Богдан Зіза як голос кримського спротиву. Історія ув’язнення кримського художника

34

24 лютого 2022 року о п’ятій ранку у Києві пролунала перша повітряна тривога. Війна Росії проти України на сході перейшла у повномасштабну стадію. Тоді весь світ нарешті побачив справжнє обличчя Російської Федерації. Обличчя терориста, який безпідставно вдерся на території незалежної суверенної держави та кожен день у різний спосіб знищує її мирне населення.

Так звана міська адміністрація в Євпаторії після протесту. Фото: @webogdanziza

Повномасштабна війна стала поштовхом до переосмислення українцями власної ідентичності. Більше не могли мовчати ні ті, кому довелося на власні очі побачити жорстокі та незаконні дії агресора у 2022-му, ні ті, хто вже вісім років перебували в окупації.

У ніч на 16 травня 2022 року в Євпаторії 27-річний художник облив «міську адміністрацію» блакитною і жовтою фарбами на знак протесту проти дій Російської Федерації на території України.

Кримський митець

Його ім’я – Богдан Зіза. За паспортом має прізвище Азізов. Народився молодий митець 23 листопада 1994 року у Євпаторії, майже все життя провів у Криму.

Богдан сирота. Мати – кримська татарка, до 12 років виховувала хлопця сама. Жила скрутно та страждала на алкоголізм, через який її позбавили батьківських прав. Опіка над Богданом перейшла до бабусі. Коли художнику виповнилося 22 роки, його матері не стало.

Близько п’яти років Богдан працював баристою. Час від часу їздив у РФ на заробітки. Мав хобі – фото- та відеознімання, захоплювався 3D-моделюванням. Активно займався спортом і полюбляв піші походи.

Після анексії Криму у 2014 році Богдан почав слідкувати за ситуацією та проявляти свою активну громадянську позицію. У 2020 році він виступив проти поправок до конституції Росії, які «обнуляли» президентський термін Путіна. За день до початку повномасштабної, Богдан опублікував власний антивоєнний вірш.

Затримання кримського митця

Вибачення Богдана Зізи за «скоєний злочин». Фото: @webogdanziza

Після протесту під так званою міською адміністрацією, хлопець припинив виходити на зв’язок. Першою забила тривогу його двоюрідна сестра Олександра Баркова, яка проживає в Києві. Про місцеперебування брата дівчина дізналася вже з окупаційних ЗМІ у Криму. Тоді на проросійських каналах почалося ширитися відео з вибаченнями Богдана. Текст, який художник зачитував, ФСБ змушує говорити майже усіх заарештованих активістів у Криму.

На відео у Богдана була порвана футболка, у його рухах і мові відчувалася нервовість, різкість та наляканість. Вірогідно, парубка катували, щоб «видавити» вибачення та зізнання у тому, чого він не робив. А саме у застосуванні коктейлю Молотова, який він нібито кинув у будівлю адміністрації.

20 травня 2022 року московське медіа опублікувало матеріал із заголовком «Спробу підпалу адміністрації Євпаторії кваліфікували як замах на теракт». У тексті зазначалося, що «громадянин облив будівлю адміністрації фарбою та спробував підпалити внутрішнє приміщення, кинувши виготовлені ним запальні суміші. Злочин не було доведено до кінця з незалежних від нього обставин, оскільки кинута крізь вікно запальна суміш потухла, й займання внутрішнього приміщення не сталося».

Вирок, винесений Богдану Зізі

Богдана звинуватили у ч. 3 ст. 30 та ч. 1 ст. 205 УК РФ – замах на злочин і терористичний акт. Останнє карається позбавленням волі на строк від десяти до двадцяти років. За акцію протесту в Євпаторії художнику попередньо винесли вирок у вигляді 15 років ув’язнення.

Наступного дня після публікації новини «суд» виніс постанову про призначення адміністративного покарання за політичною статтею 20.3.3 ч. 1 КоАП РФ, який не передбачає арешту. Проте на той момент Богдана утримували вже дванадцяту добу. «В тексті цієї статті кримінального кодексу написано, що людина має закликати до насилля. Тому Богдан навіть в рамках російських законів не може бути терористом, бо його акція була навпаки – закликом припинити війну», – зауважила сестра Богдана.

У червні 2022 року хлопця занесли у список екстремістів та терористів Російської Федерації.

21 червня стало відомо, що Богдан більше не обвинувачується у замаху на теракт. Тоді художникові інкримінували ч. 3 ст. 30 Кримінального кодексу Росії – замах на злочин, та ч. 2 ст. 167 – навмисне знищення або пошкодження чужого майна, якщо ці дії спричинили значну шкоду, вчинені з хуліганських спонукань. Такий вирок виніс «Верховний суд» Криму, після якого на активіста чекали або примусові роботи строком до п’яти років, або позбавлення волі на такий самий термін.

Лист до України

Завдяки зусиллям адвоката, 15 вересня 2022 року рідні Богдана та громадяни нашої держави змогли побачити його перший відкритий лист до України, до якої він звертається «Мама».

«Привіт, Мамо. Я падаю на коліна та прошу вибачення, що за довгі роки розлуки мовчав, не писав тобі…Мене відібрали у тебе, запевняли, що ти не можеш упоратися. Ти відвернулася тоді та пішла, не вимовивши й слова. Я довго сердився, був спантеличений, як ти дозволила їй так просто забрати мене…Через роки я усвідомив – тебе змусили. Скористалися твоєю слабкістю, обманули, не залишивши вибору», – написав Богдан.

Продовження терміну покарання

Знимок екрану з трансляції засідання. Фото: @webogdanziza

12 жовтня 2022 року після чергового засідання активістові подовжили термін утримання в СІЗО ще на три місяці – до 16 січня 2023 року. Після цього його знову засудили та ув’язнили.

Тоді Богдан написав свого другого листа, у якому описав свої почуття: «Приниження, побиття, тортури. Відсутність елементарних прав. Постійне почуття незахищеності, страх…»

Активістові інкримінували 4 статті Кримінального Кодексу РФ: здійснений терористичний акт, загроза здійснення теракту, заклик до тероризму та вандалізм з політичних мотивів. Після чергового суду у 2022 році Богданові ще на пів року подовжили термін утримання в СІЗО, після чого його незаконно перевезли в Ростов.

Вже там, 6 червня 2023 року о 10:00, хлопцеві винесли останній вирок – 15 років позбавлення волі.

Кримський художник як символ проукраїнського спротиву

Свої 28- та 29-річчя Богдан зустрів в ув’язненні. За два роки він пережив катування, знущання, залякування, десятки судових засідань, безпідставні звинувачення у тероризмі, 17-денне голодування на знак протесту та повну ізоляцію від цивілізованого світу.

Богдан став символом проукраїнського спротиву у Криму. На підтримку активіста виходили на мітинги у Тбілісі та Вільнюсі. У вересні 2022 року «Українська залізниця» прикрасила сім вагонів, назвавши їх «Потягом до перемоги», де один присвячувався Богданові.

Після крайнього засідання про Богдана перестали надходити будь-які вісті. Наразі близькі та друзі нічого про нього не знають. Єдина надія для них – це максимальний розголос, публічність та щоб світова спільнота звернула увагу на цю ситуацію задля обміну політв’язнів.

Поліна РОМАНЕНКО

Запис Богдан Зіза як голос кримського спротиву. Історія ув’язнення кримського художника спершу з'явиться на Голос Криму.

Предыдущая статьяУкраина получила боевой самолет: подробности
Следующая статьяРасстрел полицейских на Винниччине: в деле обнаружились новые обстоятельства, связанные с подозреваемыми