перейшли червоні лінії. Тобто удари як були з Криму, так і продовжуються, об'єкти не змінюються, інтенсивність залежить тільки від того, наскільки РФ наразі має чи не має відповідного озброєння», – каже Ганна Шелест.

Клуби диму над будівлею штабу Чорноморського флоту Росії у Севастополі після ракетної атаки ЗСУ, 22 вересня 2023 року
Клуби диму над будівлею штабу Чорноморського флоту Росії у Севастополі після ракетної атаки ЗСУ, 22 вересня 2023 року

Навіть загрози Росії щодо застосування ядерної зброї у відповідь на порушення червоних ліній – політичні заяви, впевнена експертка. Ганна Шелест вважає, що Росія використовує таку риторику не для того, щоб застосувати цю зброю, а для того, щоб використовувати її як стримуючий фактор для допомоги Україні.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .

Предыдущая статьяУ Севастополі оштрафували чоловіка за «заклик відсвяткувати втрати Росії у війні»
Следующая статьяНа вихідних у Криму сталося понад 50 пожеж